Lubisz, gdy we wnętrzu dużo się dzieje, a bogactwo kolorów, wzorów, faktur i form nie odstrasza Cię, lecz intryguje? Styl indyjski jest dla Ciebie! Czym charakteryzują się wnętrza rodem z bollywoodzkich produkcji? Jakie meble i dodatki do nich dobierać? Jaką rolę odgrywa w nich światło i zapach?
Styl indyjski, czyli bogactwo kolorów
Szczególny charakter wnętrzom indyjskim nadaje nasycenie, duża ilość i wyrazistość kolorów. Dominuje przede wszystkim azjatycka czerwień, która symbolizuje szczęście i pomyślność w życiu. Widać również znaczącą przewagę amarantu, różu czy turkusu. Styl indyjski to także jaśniejsze barwy, takie jak odcienie seledynu, beżu, żółci, a nawet (gdzieniegdzie) złota. Ważne jednak, aby wszystkie barwy były odpowiednio intensywne i nasycone. Podkreśli to ważną koloru w tej stylistyce wnętrz.
Oprócz mnogości kolorowych tkanin i innych dodatków, styl indyjski wyróżnia się obecnością ciemnego drewna. Szczególnie modny jest palisander indyjski – drewno w kolorze fioletowo-brązowym, które posiada pomarańczowe słoje. To właśnie z niego wytwarza się najbardziej rozpoznawalne meble indyjskie. Dzięki niemu wnętrze wgląda intrygująco i bardzo elegancko.
Meble kolonialne – indyjskie inspiracje
Kluczowe w tworzeniu tego stylu są meble kolonialne: indyjskie stoły, komody oraz wszelkiego rodzaju szafy i szafeczki. Najlepiej, żeby były wykonane z ciemniejszego drewna, takiego jak palisander indyjski czy akacja indyjska. Opcjonalnie meble powinny być zdobione barwnikami, okuciami oraz stylizowanymi uchwytami oraz mieć jak największą ilość szuflad. Szczególnie popularne meble indyjskie to ozdobne krzesła, pufy i innego rodzaju meble do siedzenia – koniecznie z miękkimi, kolorowymi i haftowanymi poduszkami na siedziskach.
Wyjątkowe dodatki z serca Indii
Styl indyjski jest bogaty w ornamenty – nie tylko, jeśli chodzi o meble indyjskie. Charakterystyczne dodatki to mosiężne naczynia w postaci ozdobnych talerzy, dzbanków oraz wazonów. Sprawdzą się różnej wielkości szkatułki czy orientalne rzeźby przedstawiające wizerunek buddy. Dobrym pomysłem będzie powieszenie w centralnym miejscu salonu czy sypialni lustra w pięknej, ozdobnej ramie. Pokój optycznie powiększy się i będzie wyglądał jak rodem z Bollywood.
Ciekawymi dodatkami wprowadzającymi styl indyjski do wnętrz są skórzane kufry z mosiężnymi okuciami. Klimat podkreślą gobeliny na ścianach oraz drewniane, bogato rzeźbione parawany, często z elementami tkaniny. Nie może zabraknąć również misternie stylizowanych ramek ze zdjęciami oraz miękkich dywanów rozłożonych w całym domu. W sypialni baldachim jest wręcz obowiązkowy!
Tkaniny – podstawa stylu indyjskiego
Mnogość tkanin: połyskujących, satynowych, jedwabnych czy bawełnianych – to podstawa wschodniego wystroju wnętrz. Pledy, narzuty lub koce wprowadzają orientalny klimat i lekki nieład, charakteryzujący styl indyjski. Meble kolonialne indyjskie, takie jak kanapy, sofy i leżanki, obfitują w dużą ilość bogato zdobionych poduch. Przeważają motywy dzikich zwierząt, jak np. słoni i tygrysów. Znajdziemy tu też tkaniny z wizerunkiem buddy, który jest nieodzownym symbolem indyjskiej kultury. Często takie poduchy i wałki obite są nieprzeciętnymi, obficie kolorowymi tkaninami. Posiadają też ozdobne wałeczki i frędzle.
Oświetlenie i zapach – subtelna nuta orientu
Bardzo ważnym i nierozłącznym elementem jest światło, dzięki któremu możemy podkreślić i wzmocnić efekt kolorystyczny wnętrza, kierując jego snop na przedmioty lub strefy, które chcemy wyróżnić. W kwestii tworzenia nastroju światłem dużą rolę odgrywają wszelkiego rodzaju świeczniki, ażurowe lampiony oraz świece zapachowe. Styl indyjski kojarzony jest także z zapachem kwiatów, przypraw czy korzennych kadzideł, które tworzą ciepły i nastrojowy klimat wnętrza.
Styl indyjski – jak udekorować okna?
Ramy okienne powinny być ozdobione suto upiętymi firanami i zasłonami. Materiał może też opadać na podłogę, dla podkreślenia lekkiego nieładu i jednocześnie tajemniczego klimatu wnętrza. Wskazane są intensywne, nasycone kolory oraz orientalne wzory, choć gładkie tkaniny równie dobrze spełnią rolę ważnego dodatku, który stworzy niebanalny i piękny wystrój w stylu indyjskim.
Brak komentarzy