Krochmal nadaje tkaninom charakterystyczny, świeży połysk. Zwiększa również ich odporność na brud i bakterie. Wykrochmalona firanka jest znacznie bardziej odporna na zanieczyszczenia, kurz i wilgoć.
Gładka powłoka, jaką nadaje krochmal, sprawia, że wszelkie zabrudzenia na firankach łatwiej jest usunąć, ponieważ nie wnikają głęboko w tkaninę. Dzięki temu ozdoba okna nie wymaga tak częstego prania.
Czym jest krochmal?
Krochmal to mieszanka skrobi roślinnej i wody, która zapobiega rozwijaniu się bakterii. Wykrochmalone tkaniny są bardziej odporne na wilgoć i kurz. Krochmal swoje zastosowanie znalazł w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, odzieżowym oraz w gospodarstwie domowym. Niestety, naturalny krochmal nie jest już tak popularny jak kiedyś. Teraz najczęściej zastępuje się go różnego rodzaju gotowymi produktami przeznaczonymi do krochmalenia tkanin.
Jak usztywnić firanki? Praktyczny poradnik krochmalenia
Krochmal wlej do plastikowej miski, uzupełnij do połowy chłodną, czystą wodą. Następnie umieść w nim wypraną i wypłukaną firankę. Delikatnie uciskaj tak, aby cała pokryła się roztworem. Przed rozwieszeniem warto powiesić tkaninę na suszarce, aby porządnie ociekła.
Krochmalenie firanek w pralce
Jeżeli chcesz usztywnić firanki od razu podczas prania w pralce, warto wykorzystać do tego dostępny na rynku krochmal do firan. Zawiera on delikatne substancje zapachowe i wybielające. Używaj go tak samo jak płynu do płukania tkanin. Cena krochmalu do firan wynosi około 3-5 zł za półlitrową butelkę.
Uwaga! W pralkach automatycznych nie należy stosować krochmali z mąki ziemniaczanej. Nie wypłukują się one bowiem dokładnie z bębna i bywa, że może dojść do zaklejenia np. czujnika poziomu.
Jak samodzielnie przygotować krochmal w domu?
Krochmal z cukru
Ten typ krochmalu najlepiej nadaje się do stosowania w przypadku tkanin tiulowych i firan. Przygotujesz go dodając na 1 łyżkę wody 1 łyżkę cukru. Taką mieszankę następnie należy zagotować, cały czas dokładnie mieszając.
Krochmal z ryżu
Cztery łyżki ryżu gotuj w dwóch litrach wody. Następnie odcedź, a mętną wodę wykorzystaj do przygotowania właściwego krochmalu. W przypadku firan należy zastosować proporcję 1/3 zawiesiny i 2/3 wody. Ten typ krochmalu najlepiej stosować do firan bawełnianych oraz lnianych.
Krochmal z mąki ziemniaczanej
Idealnie sprawdza się w przypadku tiulu i szyfonu. Do 1 litra wody dodaj 1 łyżeczkę mąki, całość gotujemy. Aby przyśpieszyć przygotowanie krochmalu należy jedną część wody gotować, a w drugiej mieszać mąkę. Następnie połącz je ze sobą i poczekaj do ponownego zagotowania. Zdejmij z ognia i dolej odrobinę zimnej wody, cały czas mieszając krochmal.
Krochmal mieszany
Twoje firany na dłużej zachowają świeżość, jeżeli połączysz krochmal z mąki ziemniaczanej i krochmal ryżowy w proporcji 2:1.
Pamiętaj, że im gęstszy krochmal, tym Twoje firany będą sztywniejsze. Stężenie krochmalu możesz regulować (zmniejszać bądź zwiększać) poprzez dolewanie wody. Twoje firanki na dłużej zachowają nieskazitelną biel, jeśli do krochmalu dodasz 1-2 łyżki mleka. Natomiast jeśli dodasz szczyptę soli, to w trakcie prasowania żelazko nie będzie przywierało do tkaniny.
Dodaj komentarz