Styl rokoko to przede wszystkim lekkość i elegancja. Kojarzy się z balami, maskaradami i bujnym życiem towarzyskim XVIII wiecznej Francji. Wnętrza urządzone w tym stylu nie mają w sobie typowo barokowego przepychu czy monumentalności. Dążą do harmonii, jednak nie są sztywne i rygorystyczne. Czym jeszcze charakteryzuje się styl, który swą nazwę wziął od ornamentu przypominającego muszlę?
Historia stylu rokoko
Styl rokoko rozwinął się za panowania Ludwika XV. Właśnie wtedy zaczęto odchodzić od wzniosłego, pompatycznego i monumentalnego stylu barokowego na rzecz bardziej swobodnych rozwiązań.
Pojęcie rokoko wywodzi się od francuskiego słowa „rocaille”, które oznacza asymetryczny ornament plastyczny, przypominający muszlę. W dobie rokoko najbardziej rozwinęła się dekoracja wnętrz. W pomieszczeniach często występowały girlandy, kwiaty i rośliny. Chętnie okazywano zamiłowanie do natury i egzotyki (motywy chińskie oraz japońskie), teatralnego świata, zabaw ogrodowych czy erotyki. Ornamenty stosowane były w najróżniejszych zdobieniach i okuciach mebli, kształtach nóżek meblowych czy balustrad.
Styl rokoko – wnętrza, które zachwycają
Do dekoracji reprezentacyjnych wnętrz używano pilastrów, gipsowych kolumn czy arkad, które z gracją uzupełniały przestronne salony. Stosowano delikatne i pastelowe barwy. Na ścianach, oprócz luster i sztukaterii umieszczano piękne, dekoracyjne tapety, często w kwiatowe wzory, których motyw przenoszony był na obicia mebli.
Wnętrza w stylu rokoko wypełnione były także obrazami w ozdobnych, złoconych ramach. Przedstawiały one sielankowe, frywolne, dworskie sceny zabaw pośród przyrody i uśmiechniętego towarzystwa. Stosowano również gobeliny i inne tkaniny dekoracyjne, takie jak zasłony i dywany.
Takie wnętrza często zawierały też sztukaterię umieszczoną przy suficie lub imitującą ramy obrazów na ścianach. Czasem – dla podkreślenia elegancji stylu – była ona pomalowana na złoty kolor. Używało się także delikatnych, pastelowych odcieni zestawionych z bielą.
Zasłony i firany, czyli okno w stylu rokoko
Dekoracje okienne we wnętrzach w stylu rokoko są jednocześnie proste i eleganckie. Materiały zasłonowe często posiadają ornamenty lub inne motywy kwiatowe. Upina się je przeważnie na boki za pomocą ozdobnych chwostów.
Firany mogą wtedy pozostać gładkie, ale mocniej umarszczone, by przy ozdobnych zasłonach nie prezentowały się mniej efektownie. Czasem mogą pojawić się dodatkowe elementy dekoracyjne, jak ułożone ręcznie krawaty czy kaskady, a nawet lambrekiny biegnące przez górną część okna. Dzięki sztukateriom umieszczonym przy suficie, karnisz trzymający dekorację będzie zasłonięty.
Rokoko obecnie
We współczesnych wnętrzach styl rokoko miesza się z elementami nowoczesnymi lub klasycznymi. Styl ten reprezentują pojedyncze meble, np. zdobione komody, konsole czy stoły z krzesłami, czasem pozostawione w oryginalnym malowaniu i tapicerce. Częściej jednak meble z tamtej epoki maluje się i tapiceruje na nowo. Renowacji poddaje się również ornamentowe czy powyginane żyrandole z kryształowymi elementami.
Brak komentarzy