Smukłe kształty, faliste linie, bogactwo roślinnych ornamentów – to wszystko charakteryzuje styl secesyjny. Pojawił się on na przełomie XIX i XX wieku i objął całą Europę. Był objawem buntu przeciw obowiązującym wcześniej geometrycznym kształtom.
Styl secesyjny inspiracje czerpie z natury. Tak jak w przyrodzie nic nie jest idealnie uporządkowane, tak i we wnętrzach secesyjnych trudno szukać symetrii. Miękkie opływowe linie, które są wyznacznikami tego stylu, tworzą swoisty artystyczny nieład. Dzięki temu wnętrza nabierają dynamizmu i nietuzinkowego charakteru.
Irysy, kalie, winorośl i… ptaki
Styl ten wyniósł rzemiosło do rangi sztuki. Nic więc dziwnego, że wiele obecnych w nim dodatków jest misternie zdobionych. Secesję charakteryzują często pojawiające się motywy roślinne oraz zwierzęce (najczęściej ptaki). Mogą pojawić się one w rzeźbieniu oparć krzeseł i elementów innych mebli, stylizowanych ram obrazów i luster, na misternie wykonanych balustradach.
Często towarzyszą im tapety przedstawiające motywy kwiatowe oraz bogato zdobione gobelinowe poduchy. W materiałach użyte są ciepłe kolory, takie jak jasne beże i brązy, biel oraz odcienie pomarańczu.
Jedność w różnorodności
Styl secesyjny z dużą gracją łączy ze sobą dodatki wykonane z różnych materiałów. Są w nim obecne zestawienia drewna, szkła czy też kutego żelaza w przepięknych kolorowych witrażach. Podkreśla to elegancję, wysmakowanie i oryginalny charakter wnętrza.
Wnętrza secesyjne zdobi sporo kutych elementów: balustrady, lampy, osłona paleniska kominka, elementy mebli. Towarzyszą im mosiężne dekoracje w postaci figur czy pater na owoce.
Dopełnienie harmonijnego wnętrza
Zabytkowe, secesyjne kamienice mają duże, wysokie okna, które są polem do popisu, jeśli chodzi o ich dekorację. Zdobią je suto umarszczone firany o kwiatowych motywach, często podpięte ozdobnymi chwostami na dwie strony okna.
Zasłony są ciężkie i bogato zdobione w ornamentowe i roślinne motywy. Dodatkową ozdobę stanowią dodatki w postaci pasmanterii oraz faliste lambrekiny upięte elegancko po bokach okna. Całość dekoracji okiennej podkreśla i uzupełnia wyjątkowość wnętrza.
Wystrój uzupełniają również dodatki w postaci serwet i obrusów na stół, wykonanych z tkanin ozdobnych. Towarzyszy im wiele dekoracyjnych poduszek. Każda z nich powinna być oryginalnie przyozdobiona pasmanterią, misternie wykonanymi koralikami oraz frędzlami.
Jeśli szukasz wyrafinowanej, nieoczywistej elegancji, której domeną jest zarazem różnorodność i harmonia, styl secesyjny będzie doskonałym wyborem. Nada on Twoim wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Dodatkowo – przez swój dynamizm – świetnie sprawdzi się nie tylko w salonie czy jadalni, ale również w Twojej sypialni.
Brak komentarzy