Styl japandi zaczyna coraz bardziej zadamawiać się w naszych domach i mieszkaniach. We wnętrzach w stylu japandi króluje harmonia, spokój, symetria, umiar i oszczędność. To taki rodzaj estetyki, który daje poczucie wyciszenia i ukojenia. W tym stylu przeważa skandynawski minimalizm – dotyczy to zarówno ilości elementów wystroju, jak i kolorów, kształtów i struktur. Mieszkanie musi sprawiać wrażenie przestronnego i skromnego. Nie oznacza to jednak, że brakuje w nim stylowych dodatków. Ważne, aby wiedzieć jakie meble i dekoracje wybrać wybrać. To sprawdźmy, jakie meble i dodatki stworzą styl japandi we wnętrzu.
Styl japandi – uznany styl wśród miłośników dobrego designu
Styl japandi to stosunkowo młody styl aranżacyjny. Powstał z połączenia stylu japońskiego i skandynawskiego. Dwa bardzo odległe od siebie kraje, jednak kulturowo niezwykle bliskie. Co ich łączy? Przede wszystkim zamiłowanie do natury, porządku, przywiązanie do komfortu i dążenie do minimalizmu. Styl japandi emanuje prostotą, ale zarazem tworzy przytulne i funkcjonalne wnętrza. Mile widziane są tutaj naturalne materiały: rattan, wiklina, bambus, kamień, a szczególnie drewno, którego nigdy dość. Do tego proste formy, geometryczne linie i minimalistyczne bryły. W tym stylu królują pastelowe, stonowane kolory – łagodne beże, alabastrowa biel czy kolory ziemi. Nie brakuje również delikatnych szarości, brązów, błękitów, a nawet klasycznej czerni, najczęściej w formie delikatnych dodatków. Taka paleta barw wnosi do wnętrza spokój i optymizm. Jeśli lubisz świecidełka i przepych to zdecydowanie nie jest to styl dla ciebie. Styl japandi umiłował porządek i oszczędność w dodatkach. Sprawdźmy zatem, jak sprawdzi się ten styl w kuchni.
Kuchnia japandi –harmonia i funkcjonalność przede wszystkim
Jaka powinna być kuchnia japandi? Przede wszystkim przemyślana i dobrze zorganizowana. Należy optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń – kuchnia w tym stylu jest niezwykle funkcjonalna. Bardzo praktyczne rozwiązania, ukryte schowki, odpowiednie oświetlenie, ergonomiczne rozłożenie i ustawieni sprzętów kuchennych, to wszystko sprawi, że praca w kuchni będzie wygodna i efektywna. Oczywiście kolorystyka powinna być stonowana, głównie w naturalnych odcieniach lub w barwach ziemi. Wybierając meble do kuchni w stylu japandi postaw na prostotę, elegancję i wysoką jakość wykonania. Warto wybrać drewniane o ciepłym wykończeniu, które zapewnią aranżacji przytulny charakter. Zrezygnuj z modeli ze zdobieniami. Kuchnia japandi ma mieć minimalistyczny design. Jako dodatki postaw na dekoracje ceramiczne oraz wszelkiego rodzaju elementy plecione. W oknach natomiast warto powiesić tkaniny wykonane z bawełny lub lnu o gładkich powierzchniach lub delikatnych wzorach. W takiej kuchni z przyjemnością zjesz wspólne śniadanie z rodziną lub wypijesz filiżankę kawy z przyjaciółką.
Łazienka japandi – przestrzeń relaksu
W łazience zasada jest taka sama. Jasne kolory, naturalne materiały i proste, geometryczne formy. Tutaj rządzi minimalizm, oszczędne wzornictwo i natura. Jasne barwy dają wrażenie optycznego powiększenia przestrzeni, co jest bardzo pomocne zwłaszcza w małych i ciasnych łazienkach. W urządzaniu łazienki w stylu japandi możesz wykorzystać drewno, bambus czy kamień. Drewno ociepli wystrój i wprowadzi wrażenie przytulności. Pamiętaj tylko, że naturalne drewno wymaga odpowiedniej impregnacji, ze względu na panujące warunki w łazience. Zamiast prawdziwych drewnianych akcentów możesz też zastosować rozwiązania imitujące je, takie jak płytki drewnopodobne czy płyty laminowane wykończone motywem drewna. Takie powierzchnie nie będą wymagały systematycznej pielęgnacji i sprostają długiej próbie czasu.
W łazience w stylu japandi rządzi minimalizm. Armatura łazienkowa to proste wzory pozbawione zbyt wielu dekoracji. Tutaj sprawdzą się białe ręczniki i delikatne akcenty, takie jak np. świece z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych. Będą one idealnym uzupełnieniem wnętrza, a ich zapach zrelaksuje i ukoi zmysły. W łazience warto zastosować także rośliny doniczkowe, które dodadzą przestrzeni naturalnego charakteru. Całość stworzy zrównoważoną, harmonijną kompozycję. A czy w sypialni równie dobrze sprawdzi się styl japandi?
Styl japandi – sypialnia
Styl japandi idealnie pasuje również do sypialni, gdzie dzięki naturalnym materiałom i minimalistycznym formom, można stworzyć doskonała oazę wypoczynku. Jaka jest sypialnia japandi? W sypialni najważniejsze jest łóżko. Niskie łóżko, najlepiej bez nóżek o jasnych tonach drewna lub bieli, doskonale wpisuje się w estetykę stylu japandi. Dodatkowym akcentem może być stylowy zagłówek. Jedną z cech stylu japandi są proste linie. Linie proste przyciągają wzrok i optycznie podnoszą pomieszczenie. Można je stosować w niedużych pomieszczeniach. Dzięki temu nieduża sypialnia na poddaszu zyska więcej przestrzeni. Nie zapominaj o naturalnych tkaninach i materiałach.
To właśnie tkaniny i materiały robią klimat we wnętrzach. Choć sypialnia jest w stonowanych kolorach, nie oznacza to, że jest nudna. Kontrastu można nadać fakturami użytych materiałów. Gładkie drewno, lustrzana tafla, pleciony dywan na podłodze, dekoracyjne poduszki z frędzlami, miękki pled na wiklinowym fotelu. Możliwości i zestawień jest wiele. Widzisz taką sypialnie i co sobie myślisz? Harmonia, łagodność, ciepło i spokój. Połączenie skandynawskiej naturalności i dalekowschodniej filozofii Zen, to doskonały przepis na sen. A jak urządzić salon w stylu japandi?
Salon japandi – umiar i przestronność
Jaki jest salon w stylu japandi? Niezwykle skromny, zachowawczy, pozbawiony zbędnych elementów dekoracyjnych. Pomimo całej swej surowości, nie traci na komforcie i przytulności. Tutaj królują proste linie, stonowany design i naturalne barwy. Naturalne materiały i ciepła kolorystyka wprowadza do wnętrza wiele słońca, pozytywnej energii i poczucia harmonii. Styl japandi jest dla osób ceniących przestrzeń, prostotę, umiar, ale i funkcjonalność. Styl japandi pozwala wprowadzić ład i harmonię również do niewielkich pomieszczeń, dzięki czemu stają się nie tylko przemyślane i uporządkowane, ale i wizualnie większe. W salonie w stylu japandi sprawdzą się ekskluzywne dodatki. Może to być wazon z naturalnego dolomitu, o prostym kształcie i powierzchni pokrytej marmurowym wzorem. Bardzo minimalistyczna forma, idealnie wpisuje się w styl japandi, zwłaszcza jeśli umieścisz w nim suszone trawy.
Dodatki, takie jak drzewka bonsai, suszone trawy czy minimalistyczne świece, doskonale podkreślają harmonijny charakter stylu japandi. Takie dodatki wprowadzą naturalność i minimalizm do wnętrza. Ciepło i przytulny klimat dadzą natomiast tkaniny i materiały. Włochate poduszki, mięciutkie koce i pledy w jasnych, ciepłych barwach, to wszystko tworzy efekt doskonałej harmonii. Jeśli zamierzasz urządzić wnętrze w stylu japandi, zwróć uwagę również na designerskie lampy. Oświetlenie w dużym stopniu buduje nastrój, dlatego jest w tym stylu bardzo istotne. W stylu japandi dodatków nie ma wiele, ale mimo to zawsze odgrywają kluczową rolę. Powinny perfekcyjnie współgrać z meblami i kolorystyką ścian, podbijając efekt przestrzennego, ale przytulnego wnętrza.Meble w stylu japandi
Meble w klimacie japandi charakteryzują się prostotą oraz elegancją. Zwróć uwagę na zatem na te wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, bambus, rattan czy wiklina. Meble w stylu japandi są smukłe, wizualnie lekkie, o prostych liniach i oszczędnych formach. Jedną z ich cech, oczywiście nawiązującą do Japonii jest to, że są niskie. Oczywiście nie ma tu miejsca dla bogato zdobionych szaf czy regałów. Jeśli są to szafki kuchenne to z gładkimi frontami, które są pozbawione frezów oraz wyrazistych uchwytów. Jeśli sofy do salonu, to koniecznie tapicerowane naturalnym materiałem, a jeśli stoły do jadalni– to solidne, wykonane z drewna. Oprócz klasycznych mebli, ciekawą opcją będą też tatami, czyli tradycyjne maty do siedzenia i leżenia wykonane z różnych rodzajów roślin, takich jak bambus, trzcina i słoma. Są one szczególnie popularne w Japonii, gdzie są używane do odpoczynku, jak i dekoracji salonów oraz sypialni. Zadbaj o umiar, odpowiednie kolory i wysmakowane meble, a twoje wnętrze w stylu japandi zachwyci wszystkich gości i będzie piękną wizytówką domu.
Brak komentarzy