Styl skandynawski staje się z roku na rok coraz bardziej modny. Zawładnął naszymi mieszkaniami i w każdym sezonie pokazuje nowe oblicze. Nic dziwnego, że tak go uwielbiamy. Styl skandynawski daje poczucie harmonii i prawdziwie uspokaja.
Styl skandynawski, jak sama nazwa wskazuje, przywędrował do nas z północy od naszych nordyckich sąsiadów. Z czym może się kojarzyć? Opisują go przede wszystkim przestrzeń, harmonia i minimalizm. Z czym jeszcze się kojarzy? Ze stonowanymi barwami z dodatkami ekologicznymi, tzn. wykonanymi z materiałów ekologicznych, często surowych. Niezwykle popularne w stylu skandynawskim są widoczne na meblach czy na podłodze słoje drewna. Wśród kolorów dominuje biel, szarość i brąz w pastelowym wydaniu.
Po czym rozpoznasz styl skandynawski?
Typowym wyróżnikiem stylu skandynawskiego, który pojawia się w praktycznie każdym zaaranżowanym według jego reguł wnętrzu, jest obecność drewna rozbielonego lub naturalnego, surowego, niebarwionego. Elementy drewniane utrzymane w jasnej kolorystyce dodają wnętrzom surowości i dają wrażenie czystości w pomieszczeniu.
Zgodnie z zasadami panującymi w stylu skandynawskim, wnętrze jest trochę surowe, ale nie zimne. Nie można powiedzieć, że to typ ascetycznej dekoracji, jednak raczej stawia się w nim na minimalizm w kwestii dodatków. Choć może przypominać styl rustykalny różni się tym, że rezygnuje z dodatków, które są niepraktyczne z punktu widzenia stylu skandynawskiego.
Jeśli decydujesz się na styl skandynawski, postaw na dużą ilość dodatków, czyli poduszki, koce, narzuty, pledy z grubym splotem, wszystko co miękkie i przytulne, dające ciepło. Jednak wszystko z umiarem, by nie spowodować wrażenia bałaganu. Dodatki powinny być przede wszystkim estetyczne, funkcjonalne i ergonomiczne.
Innym typowym rozwiązaniem stosowanym we wnętrzach skandynawskich są elementy skórzane. Pojawiają się one na sofach, fotelach, pufach, poduchach, pledach.
W tym rodzaju aranżacji wybiera się meble proste i funkcjonalne. Bardzo ważną rolę odgrywa stół do spożywania posiłków. Związane jest to ze specyficzną filozofią życia panującą w krajach skandynawskich, według której wspólnie jedzone posiłki są niezwykle istotne dla zacieśniania więzów rodzinnych i dobrego samopoczucia.
Wzornictwo w stylu skandynawskim
Styl skandynawski pozwala na łączenie klasycznych i prostych form z nowoczesnym designem. Chcąc zachować wszystkie cechy stylu, można pozwolić sobie na geometryczne wzornictwo. Zwykle przejawia się ono w dodatkach, które łączą metal, drewno i tkaniny. Mogą to być wazony, lampy i lampiony, doniczki czy ramki na zdjęcia.
Podczas planowania aranżacji w północnym stylu, musisz pamiętać o świetle, którego zadaniem jest przede wszystkim ocieplenie wnętrza. Duża ilość punktów i dekoracji świetlnych zadziała na korzyść w jasnym, dość surowym w swej prostocie wnętrzu. Zdecyduj się na lampy stojące i wiszące, lampiony – skomponuj ze sobą wszystkie w tym samym czasie!
Firanki i zasłony – jakie będą pasowały do prostego wnętrza?
Prym w stylu skandynawskim wiodą tkaniny naturalne, takie jak bawełna, wełna, len czy juta. Dekoracje okienne powinny być jasne i lekkie, aby delikatnie przepuszczały światło słoneczne. Mogą mieć postać rolet rzymskich z delikatnych tkanin lub zasłon pełniących funkcję bardziej ozdobną niż praktyczną, rozsuniętych na boki, by do wnętrza wpadło jak najwięcej światła.
Brak komentarzy