Styl rustykalny kojarzy się z tradycyjnym wystrojem dworku szlacheckiego lub bogactwem wiejskiej chaty. Wnętrze urządzone w ten sposób daje wrażenie sielskości, ciepła i poczucia bezpieczeństwa, a przy tym zachwyca prostotą formy. Rustykalizm to sposób na oswojenie surowości drewna i naturalnych materiałów. To wnętrza, które zachęcają do odpoczynku i chwili wytchnienia.
Styl rustykalny – sielankowa bliskość natury
Czy pamiętasz z dzieciństwa swojską atmosferę domu u dziadków? Kredens z zastawą malowaną w kwiaty? Żelazko na duszę? Suche kwiaty w wazonie, żeliwne i ceramiczne naczynia na komodzie? Wszystkie te przedmioty tworzą nastrój sielskości, kojarzą się z prostotą i surowością „wiejskiego życia”. Nie ma tu miejsca na nadmiar bibelotów i rzeczy zbędne. Styl rustykalny zakłada minimalizm, jasność, prostotę, czystość i porządek. Urządzone w ten sposób wnętrze będzie inspirować Cię do złapania odrobiny dystansu, relaksu i ucieczki ze zgiełkliwego świata cywilizacji.
Jak urządzić mieszkanie w stylu rustykalnym?
Podstawą rustykalnego wystroju wnętrz jest drewno. Kwintesencją tego stylu są tradycyjne domy budowane z belek. Sprawdzą się belki stropowe oraz naturalna, drewniana podłoga. Oba te elementy dodają wnętrzu surowości i podkreślają jego charakter „bliżej natury”. Wybierając drewniane elementy do wnętrz w stylu rustykalnym sięgaj przede wszystkim po rodzime gatunki drewna (sosna, dąb, buk) o naturalnej barwie. Charakteru Twojemu wnętrzu doda z całą pewnością drewno „stare” lub stylizowane na stare, bardzo chętnie z „niedoskonałościami” (nierówności, sęki, widoczne słoje).
We wnętrzach rustykalnych drewniane mogą być nie tylko podłogi i sufity. Równie dobrze sprawdzą się ściany wykładane drewnem. Materiały, które idealnie komponują się z drewnem, to przede wszystkim kamień, miedź, kute żelazo i ceramika.
Styl rustykalny będzie wyglądał efektownie tylko i wyłącznie w jasnych wnętrzach. Bielone (lub lekko pastelowe) ściany i naturalne światło dodadzą ciepła Twojej przestrzeni. Jeśli chcesz dodatkowo rozświetlić wnętrze, wybieraj jasne meble i dodatki. Ciekawy pomysł na oświetlenie to między innymi stylowe lampy naftowe lub świece z naturalnego wosku.
Meble w stylu rustykalnym: charakter i funkcjonalność
Rustykalizm to również drewniane meble: masywne, tradycyjne i proste, ale również zdobione (np. z rzeźbionym wykończeniem). Ciekawą propozycją są także meble z palet. Do wnętrza w tym stylu wybierz stół, krzesła i ławy z drewna surowego, albo pokrytego matowym lakierem lub bejcą. Sprawdzi się obszerne łóżko z toczonym oparciem lub tradycyjna, drewniana skrzynia. Dawniej służyła przede wszystkim przechowywaniu pościeli lub kuchennych sprzętów, a nawet pełniła funkcję spichlerza. Ty możesz wykorzystać ją nie tylko jako pojemny schowek na rzeczy, ale również jako pomysłowy stolik kawowy.
Charakteru Twojej rustykalnej kuchni z pewnością nada stylowy, drewniany kredens. Pozwoli on wyczarować swojską atmosferę, a zarazem utrzymać porządek w kuchni. Za przeszklonymi drzwiczkami kredensu umieść malowane naczynia z ceramiki lub proste, żeliwne dzbanki i kubeczki.
Do wnętrza w stylu rustykalnym warto poszukać mebli autentycznie starych. Jeśli widać ich wiek i ślady użytkowania, podkreśla to tylko ich sielankowy charakter. Rustykalizm stroni od nowoczesności, sztucznych materiałów i rozwiązań naszpikowanych technologią. Twoje rustykalne wnętrze powinno mieć romantycznego ducha. Przestrzegaj więc prostej zasady: niech wszystkie elementy wystroju wyglądają, jak wykonane pracą rąk ludzkich, przy użyciu prostych narzędzi. Takie rzeczy to między innymi ciosane i heblowane deski (na podłogach lub ścianach), ceramika i różnego typu rękodzieło.
Nieodłączny element stylu rustykalnego: rękodzieło
Zastanawiasz się, jakie detale ożywią proste i surowe wnętrza w stylu rustykalnym? Pamiętaj, że to właśnie dzięki dodatkom stworzysz wrażenie „przytulności” i odczarujesz surowość. Styl rustykalny to idealne rozwiązanie dla minimalistek. Tu bowiem nadmiar detali nie jest wskazany. Co wybrać?
Podobnie jak w wypadku mebli: wszystko to, co wygląda na (a najlepiej jest) ręcznie robione oraz odznacza się prostym i skromnym zdobnictwem. Sprawdzą się ceramiczne i gliniane naczynia, ręcznie malowane przedmioty codziennego użytku, stary zegar z kukułką, drewniany kołowrotek lub żeliwna maszyna do szycia, ozdoby z wikliny i suszone kwiaty.
Jak urządzić salon w stylu rustykalnym? Trudno wyobrazić sobie rustykalne wnętrze bez zasłon z naturalnych materiałów (lnu lub bawełny), lnianych obrusów i makatek, patchworkowych narzut i koców, ozdób robionych na szydełku i ręcznie tkanych dywaników (kilimów). Pamiętaj jednak, aby nie gromadzić nadmiaru tych ozdób. Wybierz maksymalnie kilka rzeczy. Postaw na te z babcinej skrzyni: dziergane, haftowane, zdobione wzorami ludowymi i motywami kwiatowymi. Materiały lniane (zasłony, obrusy) mogą być farbowane naturalnymi barwnikami. Te, które wyglądają na stare i lekko pożółkłe, dodatkowo dodadzą wnętrzu swojskości.
Styl rustykalny: wnętrze, które łatwo zaprojektujesz sama
Zaletą stylu rustykalnego jest przede wszystkim ponadczasowość i uniwersalizm! Raz urządzone wnętrze z pewnością nie straci na uroku i będzie nie mniej czarujące za kilka, a nawet kilkanaście lat. Rustykalne wnętrze będzie świetnym wyborem dla Ciebie, jeśli cenisz sobie umiar, prostotę i porządek. Jeśli zdecydujesz się na aranżację mieszkania w tym stylu, pamiętaj, że jego klasa będzie wynikać przede wszystkim z ponadczasowego piękna natury, a nie z posiadania drogich i efektownych przedmiotów.
Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na styl rustykalny? Przede wszystkim z uwagi na fakt, że efekt ten jest stosunkowo dość prosty do osiągnięcia, często również nie wymaga ogromnych nakładów finansowych. Wiele rzeczy możemy kupić na targu staroci, „z drugiej ręki”, a nawet wykonać samodzielnie. Pułapką, w którą możesz wpaść urządzając rustykalne wnętrze, jest nadmiar i chaos. Pamiętaj, że w tym przypadku mniej znaczy lepiej, a pomieszczenie ma sprawiać wrażenie uporządkowanego. Zanim więc podejmiesz się zmiany wystroju, koniecznie stwórz przemyślaną i celową koncepcję przyszłej aranżacji.
1 komentarz
Artykuł przedstawia styl rustykalny jako idealną propozycję dla osób poszukujących romantycznych i wyjątkowych wnętrz. Autor podpowiada, jakie elementy wprowadzić do domu, aby uzyskać pożądany efekt, takie jak drewno, kamień czy tkaniny z motywem kwiatowym. Tekst zawiera również ciekawe porady dotyczące aranżacji wnętrz oraz wybierania dodatków. Artykuł jest napisany w przystępny sposób, zrozumiały także dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w aranżacji wnętrz. Polecam go każdemu, kto marzy o urządzeniu przytulnego domu w stylu rustykalnym.