Styl chippendale można nazwać kolonialnym eklektyzmem. Powstał w XVIII w. i od tamtej pory pozwala na łączenie wyjątkowo eleganckich mebli z różnych epok. Czym charakteryzuje się ten styl i jak urządzić salon, aby uchwycić to, co w chippendale jest najbardziej urokliwe?
Słowo „chippendale” kojarzy się nierozerwalnie z klasycznym amerykańskim stylem dekoracyjnym, bardzo chętnie wykorzystywanym przez milionerów do urządzania wnętrz swoich posiadłości. Pochodzi ono jednak od nazwiska jednego najbardziej znanych angielskich stolarzy XVIII wieku: Thomasa Chippendale’a.
Salon chippendale – składniki stylu
Meble, które stworzył Chippendale, są wyjątkowe z kilku powodów. To pierwsze meble w Anglii, które swoją nazwę przyjęły nie od panującego monarchy (jak krzesła Ludwiki czy królowej Anny), ale od swego wytwórcy.
Katalog z meblami w większości zaprojektowanymi przez Chippendale’a dał początek najsłynniejszemu stylowi meblarskiemu. Był on odtwarzany przez lata w Anglii, na kontynencie europejskim i w koloniach, a także kopiowany. Po dziś dzień stanowi obiekt pożądania kolekcjonerów, a meble w tym stylu osiągają niebotyczne sumy na aukcjach.
Projekty mebli Chippendale dzielą się na trzy główne style: gotyk, rokoko i chiński. Chippendale łączy te odmienne elementy stylistyczne w harmonijne, eklektyczne projekty. Staje się też poniekąd ojcem stylu eklektycznego w zamożnych domach.
Masywne formy, ciężkie ciemne drewna, głębokie rzeźbienia lub przeciwnie: delikatność, ulotność i ażury – meble wykonane przez Thomasa Chippendale są olśniewającymi przykładami wysokiej jakości i ekskluzywnego stylu rozpoznawalnego na pierwszy rzut oka.
Nienachalny luksus i inspiracje kolonialne widoczne w meblach tego ebenisty, zyskały popularność i zdradzały zamiłowanie właścicieli do wyrafinowanego gustu i dalekich podróży. Wnętrza z tymi meblami dekorowano w podobny sposób, czerpiąc inspiracje ze stylu kolonialnego. Nie zapominano równocześnie o rodzimej tradycji. W taki sposób powstał styl aranżacyjny chippendale.
Klasyczna elegancja z nutą egzotyki w salonie – jak to zrobić?
Podziwiany za proste linie, wyraziste kontrasty i stonowane kolory, wykorzystujący bogactwo materiałów, wzorów i faktur styl chippendale jest stylem jednoznacznie eklektycznym. „Eklektyczny” to popularne słowo w języku architektów wnętrz, które najprościej oznacza wystrój złożony z mieszanki tekstur, okresów, stylów, trendów i kolorów. Współgrają one ze sobą, tworząc wyjątkową całość.
Istnieje jednak cienka linia pomiędzy stylowym, eklektycznym pokojem, a wrażeniem chaosu i nagromadzenia elementów. Aranżując salon w stylu chippendale, pomyśl więc o zapożyczeniu elementów z różnych stylów, tworząc jednocześnie spójny wygląd poprzez kolor, fakturę i/lub kształt.
Bogato stylizowane meble z ciemnego, wręcz czarnego drewna, nieoczekiwanie współgrają z miękkimi, białymi kanapami, spokojnymi wnętrzami i łagodną paletą barw charakterystyczną dla powściągliwej elegancji. Wyrafinowana estetyka opiera się na połączeniu tradycjonalizmu, antyków i nowoczesnego sznytu. Salon pełen jest bogatych detali: lamp, świeczników i wazonów wypełnionych świeżymi kwiatami. Tapicerowane krzesła, złocone ramy luster i drapowane zasłony stanowią delikatny ukłon w stronę historii i rodzimego dziedzictwa.
Tkaniny i wzory są także bardzo ważne. Nie bójmy się sięgnąć po luksusowe materiały i wykończenia: aksamity, plusze, grubo tkane wełny, jedwabie, lny, bawełny i tkaniny z włókien mieszanych. Wyraziste tapety w arabeski lub pionowe pasy. Pasmanteria tapicerska — frędzle, chwosty, taśmy, sznury potrzebne do upięcia kotary, wykończenia poduszki czy ozdobienia fotela — te wszystkie elementy świetnie podkreślą styl.
Chippendale łączy stare i nowe, antyczne i współczesne, poważne i fantazyjne. Na przykład ciężki, antyczny, aksamitny fotel można zestawić z delikatnym stolikiem kawowym. W ten sposób – przez kontrast – podkreślamy piękno każdego elementu czy dodatku.
Eklektyczny chippendale – paleta barw
Chippendale ma „swoją” paletę barw. To odcienie głównie neutralne: jasne, rozbielone barwy: korale, błękity, écru, szarości. Kolory, które pozwalają wybrzmieć tak istotnym meblom i dodatkom.
W dworach i posiadłościach angielskich z początku XX wieku jasny kolor ścian we wnętrzach był potrzebny, by pokazać dzieła sztuki w najlepszym wydaniu. To samo można powiedzieć o współczesności.
Zabawa z kontrastami, łączeniem stylów i epok najlepiej zgra się z jednolitą paletą barw. Charakterystycznym dla tej konwencji rozwiązaniem jest wykorzystanie palety barw z obrazów, wazonów czy tekstyliów użytych do aranżacji. Wiszący na ścianie portret czy inne dzieło sztuki może nadać kolorystyczny ton całemu wnętrzu.
Jeśli lubisz stylowe i niebanalne rozwiązania, ale w głębi duszy uwielbiasz bogactwa tradycyjnie luksusowych wnętrz, styl chippendale jest dla Ciebie! Brak sztywnych zasad pozwoli na stworzenie wyjątkowego salonu, który będzie współgrał z resztą mieszkania, tworząc eleganckie i wyrafinowane pomieszczenie służące do relaksu i rodzinnych spotkań.
Brak komentarzy