Styl industrialny stał się w ostatnim czasie niezwykle modny. Rury, metal i surowa cegła pojawiają się chyba w każdym magazynie wnętrzarskim. Jeśli jednak po jakimś czasie chcesz zmienić ten surowy styl w coś bardziej przyjaznego, spróbuj metamorfozy, dzięki której w prosty sposób możesz wyczarować wnętrze w stylu organicznym.
W poprzednich inspiracyjnych wpisach na blogu pisałam o tym, co sprawiło, że industrialny styl wielkomiejskich poddaszy stał się tak popularny. Wnętrze w miejskim, kosmopolitycznym stylu spodobało się wielu z nas. Chętnie dodajemy surowe, betonowe elementy do naszych aranżacji i eksponujemy miedziane rury. Ale czy taki industrializm to zawsze najlepsze rozwiązanie?
Wnętrza industrialne są bardzo funkcjonalne i łatwe w utrzymaniu. Moim zdaniem, sypialnia powinna być jednak miejscem przede wszystkim przytulnym, wyciszającym, skłaniającym do odpoczynku. Styl organiczny w swoim centrum stawia na harmonię i jedność człowieka z naturą. Co więcej, komponuje się z praktycznie każdym stylem. Zobacz, jaką metamorfozę przygotowałam dla Ciebie dzisiaj!
Styl organiczny – skąd wziął się w naszych wnętrzach?
Na początku lat 30. XX w. nastąpiła drastyczna zmiana w podejściu do projektowania zarówno budynków, jak i wyposażenia wnętrz. Nowe pomysły kontrastowały z dotychczas powszechnie uznawanymi ideami ruchu nowoczesnego.
Za ojca organicznego designu uznaje się architekta Franka Lloyda Wrighta, który traktował architekturę jako sposób na osiągnięcie idealnej równowagi między światem stworzonym przez człowieka a światem naturalnym. Wyrażał to przez używanie naturalnych materiałów i zaokrąglonych form w swoich projektach. Styl organiczny to także szukanie mebli i dekoracji, które są inspirowane i wzorowane na naturalnie występujących wzorach lub kształtach przypominających naturę czy żywe organizmy.
Mocna zmiana czy delikatne połączenie?
Z tego wpisu dowiedziałaś się, jak zaprosić naturę do swojej sypialni, inspirując się stylem ekologicznym. Tym razem pokażę Ci, jak w prosty sposób odmienić sypialnię w stylu industrialnym, dodając elementy organic design.
Jeśli nie jesteś zdecydowana na mocną zmianę, zainspiruj się i stwórz wnętrze, które połączy te dwa nurty. Pamiętaj, że nie musisz rezygnować z ulubionych dodatków charakterystycznych dla wnętrz industrialnych. Możesz pozostawić elementy vintage i retro np. stylizowaną loftową lampę w formie reflektora czy dekoracyjny kuferek – radio. Szklany świecznik z metalowymi elementami będzie świetnie wyglądał, jeśli obok postawisz drewniany lampion lub surowe, wysokie świece.
1. Lampa dekoracyjna Jori 2. Świecznik dekoracyjny Diament 3. Komplet pościeli NEW 4. Kuferek dekoracyjny radio 5. Zegar ścienny city
Styl organiczny w Twoim domu – jak to zrobić?
Zapraszam Cię do wykonania 3 kroków w drodze do przemiany Twojego wnętrza. Podpowiadam, na czym się skupić, wprowadzając styl organiczny do pomieszczenia w stylu industrialnym.
Krok 1: jasne wnętrze
Pozostaw ściany w jasnym kolorze np. delikatnej szarości lub bieli. Posłużą one jako tło do kontrastujących połączeń. Możesz zestawić ze sobą organiczne kształty z geometrycznymi liniami, ciepłe jasne drewno czy miękką skórę z betonem i chłodnym blaskiem metalowych elementów. Rezultatem jest przestrzeń, która wydaje się niezaprzeczalnie świeża i nowoczesna. Zachowuje jednak bliskość z naturą.
Krok 2: kolorystyka
Jak utworzyć schemat kolorystyczny, na bazie którego zbudujesz aranżację? Najpierw wybierz motyw przewodni palety. Pamiętaj o odcieniach drewna i podłogi. Wybierz odcień z tej samej rodziny: ciepły, chłodny lub kontrastowy.
Inspiruj się naturą! Materiały wykonane z bawełny organicznej, naturalnego lnu, bambusa, soi i jedwabiu mają zazwyczaj naturalny kolor włókien, zbliżony do écru lub beżu. Mogą być nawet wybielane w celu uzyskania jaśniejszego, prawie białego odcienia. Naturalna wełna jest czarna, brązowa, beżowa lub biaława. Jedwab Tussah jest naturalnie zbliżony do odcienia mlecznej czekolady. Indygo to z kolei bogaty, ciemnoniebieski barwnik, który pięknie komponuje się z wyżej wymienionymi odcieniami. Nasycona terakota i korek to akcenty wnętrz, które stają się coraz bardziej popularne w organicznym stylu.
Krok 3: dodatki
Trzy z najbardziej rozpowszechnionych stylów aranżacyjnych ostatnich lat: industrialny (surowe metale i niedokończone drewno), prowansalski (dywany ze skóry bydlęcej i bukiety suszonych kwiatów czy lawendy) i skandynawski (bielone drewno nordyckie, dywaniki z owczej skóry i lniana tapicerka) stanowią idealną bazę do eksperymentów we wnętrzu. W sypialni najważniejsze są tekstylia. Wybierz miękkie, grube zasłony, dopasowane stylizacyjnie poduchy i oczywiście pościele z wysokogatunkowej bawełny o delikatnie połyskującym, satynowym splocie.
1. Obraz leaf 2. Poszewka dekoracyjna Scarlet 3. Wazon Finesse 4. Lampa dekoracyjna Elie 5. Komplet pościeli Luna
Czas na detale: kamienne donice i dużo, dużo roślin! Motywy roślinne sprawdzą się również na ścianie (np. w postaci obrazu) czy na poszewce poduszki, którą położysz na łóżku. Dodaj kamionkowe osłonki na doniczki, wazony i figurki dekoracyjne – Twoja sypialnia właśnie nabrała organicznego rysu!
Pamiętaj: rośliny są przydatne nie tylko ze względów estetycznych. Oczyszczają powietrze i zmniejszają niepokój, dlatego zawsze dobrze jest używać ich w sypialnianym wystroju.
Możesz też wykorzystać rośliny w lampionach, akwariach czy tak modnych słoikach! Ciągle zapominasz o podlewaniu kwiatów? Wybierz sukulenty lub kaktusy. Te rośliny są niezwykle łatwe w utrzymaniu. Odrobina natury w Twojej przestrzeni życiowej stworzy też idealne warunki do medytacji i relaksu. Jednocześnie świetnie skomponuje się ze współczesnym wzornictwem.
Natura zawsze była inspiracją dla sztuki, mody i wystroju wnętrz. Została wprowadzona do domów ludzi na całym świecie za pomocą elementów, takich jak drewno, kamień i roślinne kompozycje. Ten sposób dekoracji tworzy idealną do sypialni kojącą atmosferę i choć trochę przywraca harmonię między człowiekiem a naturą.
Dodaj komentarz