Rolety i żaluzje spełniają swoje funkcje i wyglądają długo jak nowe, jeżeli dbamy o ich właściwą pielęgnację. W naszym poradniku odnajdziecie skuteczne sposoby na czyszczenie i konserwację różnego rodzaju osłon okiennych. Zapraszamy do lektury!
Już jakiś czas temu firanki przestały być jedyną używaną w polskich mieszkaniach dekoracją okienną. Żaluzje, plisy, wertykale, maty, panele okienne i rolety stały się nieodzownym elementem aranżacji naszych okien. Nowe wyglądają zachwycająco i potrafią nadać niepowtarzalny klimat naszym wnętrzom. Problem pojawia się wtedy, kiedy chcemy je porządnie wyczyścić. Jak to zrobić, aby przez nieuwagę lub nieodpowiednie zabiegi pielęgnacyjne ich nie zniszczyć?
Jak przygotować rolety do czyszczenia?
Przed czyszczeniem rolet należy ocenić stopień ich zabrudzenia. Zbędnym będzie pranie, jeżeli pokryte są jedynie kurzem. Wówczas wystarczy przetarcie rolet suchą szmatką. Zupełnie inaczej sprawa ma się w sytuacji, kiedy na tkaninie pojawiła się plama lub mało estetyczny zaciek. Wówczas niezbędne będzie odpowiednie czyszczenie, a niekiedy nawet pranie.
Przed czyszczeniem rolet warto przygotować: płyn do mycia, flanelowe i bawełniane szmatki, ściereczkę do kurzu, gąbkę oraz środek nabłyszczający.
Czyszczenie rolet zawsze rozpoczynamy od dokładnego odkurzenia wszystkich elementów. W przeciwnym razie w trakcie czyszczenia na mokro nieusunięty kurz zostanie rozmazany.
Ściągać czy nie ściągać?
Jeżeli zabrudzenie nie jest duże i jest efektem codziennego użytkowania rolety materiałowej, nie ma potrzeby demontowania jej z okna. Dużo wygodniej będzie wyczyścić roletę, która wisi na swoim miejscu. Poza tym bez odpowiednich narzędzi nie będziemy w stanie samodzielnie nawinąć jej na rolkę po skończeniu pracy.
Pranie rolet i ich prasowanie – jak się do tego zabrać?
Z reguły materiału, z którego wykonane są rolety, a który ma mieszany skład, nie należy wkładać do pralki. Grozi to bowiem zniekształceniem tkanin oraz wyblaknięciem koloru. Pod żadnym pozorem nie wolno nam również rolet prasować! Większość z nich pokryta jest warstwą gumy, więc może to być zabieg szkodliwy również dla żelazka.
Dużą zaletą rolet jest fakt, że tkaniny, z których zostały wykonane, są mniej brudzące, nie chłoną wilgoci, trudno ulegają deformacji i nie płowieją. Z łatwością czyści się go również za pomocą wilgotnej szmatki i gumki do ścierania!
Rolety rzymskie – jak zabrać się do ich czyszczenia?
Rolety rzymskie to jedyny typ rolet, których konstrukcja pozwala na szybki demontaż oraz upranie tkaniny w pralce. Temperatura wody nie powinna przekraczać 30 stopni. Oczywiście należy ustawić program delikatny, z delikatnym wirowaniem.
Warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta, co do rodzaju detergentu, jakiego najlepiej użyć. Pamiętajmy jednak, że po wielokrotnym praniu rolet rzymskich ich kolor może stracić na swojej intensywności, jeśli zostały uszyte z tkaniny bawełnianej.
Rolety Duolight, czyli czyste rolety na dzień i na noc
Ten typ rolet wykonany jest ze specjalnego materiału, który pozwala na sterowanie natężeniem oświetlenia tak w dzień, jak i w nocy. Wykonane są głównie z poliestru, dlatego absolutnie nie wolno prać ich w pralni ani chemicznie. Bez problemu możemy je jednak delikatnie odkurzać odkurzaczem za pomocą końcówki szczotkowej oraz przecierać je zwilżoną szmatką. Nie powinnyśmy jednak używać detergentów, ponieważ mogą odbarwiać tkaniny.
Plisy okienne – czy wymagają specjalnego traktowania?
Ten typ osłon okiennych, jakim są plisy okienne, wykonany jest ze splisowanych na stałe tkanin. Plisy wyglądają bardzo delikatnie, jednak są bardzo wytrzymałe. Łatwo się je również czyści. Po zdjęciu z okna, namaczamy je przez około 15 minut w wodzie z dodatkiem detergentu, na przykład proszku do prania lub płynu do mycia naczyń. Plisy najlepiej opłukać pod delikatnym strumieniem prysznicowym. Kolejnym krokiem jest maksymalne ich złożenie i pozostawienie do wyschnięcia na około 12 godzin. Po tym czasie plisy gotowe są do ponownego zawieszenia w oknie. Należy być ostrożnym podczas prania w wodzie tego typu rolet. Tkanina jest wewnętrznie klejona do profilów górnych i dolnych. Pod wpływem długiego kontaktu z wodą elementy mogą się rozkleić, na skutek czego roleta przestanie działać.
Podsumowanie, czyli kompendium wiedzy o praniu rolet
Podsumowując, aby nasze rolety były piękne i służyły nam jak najdłużej, należy unikać kilku podstawowych błędów:
- Tkanin z rolet kasetowych i wolno wiszących pod żadnym pozorem nie pierzemy w pralce.
- Ważny jest umiar, zarówno w stosowaniu środków czyszczących, jak i samej wody. Jej nadmiar może spowodować deformację tkaniny, która po wyschnięciu nie będzie spełniała już swojej funkcji.
- Zwracajmy również uwagę na rodzaj używanej do czyszczenia gąbki. Zbyt twardy materiał, z którego wykonane są niektóre gąbki czyszczące może doprowadzić do przetarcia materiału.
- Unikajmy używania żelazka do prasowania rolet z podgumowaną tkaniną.
6 komentarzy
Muszę przyznać, że bardzo zainteresował mnie ten wpis, pomimo, że aż tak nie interesuję się tym tematem.
Chyba jeden z lepszych artów w mojej opinii. Dzięki wielkie i czekam z niecierpliwością niecierpliwie na więcej.
Muszę przyznać, że niezwykle zaciekawił mnie ten tekścik, pomimo, że aż tak nie interesuję się tym tematem.
Przeogromne dzięki dla autora za tak skrupulatne rozwinięcie tematu. Właśnie tego poszukiwałem.
Koleś, od trzech godzin szukałem nadaremnie właśnie takiego materiału, ogromnie mi pomógł pomogłeś. Serdecznie dziękuję!
Wiedza przedstawiona w przystępnej formie. Dzięki za tekst.