Wieczorna, ciepła kąpiel w pięknie urządzonej, przestronnej łazience – to często powracająca wizja podczas wielu powrotów do domu po ciężkim dniu pracy. Aby urządzić sobie luksusową, uroczą łazienkę, godną najlepszego gabinetu spa, wcale nie musisz dysponować dużym metrażem.
Urządzanie małej łazienki wymaga po prostu bardziej przemyślanych decyzji i kilku funkcjonalnych, aranżacyjnych rozwiązań. Poznaj nasze pomysły na urządzanie łazienki w bloku czy domu.
Urządzanie małej łazienki – praktycznym okiem
Mały metraż wymusza na nas pewne ograniczenia w kwestii doboru wyposażenia. Nie jest to jednak żadna przeszkoda, by urządzana łazienka była funkcjonalna, wygodna i piękna. Kluczowy jest tu właściwy projekt i jeśli twoja łazienka jest naprawdę mała, a sama nie masz pomysłu jak optymalnie rozlokować w niej wszystkie niezbędne elementy, warto zdecydować się na pomoc projektanta. Doświadczony projektant z pewnością pomoże Ci optymalnie wykorzystać wszystkie możliwości aranżacyjne i urządzić małą łazienkę tak, że komfort jej użytkowania i wrażenie przestronności w niczym nie będzie odbiegało od łazienek o dużym metrażu. Odpowiednio dobrane urządzenia sanitarne – dostosowane do niewielkich łazienek umywalki, prysznic narożny lub prysznic bezbrodzikowy, wiszące, zabudowane w ścianie miski ustępowe – pomogą Ci swobodnie manewrować przestrzenią, którą dysponujesz. Dobry projektant z pewnością pomoże Ci optymalnie wykorzystać wszystkie możliwości aranżacyjne. Warto też zastosować kilka trików, które optycznie powiększą przestrzeń – wybór jednolitego, jasnego koloru podłogi, powieszenie na ścianach dużych luster czy umieszczenie na jednej ze ścian przestrzennej fototapety. Urządzanie małej łazienki to także odpowiednie jej udekorowanie, a w tym wypadku to już nie metraż odgrywa kluczową rolę.
Okiem estety
Odpowiednio dobrane i skomponowane tekstylia, dodatki i dekoracje sprawią, że będziesz mogła poczuć się w swojej łazience wyjątkowo i komfortowo, niezależnie od jej wielkości. W kwestii wyboru dekoracji okiennych do łazienek wiele osób sięga po żaluzje – drewniane, aluminiowe lub plisowane. Żaluzje plisowane są chętnie wybieranym rozwiązaniem ze względu na łatwość sterowania oraz małe gabaryty. To bowiem jedyny produkt z tej kategorii, który nie powoduje kolizji z boczną ścianką wnęki okna przy jego otwieraniu (montaż przyszybowy).
Z kolei najbardziej praktyczną dekoracją łazienkowego okna, w której używa się tkanin, są rolety rzymskie. Osobiście jestem zwolenniczką tego rozwiązania przy dekorowaniu łazienkowych okien, a materiały dobieram zawsze zgodnie ze stylem łazienki, kolorystyką i strukturami (dodatek materiałów metalizowanych). Istotne jest też dobranie odpowiedniej gramatury tkaniny, by jej użytkowanie było praktyczne i zgodne z potrzebami domowników (nie zawsze roleta musi być kryjąca, jeśli nie wymaga tego widok za oknem). Montaż rolety rzymskiej może odbyć się bezinwazyjnie na ramie okna lub inwazyjnie w nadprożu okna, jeśli jest taka możliwość.
Montaż rolety rzymskiej nad wnęką okienną daje lepszy efekt końcowy, roleta jest korzystnie wyeksponowana i najpełniej podkreśla zaaranżowany styl łazienki. Rolety typu rzymskiego, dzięki swojej płaskiej formie, nie zabierają wiele przestrzeni użytkowej, dlatego to rozwiązanie sprawdza się doskonale w niewielkich łazienkach. Oprócz tradycyjnie sterowanej rolety rzymskiej opuszczanej z góry do dołu istnieje również możliwość wykonania jej na systemie, który umożliwia sterowanie roletą w taki sposób, że nie blokujemy światła dziennego od górnej części szyby (przy tkaninie zaciemniającej), tzn. jest możliwość opuszczenia rolety z góry szyby do dołu, tworząc równocześnie nową formę dekoracji w dolnej części szyby (sposób sterowania jest analogiczny jak w żaluzji plisowanej, uwielbianej przez klientów).
Wyjątkowy klimat łazienki tworzą także tekstylia łazienkowe, dlatego powinniśmy dobierać je z rozwagą i starannością zwłaszcza, kiedy dekorujemy nimi łazienkę o niewielkich gabarytach. Podstawą w stylowej, spójnej aranżacji łazienkowego wnętrza są kolorystycznie i stylowo dobrane ręczniki w różnych rozmiarach, które przy bieżącym użytkowaniu odwieszamy na wieszaki lub relingi montowane blisko umywalki, by mieć do nich wygodny dostęp i jednocześnie nie zajmować niepotrzebnie ścian. Dla gości możemy przygotować zwinięte w rulonik małe ręczniki do rąk (30×50), które tak przygotowane możemy umieścić blisko umywalki w koszyczku wiklinowym lub innym pasującym do określonego wystroju pomieszczenia.
Ważnym elementem dekoracyjnym każdej łazienki jest też dywanik łazienkowy, najlepiej skomponowany kolorystycznie z wnętrzem. Dywanik może być również dodatkiem, który wprowadzi do łazienki kolor, jeśli wnętrze jest stonowane pod względem palety wykorzystanych barw. Stylizację łazienki wzbogacą także rośliny. Jeśli wygospodarujesz odpowiednio dużo miejsca, może to być wyższy kwiat w donicy postawiony na podłodze. Jeśli jednak mały metraż łazienki nie pozwala Ci na takie rozwiązanie postaw mniejsze kwiaty w doniczkach na parapecie. Akcent zieleni możesz też zaznaczyć za pomocą sztucznej roślinności zintegrowanej z doniczką lub wprowadzić element ceramiczny, lub szklany w postaci np. wazonu, w którym umieścimy sztuczne kwiaty. Świetny efekt dekoracyjny może dać także patera ceramiczna, na którą wysypiesz susz zapachowy. Wszystko po to, by w swojej, nawet niewielkiej łazience stworzyć wyjątkową, piękną stylizację, dzięki której poczujemy się niezwykle przyjemnie każdego dnia. Dobry styl, oryginalne dodatki i wnętrze urządzone ze smakiem, sprawdzi się bowiem na każdym metrażu.
Dodaj komentarz