Styl góralski to synonim ciepła, przytulności i swojskości. Za co kochamy góralskie chaty? Przede wszystkim są ostoją tradycji, miejscem ciepłym, gwarnym i tętniącym życiem. Bazą dla stylu góralskiego jest drewno, a także rękodzieło. Co jeszcze sprawia, że styl góralski oczarowuje?
Ten styl można pokochać przede wszystkim za prostotę, która łączy się nie z surowością, a z przytulnością i ciepłem domowego ogniska. W góralskim domu pomieszczenia są na ogół przestronne i funkcjonalne. Większość mebli i przedmiotów codziennego użytku wykonanych jest z naturalnych materiałów, a zwłaszcza z drewna. Całość dopełnia charakterystyczne, ciepłe światło oraz folkowe motywy i dekoracje.
Styl góralski – drewno i rękodzieło
Każdy, komu zdarzyło się spędzić weekend, wakacje lub ferie zimowe w sercu Tatr, wyjeżdża stamtąd oczarowany niezwykłym urokiem stylu góralskiego. Styl ten stanowi pewną spójną całość – obejmuje zarówno architekturę, jak i wystrój wnętrz. Jak mało który styl wnętrzarski, ten góralski jest ściśle związany z kulturą i folklorem regionu. Dlatego też jego podstawą jest przede wszystkim drewno – zwłaszcza świerkowe i sosnowe, gdyż te właśnie drzewa iglaste są charakterystycznym elementem górskiego krajobrazu. Niezbędnym elementem wystroju są także bibeloty i przedmioty codziennego użytku, które kojarzą się z góralskim folklorem.
Góralskie domy – funkcjonalność i poczucie bezpieczeństwa
Góralskie chaty oddają ciepły klimat domowego ogniska. Dominujące kolory to czerwień i zieleń. Ściany z belek, drewniane podłogi i sufity, skrzypiące schody i masywne, często rzeźbione poręcze – to podstawa góralskich wnętrz. Sercem domu jest oczywiście kominek – murowany, a najczęściej żeliwny. Blask ognia dodatkowo ociepla wnętrze i sprawia, że dom daje wrażenie przytulności i poczucie bezpieczeństwa.
Wnętrzom góralskim nie można odmówić funkcjonalności – na ogół są one duże, przestronne i jasne. W góralskim domu powinna się znaleźć obszerna kuchnia (często połączona z jadalnią – wyposażona w duży stół z surowego drewna), przytulna sypialna i pokój dzienny (salon).
Meble góralskie: użyteczność i ludowe dzieła sztuki
Meble w stylu góralskim są przeważnie w całości wykonane z surowego, nieimpregnowanego drewna. Meble góralskie inspirowane są przede wszystkim lokalnym rękodziełem. Nie spotkamy tu gotowych mebli z „sieciówek”. Oryginalne meble w tym stylu są często rzeźbione, zdobione ludowymi ornamentami (wśród których szczególnie wyróżnia się tzw. parzenica) lub ręcznie malowane. Styl góralski rozpoznasz także po żeliwnych dodatkach (okucia mebli, widoczne zawiasy okiennic, elementy kominka), które doskonale komponują się z wszechobecnym drewnem.
Styl góralski – wnętrza pełne „domowych” przedmiotów
Styl góralski z pewnością nie należy do minimalistycznych, jeśli chodzi o ilość przedmiotów i dekoracji, jakie znajdują się w pomieszczeniu. Nie obędzie się także bez charakterystycznych przedmiotów nawiązujących do twórczości ludowej. Mogą to być np. haftowane obrusy i makatki, baranie skóry, ręcznie malowane obrazki w drewnianych ramkach i ceramika. To także tradycyjne przedmioty, które obecnie stanowić mogą ciekawą i użyteczną ozdobę (np. drewniane beczki, które pełnią funkcję nocnej szafki).
Dzięki dodatkom z kolorowego filcu, płótna, bawełny oraz ze skóry i futra (np. pufy, obicia krzeseł, poduchy) jesteśmy w stanie osiągnąć góralski klimat niemal w każdym wnętrzu. Kolorowe zasłony podkreślą klimat domku z drewna — dla zachowania spójności wieszamy je na karniszach żeliwnych lub drewnianych, upięte najlepiej na szelkach wiązanych, z rzepem lub umarszczonych taśmą. W kuchni przytulny klimat osiągniemy, zawieszając w oknach zdobione pięknym haftem płócienne firanki typu „zazdrostki”.
Czy styl góralski jest możliwy w każdym domu?
Jeśli nie mieszkamy w domku z drewna, łatwo osiągniemy ten efekt, dodając elementy takie jak miłe w dotyku poduszki, ciepłe pledy, dywan z motywem góralskim, podkładki pod talerze czy kubki do herbaty itp. Okno możemy udekorować zasłonami z motywem ludowym lub gładkimi. W zależności od tego, jak bardzo chcemy podkreślić styl góralski w swoim wnętrzu, sprawdzą się również same firany w złamanym odcieniu bieli, upięte podobnie jak zasłony np. na przelotkach.
Ważne by ustalić, w jakim stopniu chcemy, aby ten styl zagościł w naszym domu. Czy jesteśmy zakochani w stylu góralskim i nie zamierzamy się z nim rozstawać? Warto wówczas zainwestować w efektowne obicie sofy z kolorowym motywem góralskim czy dywan. Otoczenie tonujemy ciepłą kolorystyką, również meble z rzeźbieniami zrobią niesamowity efekt i wprowadzą górskie klimaty do naszego wnętrza.
Jeśli nie mamy za oknem widoku na góry, zainwestujmy w fototapetę (która w kilka sekund przeniesie nas w tamte strony) lub obrazy obrazy z górskimi motywami. A może zdecydujesz się na własne zdjęcia z wypraw górskich?
Brak komentarzy