Szycie firan na wymiar to usługa, która daje nam ogromne możliwości aranżacyjne. Uszyte na wymiar firany czy zasłony nie dość, że najlepiej dopasowane będą do rozmiaru i kształtu naszych okien, to jeszcze najpełniej dadzą też wyraz naszych osobistych preferencji i upodobań.
Szycie firan na zamówienie pozwoli Ci także optymalnie dopasować je do stylu swoich wnętrz. Kluczowy jest tu wybór tkaniny, z której mają zostać uszyte. Jednak kiedy już wybierzemy wzór, kolor i strukturę materiału, który najbardziej przypadnie nam do gustu, musimy jeszcze określić potrzebny rozmiar. Nie martw się, to bardzo proste zadanie. Podpowiemy Ci jak obliczyć ilość potrzebnego materiału.
Zanim dokonamy zamówienia dekoracji okiennej na wymiar, konieczne będzie dokładne wymierzenie okien oraz związanego z nimi otoczenia (m.in. ścian, odstających od nich kaloryferów, wysokości nadproży czy długości parapetów i karniszy). Musimy pamiętać także, że konieczne będzie też doliczenie zapasu tkaniny, który uzależniony jest zarówno od wybranej formy dekoracji okiennej, jak i fabrycznych rozmiarów materiału, z którego ma być uszyta.
Odpowiednio obliczony zapas pozwoli na profesjonalne połączenie tkaniny czy wykonanie niezbędnych założeń skrajnych okolic materiału chroniących gotowy produkt przed strzępieniem. Nie możemy zapominać, że różne zasady pomiarów i obliczania potrzebnego materiału uzależnione są przede wszystkim od formy dekoracji okiennej, na jaką się zdecydujemy.
Przecież szycie zasłon na wymiar będzie rządziło się innymi prawami niż np. zamawianie rolety rzymskiej. Jakie więc zasady powinniśmy stosować w przypadku firan, zasłon, rolet rzymskich czy paneli? Zapoznaj się z poniższym poradnikiem.
Szycie firan na wymiar
Zamawiając firanę szytą na wymiar, podajemy przede wszystkim jej wysokość. Musimy też uzupełnić dane o informację, jak pomiar został wykonany – tzn. od jakiego miejsca np. od żabki do podłogi 265 cm. Wiemy wówczas, że firana fabrycznie wysoka na 280 cm umożliwi wykonanie takiego zamówienia. Najczęściej firany posiadają fabryczne wysokości, czyli kupując tkaninę, kupujemy szerokość.
Szerokość firan określamy, podając długość karnisza np. 3 m. b. W zależności od proporcji marszczenia powielamy tę wartość dwukrotnie, trzykrotnie lub tyle, by ostateczny efekt był dla nas zadowalający. Gęstość marszczenia zależna jest także od tego, czy materiał jest wzorzysty czy gładki. Im bardziej gładki i delikatny materiał, tym większe powinno być marszczenie.
Zasłony
W tym przypadku również podajemy wysokość, którą zmierzyliśmy oraz sposób pomiaru. Jeśli np. od drążka karnisza do podłogi jest 265 cm, wtedy tkanina wysoka na 280 cm dokładnie wystarczy nam na uszycie zasłony z przelotkami. Kupujemy zatem potrzebną szerokość np. dwukrotność tkaniny w stosunku do długości karnisza (wtedy wystarczy na zasłonięcie okna).
Tutaj warto doprecyzować jaką funkcję mają pełnić zasłony. Jeśli dekoracyjną to najczęściej wystarcza pojedyncza szerokość tkaniny (140 cm, 150 cm). Jeśli zasłaniającą należy zastosować taką wielokrotność tkaniny występującej w fabrycznej szerokości, aby wystarczyło na zasłonięcie przestrzeni, na której nam zależy (proporcja 1:2, a najlepiej 1:2,5).
Rolety rzymskie
Dla tej formy dekoracji również istotne są fabryczne wymiary materiału, z którego ma być wykonana. Pionowe sztukowanie ze względów estetycznych nie wchodzi w rachubę (wyjątek stanowią przypadki łączenia różnych tkanin). Nie mniej ważne jest ułożenie wzorów, jeśli tkanina jest wzorzysta.
Do ostatecznej wysokości standardowej rolety rzymskiej bez dodatkowych wstawek tkanin należy dodać 30-60 cm, natomiast do szerokości od 10-30 cm. Dla przykładu, z tkaniny o szerokości fabrycznej 140 cm i 200 cm wysokości uszyjemy roletę o wymiarach 120 cm (szerokość) x 160 cm (wysokość).
Panele/ekrany
Zużycie materiału jest takie samo jak w rolecie rzymskiej – jeśli mówimy o szerokości. W kwestii obliczenia potrzebnej wysokości nie dodajemy zapasu na zaszycie tuneli. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zamierzamy urozmaicić płaską formę paneli dodatkowymi fałdami zaszytymi na stałe.
Zdaję sobie sprawę, że prawidłowe złożenie zamówienia wiąże się z koniecznością dokładnych pomiarów i przekazania informacji osobie przyjmującej zamówienie. Toteż dla rozwiania wszelkich wątpliwości i przejęcia od klienta ciężaru odpowiedzialności za wykonanie prawidłowego pomiaru okien, proponujemy całościową usługę wykonywaną w domu klienta.
Pomiary oraz kompleksowe doradztwo kończące się montażem gotowej dekoracji okiennej, to usługa, dzięki której możemy być spokojni o efekt końcowy. Wszelkie przeliczenia zużycia tkanin oraz prawidłowe wymiary gotowego produktu leżą wówczas po stronie profesjonalnej dekoratorki.
Marzy Ci się idealnie dopasowana dekoracja okienna? Nic prostszego, wystarczy umówić się na spotkanie z jedną z naszych dekoratorek: Szyjemy w całej Polsce
Brak komentarzy