Zasłony w kwiaty przez cały rok przywodzą na myśl wiosnę. Idealnie nadają się więc do ocieplania atmosfery panującej w Twoim domu. Aby były wyjątkową ozdobą, trzeba je umiejętnie zestawić z pozostałymi dekoracjami. Jak dobrać je do wnętrza, aby stały się przemyślaną dekoracją?
Motywy kwiatowe to bardzo wdzięczny wzór, który warto wykorzystywać w aranżacji swojego wnętrza. Pomimo, że florystyczne tekstylia są głównym wyznacznikiem stylu angielskiego, prowansalskiego i toskańskiego, to tak naprawdę sprawdzą się wszędzie: tak w klimacie nowoczesnym, jak i klasycznym. Doskonale ożywią zamkniętą przestrzeń, wprowadzą ciepły i przytulny klimat oraz radosny nastrój! Jak łączyć zasłony w kwiaty z innymi motywami, aby kompozycja była spójna, a zarazem posiadała indywidualny charakter?
Pomysł na zasłony w angielskim stylu
Aby nie było zbyt nudno i monotematycznie, spróbujmy stworzyć pewien efekt zaskoczenia. W końcu nikt nie powiedział, że róże muszą być różowe, a lilie białe. Tradycyjne motywy kwiatowe zastosujmy w jednolitych odcieniach kolorystycznych np. żółci, zieleni lub błękitu.
Nie bójmy się również łączyć zasłon w angielskie róże z tkaninami w kratę czy pasy. Zadbajmy tylko o to, aby wszystkie tkaniny i materiały współgrały ze sobą barwą i stylem.
Romantyczna Prowansja
Wnętrza w stylu prowansalskim charakteryzuje spokój. To synonim słońca i wiejskiego życia. Pomieszczenia w tym klimacie są czyste, jasne, otwarte i ukwiecone. Na tkaninach znajdziemy motywy lawendy i wrzosu oraz ziół: rozmarynu, bazylii, kocimiętki. Aby całość kompozycji pięknie się zgrywała, warto zainwestować w dodatki oraz meble zdobione techniką decoupage.
W toskańskim klimacie
W odróżnieniu od wnętrz prowansalskich, styl toskański jest dużo bardziej nasycony słońcem. Kolorami przewodnimi są tutaj wszelkie odcienie żółci, pomarańczy, brązów. Natomiast motywem kwiatowym: słoneczniki, które doskonale prezentują się w połączeniu z polnymi makami. Taki dekor na zasłonach doda naszemu wnętrzu wyrazistości i świeżości.
Ciepła Skandynawia
Zasłony z kwiatowym deseniem doskonale ocieplą również surowy klimat skandynawskich wnętrz. Szarości i beże pięknie współgrają z kolorem żółtych płatków i pomarańczowych pąków. Doskonałym zabiegiem będzie wprowadzenie zasłon z motywem florystycznym a’la lata 60.
Odważnie i elegancko
Nie bójmy się zestawiać zasłon z motywem kwiatów z innymi wzorami i wyrazistymi kolorami np. na poszewkach, dywanie czy tapicerce. Możemy w ten sposób uzyskać niezwykle spektakularny efekt. Choć może się wydawać, że pozornie do siebie nie pasują, mogą sprawić, że nasz dom zyska ciekawy i niepowtarzalny wygląd.
Wspólna paleta kolorystyczna
Jak gustownie połączyć zasłony w kwiaty z poszewkami w pionowe pasy? Zastosujmy wspólny mianownik kolorystyczny np. błękitne kwiaty i pasy w tym samym kolorze. Jeżeli nie do końca wiemy, na jaki kolor się zdecydować, monochromatyczne wzory będą najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Natomiast w przypadku, gdy na tkaninie pojawi się więcej barw, wówczas na wszystkich dekoracjach w pomieszczeniu powinien powtórzyć się przynajmniej jeden kolor.
Skala ma znaczenie
Ciekawym zabiegiem jest połączeni zasłon w kwiaty z dodatkami o tym samym motywie, ale w innej skali. Duże kwiaty na tkaninie zawieszonej w oknie będą pięknie wyglądać w połączeniu z poszewkami w małe pąki i np. obrusem w łączkę.
Duże wzory, które stanowią dominujący deseń we wnętrzu, powinny znaleźć się na dużych powierzchniach, zaś niewielkie – stanowiące jedynie uzupełnienie – na mniejszych. Warto także zapamiętać, że im większa różnorodność skali wzorów, tym bardziej przytulna wyda się zaaranżowana przestrzeń.
Dodaj komentarz