Autentyczność – tym hasłem będziemy się kierować, urządzając modne wnętrza w 2018 roku. Jeden z najnowszych trendów – wabi-sabi – wprowadzi do naszych pomieszczeń podniszczone, surowe drewno i betonowe, popękane płytki. W tym roku odnajdziemy piękno w niedoskonałości!
Czym jest trend wabi-sabi?
Najnowsze wnętrzarskie trendy na rok 2018 przychodzą do nas prosto z Japonii. Słowa „wabi sabi” oznaczają sztukę odnajdywania subtelnego i naturalnego piękna w niedoskonałości oraz umiejętność zaakceptowania rzeczywistości takiej, jaką jest. „Wabi” – oznacza prostotę, a „sabi” – piękno wynikające z upływu czasu.
To styl, który uwielbia drewno, len, bawełnę, wiklinę oraz kamień. Bazuje na odcieniach bieli, szarości i kolorów ziemi. Wschodnia filozofia pokazuje, że w naszym mieszkaniu warto wykorzystać wszystkie przedmioty – nawet te nadgryzione już zębem czasu. Należy otoczyć je troską, ponieważ to właśnie one posiadają swoją historię i nadają wnętrzom niezwykle indywidualnego charakteru. Najważniejsze to odkryć ich piękno i funkcjonalność na nowo!
Wabi-sabi – korzenie minimalizmu
Minimalizm to nie tylko prosty design mebli, ale przede wszystkim świadomy wybór w każdym z aspektów naszego życia. W Japonii wiąże się to nierozerwalnie z buddyzmem Zen, który sam w sobie jest kwintesencją wabi–sabi. Nacisk kładziony jest tutaj na praktykę oraz odbieranie rzeczy takimi, jakie są – bez ozdabiania czy zbędnego tłumaczenia.
Mnie osobiści w wabi–sabi zachwyca wszystko, co podkreśla związek człowieka z naturą: zrozumienie zmieniających się pór roku, fascynacja pięknem i świeżością wiosny oraz zmysłową i pełną barw jesienią. Przedmioty w mieszkaniu w stylu wabi–sabi będą więc łączyć trzy cechy: funkcjonalność, piękno i nostalgię.
Doskonała niedoskonałość
Wabi-sabi to styl, który bogato urządzonym wnętrzom mówi stanowcze „nie” i skupia się na odnajdowaniu piękna w niedoskonałościach. Tworzą go nieidealne formy, surowe drewno, cementowe lub betonowe elementy – wszystko to nadaje pomieszczeniu swoistej surowości.
Surowe wnętrza w stylu wabi-sabi dodatkowo podkreślają podniszczone meble oraz potłuczone naczynia. Wiem z doświadczenia, że nie łatwo przekonać się do myśli, że nie wszystko musi być idealne. Ale jeśli jesteś sentymentalna i nie lubisz wyrzucać przedmiotów, do których się przywiązałaś, być może właśnie trend wab-sabi jest dla Ciebie. Wszystkie te nieidealne rzeczy znajdą tu bowiem swoje miejsce. To trend dla osób, które cenią sobie prostotę oraz rustykalny charakter.
Surowe wnętrza wabi-sabi: piękno z natury
Japońskie zestawienie industrialnej surowości z naturalnymi elementami, to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą nadać wnętrzu oryginalnego charakteru. W mieszkaniu urządzonym w takiej stylistyce powinny znaleźć się naturalne tkaniny. Szczególnie polecam Ci len, który z roku na rok (dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom) zaczyna cieszyć się rosnącą popularnością. Lniane tekstylia są dla mnie synonimem powrotu do natury. Warto wiedzieć, że pościel wykonana z tego materiału zmniejsza uczucie zmęczenia.
Ciekawym dodatkiem będą również pokrowce, zasłony, obrusy, poduszki i koce w kolorach szarości, złamanej bieli oraz w barwach ziemi. Na podłodze możemy natomiast rozłożyć matę wykonaną z trawy morskiej. Zastąpi ona puchaty dywan.
Na stole w jadalni – zamiast białej porcelany – na lśniących podkładkach rozłóż tę glinianą, ręcznie wykonaną. Żaden z talerzy wyprodukowanych na kole garncarskim i wypalanych w piecu nie będzie taki sam, a jednak wszystkie razem i każdy z osoba stanowić będą piękne i pełne charakteru przedmioty. Pamiętaj, że ten japoński trend lubi różne tekstury oraz prosty styl. Nawet zniszczony talerz nie stanowi dla wabi-sabi przeszkody. Cięte kwiaty natomiast pięknie prezentować się będą w wazonie z dmuchanego szkła, ustawionym na blacie z naturalnego drewna.
Kintsukuroi – nowe życie starych przedmiotów
Wspominałam wcześniej, że wabi-sabi gloryfikuje przedmioty (detale i dodatki), które mają swoją historię, dzięki czemu decydują o charakterze wnętrza. I tak, Kintsukuroi to stara, japońska sztuka naprawiania potłuczonej ceramiki przy pomocy laki z dodatkiem sproszkowanych metali szlachetnych. W efekcie takich działań powstaje dodatkowo przyozdobiony przedmiot. Może spróbujesz sama tej sztuki? Sprawdź, czy masz w domu przedmioty, którym można nadać drugie życie!
2 komentarze
Absolutnie wyjątkowy styl z charakterem. Jestem ogromną fanką dodatków i ceramiki w tym klimacie!
To prawda! Nietuzinkowy styl dla osób z charakterem!