Aranżacja wnętrz to niezwykle szerokie zagadnienie, a chcąc szczegółowo omówić wszystkie style w architekturze wnętrz, musiałabym zamienić ten wpis w wielotomową encyklopedię.
Każdy, kto próbował urządzać swoje wnętrza w myśl jednego obranego kierunku, jednego stylu przekonał się zapewne, że nie jest to proste zadanie. Style aranżacji wnętrz często przechodziły różne przemiany, a także wzajemnie się ze sobą przenikały. Każdy styl ma jednak pewne ustalone zasady, które precyzują jego główny charakter. Przygotowałam więc dla was krótki zbiór najważniejszych wyznaczników, które określają najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz. Poznaj gotowe przepisy na znane i lubiane style urządzania wnętrz.
Style wystroju wnętrz, które postaram się Wam krótko scharakteryzować, wybrałam, kierując się głównie ich popularnością i rozpoznawalnością we współczesnych aranżacjach. Poniżej więc popularne style wnętrz, wśród których znalazły się: styl skandynawski, styl nowoczesny, styl glamour, styl industrialny i styl klasyczny.
Styl skandynawski
We wnętrzach urządzonych w tym stylu główną rolę odgrywają różne odcienie bieli. Biel ociepla i rozjaśnia wystrój pomieszczenia. Pojawia się więc na ścianach, drewnianych podłogach czy meblach. W wystroju dominuje drewno i inne surowce naturalne – kamień, juta, len, wiklina. Liczy się naturalność i prostota. Charakterystyczne dla stylu skandynawskiego jest także łączenie starego z nowym, np. różne krzesła przy jednym stole. To z kolei jest doskonałą bazą dla wprowadzenia kolorów w pojedynczych meblach czy dodatkach.
Ze względu na nieliczną ilość akcentów kolorystycznych we wnętrzu, szybko możemy wprowadzić w nim kolorystyczną metamorfozę. Mimo jasnej kolorystyki, która już optycznie rozjaśnia wnętrze, nie może zabraknąć także różnego rodzaju źródeł światła. Nie chodzi tu jednak jedynie o sufitowe lampy. Doskonale do skandynawskich wnętrz pasować będzie latarenka z naturalnym płomieniem świecy czy dekoracyjna lampka postawiona na parapecie. Dekoracje okienne powinny ładnie odsłaniać okna i pozwalać na swobodny przepływ światła dziennego.
Często jednak warunki za oknem zmuszają nas do choćby tymczasowego zasłaniania okna. Wtedy, chcąc utrzymać skandynawski klimat we wnętrzu, sięgajmy po jak najprostsze formy dekoracji – rolety rzymskie lub zasłony, koniecznie z naturalnych tkanin.
do aranżacji wykorzystano: obraz DOTS 1 awangardowy kolaż, obraz CORA, figurka dekoracyjna WINGS, figurka dekoracyjna WINGS, Sisi lampa dekoracyjna, zasłona SHANDY z welwetu, welwetowa poszewka AURELA z przeszyciem (różne kolory), figurka dekoracyjna SOWA (różne wzory), – dostępna w salonach stacjonarnych, wazon szklany(różne wzory) – dostępna w salonach stacjonarnych,
Styl nowoczesny
To styl, w którym dominuje otwarta przestrzeń i zasada „mniej znaczy więcej”. Podstawowym wyznacznikiem urządzania nowoczesnych wnętrz jest funkcjonalność i użycie prostych brył mebli czy dodatków. Najczęściej wybierane materiały to szkło (np. balustrady, ścianki działowe), stal (kominek, oświetlenie), beton (elementy ścian), drewno (meble, schody, podłogi) oraz tworzywo sztuczne (dodatki, krzesła).
Podstawowy wystrój jest nieco mało przytulny i „zimny”, dlatego uzupełniony musi zostać o odpowiednio dobrane tekstylia – tkaniny obecne w oknach (upięte prosto i elegancko), na obiciach mebli czy w dodatkach w postaci poduszek, pledu czy dekoracyjnego dywanu. Bazowa kolorystyka wnętrz w stylu nowoczesnym jest stonowana. Ściany najczęściej mają odcień szarości połączonej z bielą, czernią, czy chłodnym beżem.
Taka tonacja wymaga przełamania kolorem, co osiągniemy np. malując jedną ścianę żywą, soczystą barwą, sięgając po fotel w energetyzującym kolorze czy układając na kanapie kolorowe poduszki dekoracyjne. Oczywiście wnętrza w stylu nowoczesnym mogą pozostać w stonowanej, jednolitej tonacji kolorystycznej – to już indywidualna kwestia preferencji właściciela urządzanego wnętrza.
Styl glamour
Styl najsilniej identyfikowany z blaskiem, przepychem i bogactwem. Nie mogło więc w nim zabraknąć kryształowych żyrandoli, dużej ilości luster, pikowanych błyszczącymi guzikami zagłówków oraz wszechobecnego weluru czy futrzanych dodatków. Na lustrzanej konsoli powinny się znaleźć oprawione w eleganckie ramki zdjęcia oraz zjawiskowy wazon, koniecznie ze świeżymi kwiatami. Obecność kwiatów jest wręcz obowiązkowa, zatem powinny się one pojawić także na stole w jadalni oraz na stoliku kawowym.
Charakterystyczne dla wystroju glamour są: sofy Chesterfield, obite aksamitem krzesła z eleganckimi oparciami, a także stylowe lampy z błyszczącymi lub aksamitnymi abażurami. Dominujące kolory w stylu glamour to przede wszystkim czarny, biały, srebrny, szary, złoty, gold rose, głęboki brąz. Doskonale w tym stylu odnajduje się ciemny fiolet, butelkowa zieleń oraz głęboki odcień granatu.
W kwestii dekoracji okiennych, aranżując wnętrze w stylu glamour, postawmy na zasłony welurowe, wzorzyste, opalizujące. Powinny być one albo puszczone prosto, albo, co częściej spotykane, upięte na boki wraz z połyskującą, zjawiskowo udekorowaną firaną.
Styl industrialny
Ten styl aranżacji wnętrz wywodzi się z fabrycznych hal, dlatego też potrzebuje przestrzeni surowej i minimalistycznej. Zatem np. wszelkiego typu rury wentylacyjne biegnące pod sufitem są tu ozdobą, której w żadnym wypadku nie zasłaniamy. To samo tyczy się ścian z czerwonej cegły czy surowego betonu. To właśnie takie elementy tworzą ten specyficzny i oryginalny styl, który ciężko jest zaaranżować w bloku czy klasycznym domu.
Wszystko jednak zależy od naszej fantazji. Na ścianach bowiem możemy położyć imitację cegieł, a na suficie zastosować tynk imitujący beton. Urządzając wnętrze w stylu industrialnym, powinniśmy zdecydować się na meble z drewna z elementami żeliwnymi w kolorze czarnym. Styl podkreślą także blaszane szafki – koniecznie na kółkach. W industrialnych wnętrzach nie może zabraknąć lamp z żarówkami retro na metalowych trójnogach. Ściany w pomieszczeniach urządzonych w tym stylu zdobią np. blaszane plakaty. W kwestii doboru tekstyliów postaw głównie na surowe materiały o grubych splotach włókien.
Dekoracje okienne powinny być jak najbardziej naturalne, w stonowanych odcieniach pastelowych – prosto upięte zasłony lub rolety rzymskie. Kolorem przewodnim stylu industrialnego jest czerń pojawiająca się w każdej strefie mieszkalnej w postaci różnych dodatków. Popularne jest także wykorzystanie dekoracji w rdzawych odcieniach brązu, beżu, szarości, złamanej bieli oraz zgaszonego granatu. Surowe, industrialne wnętrze ocieplisz np. dodając do wystroju włochate poduszki lub pledy o ciekawym splocie.
Styl klasyczny
Urządzając wnętrza w stylu klasycznym, stawiamy na znalezienie idealnej harmonii pomiędzy wygodą i elegancją. Styl ten cechuje ponadczasowość, dobry smak oraz umiar. Dlatego też, gdybym w dwóch słowach miała określić styl klasyczny, użyłabym słów: równowaga i symetria. Klasyczny charakter wnętrza wyrażają stylizowane meble, najczęściej ustawione pod ścianami w powtarzającej się konfiguracji.
Ściany mieszkań utrzymanych w klasycznym stylu pokrywają wzorzyste tapety. Jeśli jednak umeblowanie jest ozdobne, to dynamikę aranżacji uspokajamy gładkimi ścianami. Bazowa kolorystyka opiera się o beże, brązy, kremy, ciepłą biel, nawet szarości, które można ożywić dodatkami w odcieniach niebieskiego, zieleni, turkusu lub kolorów osadzonych w palecie pomarańczu. Materiały stosowane we wnętrzu klasycznym to dobre gatunkowo drewno, skóra i szkło.
Wzornictwo tkanin zależy od pozostałego wystroju. Jeżeli wzór pojawia się np. na ścianach, w oknach zawisną gładkie, elegancko umarszczone tkaniny, z dopasowanymi stylistycznie firanami. Kanapy czy sofy w klasycznym stylu są najczęściej skórzane lub obite grubym materiałem. Podkreślić ciepły klimat wnętrza możemy stosując poduszki dekoracyjne – jednak i tu musimy pamiętać, by zachować umiar.
Eksperymentowanie z różnymi stylami aranżacyjnymi może być wspaniałą zabawą. Zanim jednak rozpoczniesz urządzanie bądź zmianę wystroju swoich wnętrz, warto obrać główny kierunek stylizacji. Poznanie różnych stylów w aranżacji wnętrz pomoże Ci znaleźć styl, który najlepiej będzie odpowiadał Twoim estetyczny preferencjom, a przy tym także świetnie sprawdzi się w Twoich wnętrzach.
Życzę więc owocnych poszukiwań. A jeśli już macie swój ulubiony styl aranżacyjny – podzielcie się z nami swoimi preferencjami w komentarzach.
Dodaj komentarz