Urządzasz wnętrze, ale nie potrafisz się zdecydować na aranżację w jednym stylu? Podobają Ci się kolonialne meble, ale cenisz też skandynawski minimalizm lub przytulność angielskiego salonu? Odpowiedzią na Twoje potrzeby jest styl eklektyczny, który umożliwia zestawienie w jednym wnętrzu elementów charakterystycznych dla różnych stylów. Czym się charakteryzuje? Jak zaaranżować eklektyczne pomieszczenie, by uniknąć wrażenia chaosu?
Styl eklektyczny – wnętrza, które zapadają w pamięć
Czym charakteryzuje się styl eklektyczny? Jest w nim coś świeżego i innowacyjnego. Trudno jednoznacznie opisać jego charakter, ale rozpoznasz go od razu, szczególnie w artystycznych ruchach i przestrzeniach projektowych. Jest w nim radość, dużo stylizacyjnej pomysłowości w doborze kolorów i faktur, sentyment do staroci i uwielbienie modernizmu. Ale to nie znaczy, że urządzanie wnętrza w stylu eklektycznym musi być trudne! Wręcz przeciwnie! Hollywoodzkie gwiazdy i mieszkańcy Kalifornii uwielbiają te połączenia, gdyż tworzą niezwykle wyrafinowaną mieszankę, którą określić można też jako luksusowe boho.
Choć styl eklektyczny polega na łączeniu stylów i okresów poprzez różnorodność przedmiotów, wymaga także nadania im “ważności” we wnętrzu. Dobrym pomysłem jest zaakcentowanie lub stworzenie punktu (po jednym w danym pomieszczeniu), który ma skupiać wzrok oglądających. Takim przyciągającym uwagę elementem może być firana w akcentującym kolorze, wyjątkowe meble eklektyczne, kominek lub odważne dekoracje na ścianę.
Eklektyzm we wnętrzach – jak osiągnąć ten efekt?
Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne! Oto lista zasad, którymi powinnaś się kierować, aby ułatwić sobie zadanie.
- Szukaj wyjątkowych przedmiotów – zarówno w dekoracjach, jak i w podstawowym umeblowaniu. Meble eklektyczne to te, które od razu zapadają w pamięć.
- Symetria i wyznaczone miejsce dla każdej rzeczy pomoże Ci uniknąć wrażenia niezaplanowanego bałaganu.
- Mieszaj rzeczy pozornie niepasujące do siebie: stare i nowe, błyszczące i matowe, szorstkie i puszyste.
- Pamiętaj o uspójnieniu całości aranżacji! Możesz wykorzystać do tego konkretny wzór, kształt, fakturę, wykończenie lub kolor, które będą się powtarzać we wszystkich pomieszczeniach.
- Wykorzystaj jasne, neutralne barwy jako tło.
- Bogato zdobione tekstylia stworzą klimat – nie bój się ich!
- Daj upust fantazji! 🙂
Etniczny kolonializm czy loftowy minimalizm?
W tym wypadku nie musisz decydować! Mieszaj i łącz! Patynowane metale, żelazne detale i elementy, które dodają subtelnego industrialnego sznytu, pomagają zrównoważyć bardziej delikatne tkaniny i rozwiązania aranżacyjne. Dodaj do swoich pomieszczeń industrialne akcenty poprzez metalowe, geometryczne lampy i surowe stoliki do kawy w klimacie DIY. Te elementy dobrze współgrają z innymi istotnymi komponentami różnych stylów, ponieważ są funkcjonalne, wygodne i całkowicie bezpretensjonalne.
Do przestronnego pokoju urządzonego w szarościach dodaj odrobinę soczystego turkusu lub szaleństwa printów. Najlepiej w formie dekoracyjnych poduch, które niedbale rozłożysz na sofie lub stylizowanych krzesłach “z epoki” – taki z pozoru drobny zabieg może być niezwykle transformujący dla pomieszczenia.
Neutralne tło + mocne akcenty = eklektyczna paleta barw
Oprzyj się pokusie przesady w dekoracji. Pamiętaj, że w każdym stylu zachowanie minimum równowagi i harmonii jest bardzo ważne! W przeciwnym razie, zamiast stylowego efektu, dostaniesz przytłaczające kłębowisko rupieci z feerią barw. Poszukaj sposobów ujednolicenia elementów eklektycznych, np. za pomocą schematu kolorów.
Neutralne barwy są rewelacyjnym rozwiązaniem. Dzięki nim podkreślisz wyjątkowość dekoracji i eklektycznych mebli o bardziej nasyconej kolorystyce. Klasyczna eklektyczna paleta to połączenie cygańskiego boho z pastelami. Możesz też wybrać jedną mocniejszą barwę i wykorzystać ją w detalach lub większych powierzchniach – to Ty masz czuć się dobrze w tym wnętrzu!
Eklektyzm we wnętrzach: owcza skóra, turecki kilim i ażurowy kosz?
Co wspólnego mają ze sobą te elementy? To proste – mimo, że pochodzą z różnych stylowych „bajek”, zestawione razem w stylu eklektycznym dadzą wyjątkowo intrygujący efekt! Niezależnie od tego, czy jest to bogato zdobiona makatka, peruwiański koc, turecki kilim, czy lokalnie wyrabiane dywany – piękne i oryginalne tkaniny są koniecznością. To one dodają artystycznego charakteru i nonszalanckiego stylu przestrzeniom. Nie bój się mieszać wszystkich typów: im więcej, tym weselej (oczywiście zachowując schemat kolorystyczny). Jeśli wolisz budżetową wersję, szukaj dywanów, firan i zasłon stylizowanych na autentyczne tkaniny. To one sprawią, że Twój dom będzie starannie dopracowany i jedyny w swoim rodzaju.
Dla niektórych eklektyczny styl może wydawać się zbyt przesadzony i trudny. Pamiętaj, że nie musisz zmieniać od razu całego wnętrza. Dodaj do swojego wnętrza kilka niedrogich etnicznych i industrialnych elementów (takich jak poduchy, dekoracje ścienne i lampy) i poczuj się jak prawdziwa dekoratorka wnętrz, artystka lub mieszkanka słonecznej Kalifornii! Na pewno Ci się spodoba 🙂
5 komentarzy
Moim zdaniem bardzo łatwo przesadzić z ilością dodatków w tym stylu, dlatego niektóre wnętrza eklektyczne wyglądają na zbyt wypełnione.
To prawda, że tak może się stać. Tym bardziej mamy nadzieję, że rady naszej blogerki Justyny pomogą w osiągnięciu idealnej równowagi i pięknego wnętrza :-). Jeśli stworzysz styl eklektyczny w swoim wnętrzu, napisz do nas. Chętnie pokażemy Twój projekt naszym czytelnikom.
Mi się znacznie bardziej podoba minimalistyczny styl. Nie lubię tak dużej ilości dodatków jak w stylu eklektycznym.
Radosławie, jeśli lubisz styl minimalistyczny, to jakiś czas temu pojawił się na naszym blogu wpis na ten temat. Wtedy pisaliśmy o tym, jak urządzić sypialnię, ale w przyszłości na pewno opiszemy inne pomieszczenia. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga.
https://www.eurofirany.com.pl/blog/minimalistyczna-sypialnia-czyli-wnetrze-dla-fanow-prostoty
Artykuł o stylu eklektycznym w aranżacji wnętrz jest interesujący i przystępny dla laików. Autor przedstawia zasady aranżacji w tym stylu oraz wskazuje na kluczowe elementy, takie jak kolorystyka i meble. Ciekawe pomysły i inspiracje pozwalają na stworzenie oryginalnego i harmonijnego wnętrza. Przydatne są również wskazówki dotyczące unikania przesady i stwarzania chaotycznej atmosfery.