Masz w domu firanki, których już nie wykorzystujesz? A może zmieniłaś aranżację okienną i poprzednie firanki już Ci się nie przydadzą? Nie musisz wyrzucać ich do śmieci. Możesz dać im nowe życie i wykonać z nich praktyczne akcesoria. Dowiedz się, jak być eko i w duchu zero waste wykorzystać niepotrzebne firanki.
Uwierz mi, możliwości wykorzystania starych firanek jest wiele. Możesz przygotować z nich np. unikatowe wstawki do świeczników i lampionów, eleganckie serwetki czy obszycia na poduszki. Możesz również ciekawie przyozdobić nimi słoiczki na konfitury czy też stworzyć oryginalny abażur do lampy, która stoi w salonie.
Nie wyrzucaj od razu starego materiału. Gorąco Cię namawiam: daj się ponieść kreatywności i przygotuj naprawdę unikatowe dodatki do domu. Dzięki takim ozdobom, Twoje mieszkanie stanie się bardziej oryginalne. Z niezliczonej gamy możliwości mnie najbardziej spodobały się poniższe pomysły – zachęcam Cię do spróbowania tych rozwiązań!
Zero waste w praktyce: stylowa transformacja mebli
Fantastycznym pomysłem na wykorzystanie nieużywanej już firanki, będzie posłużenie się nią do nietypowego wystylizowania mebli. Potrzebujesz jedynie firanki i farby w sprayu.
Firankę połóż na powierzchni mebla, a następnie rozpyl na nią farbę. Po 5 minutach wszystko powinno być całkowicie suche – wtedy ściągnij firankę.
Chcesz stworzyć naprawdę oryginalną dekorację? Podpowiadam: połącz ze sobą kontrastujące kolory. Taki trik dekoratorski świetnie sprawdzi się w przypadku komód, krzeseł a nawet dużych powierzchni, takich jak cała szafa. Efekt może być naprawdę niezwykły.
Stare firanki możesz wykorzystać również jako powłoczki na krzesła czy fotele.
Co zrobić ze starych firan: łapacz snów i oryginalna narzuta
Kawałki starej firanki mogą posłużyć Ci również jako dekoracja klimatycznego łapacza snów. Wystarczy połączyć materiał z wiklinowym wiankiem i ozdoba nad łóżko gotowa! To rozwiązanie skradło nawet serce mojej córki Jowity. 🙂 Razem wykonałyśmy łapacz snów, który wisi w jej pokoju.
Ze starych firanek można również zrobić świetną narzutę na łóżko. Wystarczy, że potniesz tkaninę na kwadraty i je ze sobą zszyjesz. Najlepiej, jeżeli dobierzesz odcienie materiału tak, aby „łatki” wyraźnie się przeplatały. W tym celu świetnie sprawdzą się dwie różnokolorowe firany.
Ekotorba i woreczek z firanki, czyli zero waste na co dzień
Foliowe woreczki czy torby nie są przyjazne dla środowiska. Nie zawsze też nadają się do przechowywania produktów, które mamy w kuchni np. warzyw czy owoców. Genialnym zamiennikiem dla nich będą własnoręcznie uszyte, designerskie torby wielokrotnego użytku. Możesz je uszyć z nieużywanej już firanki. Nie wierzysz? Zobacz film, w którym pokazuję krok po kroku, jak ze starej firanki wyczarować oryginalną ekotorbę!
Oprócz ekotorby możesz też wykonać woreczki z firanki. Nadają się one do przechowywania: jabłek, gruszek, pomarańczy, bananów i innych owoców, które nie są mokre, warzyw (pomidory, ogórki, papryka itp.), fasolek, orzechów i suchych bakalii, płatków do mleka oraz makaronu.
Ogromną ich zaletą jest fakt, że możemy je regularnie prać i mieć pewność, że są czyste.
Jak uszyć taki woreczek? Będziemy potrzebować: kawałek starej firanki o jak najgęstszym splocie, nitki w kolorze materiału, tasiemki, metra krawieckiego, nożyczek, maszyny do szycia oraz agrafki.
Najpierw z firanki wycinamy prostokąt o wymiarach 75x35cm (warzywa i owoce) lub 55x23cm (bakalie, płatki, fasolki). Składamy go, zginając dłuższy bok w pół. Do szycia najlepiej zastosować szew francuski. Materiał zszywamy z dwóch stron, zachowując margines około 3 mm. Następnie wywracamy go na drugą stronę i zszywamy raz jeszcze – tym razem margines powinien mieć 5 mm. Na końcu, ponownie wywracamy woreczek, tak aby szew znalazł się w środku.
Teraz góra woreczka – wywijamy ją dwukrotnie, tworząc tym samym pas potrzebny do zamocowania tasiemki. Przeszywamy pas ściegiem prostym, zostawiając na każdym z boków 1 cm przerwy w szwie. Następnie przeciągamy tasiemkę dookoła przez powstały tunel – pamiętajmy, aby jej końce zawiązać w supełki. Woreczek do przechowywania gotowy!
Firankowa spódnica dla małej baletnicy
Innym ciekawym pomysłem na wykorzystanie starej firanki jest uszycie z niej romantycznej spódniczki dla baletnicy. Myślę, że każda mała dziewczynka ucieszy się z takiego prezentu.
Pierwszy krok to przygotowanie pasków z firanki. Ich długość uzależniona jest od wzrostu dziecka, ale przyjmijmy, że paski powinny mieć ok. 25 cm długości oraz szerokość ok. 60 cm. Potrzebujesz 40 takich kawałków, z czego 10 pozostaw białych, a resztę zafarbuj na wybrany przez siebie kolor (polecam Ultra Violet – kolor roku 2018!).
Kiedy materiał jest już ufarbowany, możesz zabrać się za robienie spódniczki. Do paska lub gumki przywiąż przygotowany materiał. Najlepiej przywiązywać go dwoma węzłami i mieszać kolory (np. 4 kolorowe paski, 2 białe, 4 kolorowe itd.).
Kąciki niektórych pasków można zaokrąglić nożyczkami. Doda to spódniczce lekkości. Na koniec, przez każdy węzeł przeciągnij tasiemkę i zawiąż ładną kokardkę. Spódniczka ze starej firanki gotowa!
Pompony z firanki
Z pewnością nie raz widziałaś już piękne pompony z tiulu. To rewelacyjna dekoracja do pokoju każdego dziecka, do tego bardzo łatwo się ją przygotowuje. Zrób je ze mną!
Co będzie Ci potrzebne? Resztki firanki, najlepiej jednolite, bez żadnych grubszych zdobień, tektura lub inny sztywny papier, nożyczki, cyrkiel, ołówek, kawałek sznureczka do przewiązania pomponu, wstążki i koraliki do ozdoby.
Najpierw narysuj cyrklem kółka na tekturze – wytnij je. Na jeden pompon potrzebujesz dwóch kółek takiej samej wielkości. Na kółkach wytnij otwór, przez który będziesz nawijać kawałki pociętej firanki.
Kółka i pocięta firanka są gotowe? Nawijaj pasek firanki na tekturowe kółka, owijając je co najmniej dwa razy. Końcówkę firanki przypnij szpilką. Następnie, między tekturowe kółka wsuń białą włóczkę i usuń szpilkę, która przytrzymywała koniec firanki. Na włóczce zrób pętelkę i mocno ściśnij, pociągając za jej końce. Usuń tekturę i zawiąż jeszcze jedną pętelkę, ściskając pompon mocniej. Pompon możesz dodatkowo uformować. Najczęściej przycinam go delikatnie nożyczkami i nadaje mu oczekiwany przeze mnie kształt.
Która z moich propozycji podoba Ci się najbardziej? Jak wykorzystasz swoje stare firanki?
Brak komentarzy