Styl polskiego dworku to przede wszystkim prostota i funkcjonalność. Jego atrakcyjność wynika paradoksalnie ze skromności zastosowanych w nim rozwiązań. Meble używane w polskich dworkach zazwyczaj przechodziły z pokolenia na pokolenie, a najważniejszym z nich był duży, drewniany stół. To przy nim zasiadano do biesiady. Czym więc charakteryzuje się współczesny dom w stylu dworkowym?
Witajcie w Soplicowie
Mimo że szczyt popularności stylu dworkowego przypada na wiek XIX, w odrodzonej Rzeczypospolitej posiadanie dworu było symbolem prestiżu i przynależności do elity. W latach 20. panowała moda na tzw. styl dworkowy, który traktowany był jako ostoja polskości. Nie bez przyczyny, przez lata dwory były ośrodkiem szlacheckiej kultury i obyczaju, kultywowania tradycji rodowych i walki o polskość.
Autentyczny styl polskiego dworku został idealnie opisany w Panu Tadeuszu. To wnętrza, które potrafią być jednak ponadczasowe: eleganckie, a jednocześnie rodzinne, przyjazne i ciepłe.
Polski dworek jest także silnie związany z terenami wiejskimi. Dlatego znajdziemy w nim też duże wpływy stylu rustykalnego, widoczne głównie w umiłowaniu do mebli sosnowych. Wiele dworów miało także strome, pokryte strzechą dachy, zadbane gospodarstwa i wyrafinowane ogrody.
Dom w stylu dworkowym – główne elementy stylu
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech wnętrz i domów urządzonych w stylu dworkowym jest nienachalna symetria okien, mebli, dzieł sztuki i podłóg. Elementy te często układano w dokładne pary, na prostej osi, wokół centralnego punktu pomieszczenia.
Zastanów się, co w Twoim salonie może pełnić rolę takiego centrum. Może to być okno z pięknymi zasłonami i widokiem na ogród, efektowny, drewniany stół z innej epoki lub kominek, który zachęca do spędzenia czasu z rodziną.
Dworki były zamieszkiwane przez całe rodziny. Kolejne pokolenia dodawały do nich własne elementy: meble, dzieła sztuki i bibeloty. W ten sposób tworzył się swoisty eklektyzm aranżacyjny. Pamiętaj o tym przy wybieraniu mebli do dworkowych aranżacji. Antyki są mile widziane, dobrze jednak, by reprezentowały różne style, imitując historyczny proces naturalnego gromadzenia rzeczy w domostwie.
Jeśli chcesz pójść o krok dalej, wybierz proste obiekty inspirowane polską tradycją meblarską. W salonie urządzonym w stylu dworkowym powinno się znaleźć kilka różnych foteli i małych stolików uginających się od bibelotów lub stylowych lamp z abażurami.
Dom w stylu dworkowym miał też swoje typowe drewniane meble. Były to sekretarzyki, kredensy, bufety, dębowe biurka gabinetowe i biblioteki. Podobny efekt uzyskasz dzięki meblom tapicerowanym. Fotele, sofy i stylizowane podnóżki w prosty sposób dodadzą klimatu wnętrzom. Szukaj ich na targach staroci i w sklepach z antykami.
Nie musisz jednak wydawać fortuny na zmiany swojego wnętrza. Ozdobne poduchy, luksusowe zasłony i pokrowce na sofy czy krzesła to łatwy sposób na wprowadzenie do salonu dworkowej elegancji bez kupowania nowych mebli.
Rodzinne tradycje, patriotyzm i historia w tle – dodatki w stylu dworkowym
Akcesoria ozdobne służą do podkreślenia dworkowej stylizacji wnętrza. Wybierz błyszczące patery, talerze i wazony z porcelany lub oprawione w skórę książki. Dla salonu w stylu dworkowym charakterystyczna jest mnogość przedmiotów: dywanów, obrazów i antyków. To te rzeczy nadają pomieszczeniu charakterystyczny wygląd, autentyczność i poczucie, że trafiliśmy do domu, w którym bije polskie serce.
Jeśli chcesz mocno inspirować się polskim dworkiem, możesz nawet powiesić na ścianach reprodukcje przedstawiające bohaterów walk powstańczych i narodowych, np. popularne w dworkach wizerunki Kościuszki czy dzieła Kossaka. Dodaj do nich ryngrafy husarskie, orientalne dywany czy szable.
Ściany i sekretarzyki mogą zdobić także portrety rodzinne czy fotografie przodków. Doskonale wyglądają też elementy starej zastawy stołowej, świeczniki, naftowe lampy i wszelkiego rodzaju porcelanowe bibeloty rozstawione na szydełkowych serwetach.
Niezależnie od tego, czy Twój salon mieści się w dużym domu czy małym mieszkaniu, styl dworkowy spowoduje, że przestrzeń będzie emanować rodzinnym ciepłem, wygodą i przywiązaniem do tradycji. Warto spróbować, szczególnie jeśli chłodny, skandynawski klimat nowoczesnego wnętrza zaczyna Cię już męczyć.
Brak komentarzy