W tej metamorfozie pokażemy, jak ocieplić wnętrze i nadać mu przytulności. Pierwsze z wnętrz będzie bardzo eleganckie, drugie zdecydowanie bardziej domowe. W jednym i drugim stawiamy na jasne kolory. Zmiany to przede wszystkim: dodanie kwiecistych tkanin, zmiana srebrnych dodatków na ceramiczne, dodanie cieplejszych barw – jasnego różu i delikatnej czerwieni.
Glamour w salonie — wyróżniki stylu
Błysk, szyk i dramaturgia. Hollywood od dawna znane jest jako fabryka snów i spełnionych marzeń. Czar starego Hollywoodu opiera się na wyjątkowym stylu, stworzonym dla gwiazd przemysłu rozrywkowego i ich wielkich posiadłości. Ten wystrój, nazywany także glamourem, jest kombinacją wielu kierunków w urządzaniu wnętrz, w tym neoklasycyzmu i art deco.
Te luksusowe przestrzenie są skomponowane z materiałów i mebli najwyższej jakości oraz rzemieślniczych dodatków, które przywodzą na myśl najlepsze historyczne domy i pałace Europy. Choć głęboko zakorzenione w tradycji, przestrzenie urządzone w stylu glamour emanują ponadczasową estetyką i doskonałym gustem.
Salon w stylu glamour nie musi przypominać scenografii teatralnej. Uniwersalnym meblom w neutralnych barwach można dodać szyku przy użyciu kilku luksusowych detali. Odpowiednio połączone neutralne kolory, tkaniny (bieżniki, delikatne zasłony) i tekstury z odrobiną złota odbijającego światło, łączą się tworząc subtelny blask i atmosferę elegancji inspirowaną światem gwiazd.
Doskonałym pomysłem jest wykorzystanie dekoracyjnych poszewek na poduszki. Najlepiej sprawdzą się te wykonane z jednobarwnej, matowej tkaniny, zdobionej delikatnym wzorem w postaci połyskliwych kryształków brokatu. Ze względu na prostą formę i kolorystykę dopasowaną do wnętrza doskonale współgrają z wystrojem glamour.
Glamour tkwi w szczegółach
Najlepszym sposobem na stworzenie blasku w małej przestrzeni jest użycie błyszczących przedmiotów, np. stylizowanych figurek dekoracyjnych o niebanalnym kształcie i fakturze. Intrygująca, chropowata powierzchnia w połączeniu z pięknym, srebrnym kolorem sprawi, że pomieszczenie będzie prezentowało się wyjątkowo luksusowo i pięknie. Jeśli jesteś odważna, dodaj efektownie połyskujące lampy i kwiatowe dodatki. Kryształowe żyrandole w małej przestrzeni pomagają odbijać światło, dzięki czemu pokój staje się większy.
Dodaj jeszcze do dekoracji sztuczne kwiaty — znajdziesz je bez problemu w sklepach wnętrzarskich. Ogromną zaletą kwiatów z pianki jest fakt, że zawsze wyglądają świeżo i nie wymagają specjalnej pielęgnacji, wystarczy przetarcie wilgotną ściereczką. Kwiaty dekoracyjne świetnie nadają się do tworzenia różnorodnych kompozycji, które cieszą oko cały rok.
Odkryj w sobie Jane Austen — wyróżniki angielskiego stylu romantycznego
Nasza metamorfoza będzie polegała na zmianie salonu w stylu glamour we wnętrze inspirowane angielską, nieco sielankową elegancją. Nic prostszego, wystarczy trochę klimatycznych dodatków i gotowe. Pozwólcie się zainspirować!
Angielski styl dekoracyjny często bywa także nazywany romantycznym. Nic dziwnego, skoro angażuje wszystkie zmysły poprzez jedwab, satynę, wykorzystanie delikatnych motywów kwiatowych, suszonych ziół, palety pastelowych, rozbielonych kolorów i stylizowanych na zabytkowe mebli. Wazony wypełnione świeżymi kwiatami z ogrodu lub kosze suszonych kwiatów rozrzucone są po całym domu. Kompozycje kwiatowe i inne akcesoria są utrzymywane w prostym stylu. Rynki i pchle targi to doskonałe miejsca na poszukiwanie akcesoriów. Ten bardzo przytulny styl podkreśla nasze relacje z naturą, nie rezygnując z cech charakterystycznych dla hollywoodzkiego glamour.
Jak stworzyć salon w stylu angielskim?
Znane nam połyskujące lampy i żyrandole zamieniamy na prostsze w formie, ale równie efektowne rozwiązania. Lubisz wypoczywać w blasku świec? Zwróć uwagę na dekoracyjne ceramiczne latarenki o ażurowym wzorze, które wprowadzą do wnętrza nastrojową atmosferę. Świeczniki pięknie wyglądają w aranżacji, jeśli umieścimy po kilka sztuk w różnych wzorach. Zwróć uwagę na zasłony i wybierz te koronkowe lub z tkaniny, o płóciennym splocie, zdobione aplikacją w stylu vintage i ciesz się dekoracją okienną, która wprowadzi odrobinę nostalgii. Dzięki temu z łatwością stworzysz retro salon w stylu angielskim.
Zamień metaliczne figurki o geometrycznych kształtach na porcelanowe zwierzątka np. urocze kotki z kokardą. Figurki świetnie wyglądają w zestawach i przypadną do gustu nie tylko wielbicielom tych wdzięcznych zwierząt, ale również będą niebanalnym uzupełnieniem wystroju wnętrza. Teraz czas na poduchy — zmiana poszewek to doskonały pomysł na odświeżenie aranżacji salonu lub sypialni — drobna rzecz, która często decyduje o efekcie końcowym. Dekoracyjna poduszka to nie tylko pomysł na upiększenie wnętrza, ale również praktyczne i miłe oparcie dla głowy. We wnętrzu udekorowanym takimi poszewkami z pewnością zapanuje romantyczna atmosfera. Dla ożywienia wystroju pomieszczenia możesz dodać kontrastującą błękitną lub morską poduchę.
Niektóre z nas mają jasny obraz tego, jak chcą urządzić salon w stylu angielskim, inne dopiero szukają inspiracji. Niezależnie od tego, czy wolisz silny blask glamour czy delikatny urok angielskiego wnętrza, warto odświeżyć wygląd salonu. W ten sposób małym nakładem sił i kosztów sprawisz, że będzie wyglądał rewelacyjnie i skłaniał do odpoczynku z najbliższymi.
Dodaj komentarz