Wybór rolety rzymskie i zasłony wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Entuzjastów rolet jest coraz więcej, jednak wielu z nas nie wyobraża sobie dekoracji okna bez tradycyjnych zasłon.
Oczywiście kluczowy wpływ na tę decyzję mają zawsze głównie nasze osobiste preferencje, jednak warto wziąć pod uwagę także kilka innych czynników. Rolety rzymskie i zasłony to bardzo praktyczne i estetyczne dekoracje. Powinniśmy jednak dopasować je zarówno do swoich oczekiwań w kwestii funkcjonalności, jak i do estetyki oraz stylu wnętrza, w którym mają się pojawić. Zarówno rolety, jak i zasłony sprawdzają się świetnie w roli pięknej i funkcjonalnej dekoracji okiennej. Zatem jak wybrać – rolety, zasłony, a może rolety rzymskie i zasłony razem? Mam nadzieję, że po dzisiejszej lekturze łatwiej będzie wam dokonać wyboru.
Pracując jako dekorator, przed wyborem konkretnej dekoracji, kieruję się zawsze informacjami pozyskanymi podczas wywiadu przeprowadzanego z klientem. Pytania zwykle dotyczą wymiarów okien, ich otoczenia, stylu wnętrza oraz codziennych spostrzeżeń, nawyków i potrzeb związanych ze strefą okna. Dopiero na tej podstawie dopasowuję optymalną formę dekoracji.
Skupiając się na zasłonach i roletach rzymskich, przedstawiam kilka sposobów doboru odpowiedniego rozwiązania z uwzględnieniem funkcji, jakie dekoracja ma spełniać. To właśnie głównie na dwóch podstawowych funkcjach – praktycznej i estetycznej, powinniśmy się skupić, dokonując wyboru między zasłonami a roletami.
Rolety rzymskie i zasłony. Funkcja praktyczna.
Kiedy za oknem mamy sąsiada, ulicę lub intensywnie operujące słońce w ciągu dnia, przyda się możliwość zasłonięcia okna. Umożliwi nam to zarówno rolety rzymskie i zasłony. Sama musisz zdecydować, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najbardziej komfortowe.
na zdjęciu: lampa dekoracyjna KENDRA, lampa stojąca KERI, świecznik dekoracyjny BENITA, roleta rzymska LARA, tkanina zasłonowa do nabycia i uszycia w salonie, poszewka dekoracyjna GRACJAN, koc GRACJAN, poduszki i kołdra.
Zasłony: Zastosuj dwie zasłony z kryjącej tkaniny o szerokości umożliwiającej zasłonięcie całego okna. Po rozsunięciu na boki okno pozostaje odkryte. To dobra opcja dla osób, którym nie przeszkadza puste okno w ciągu dnia. Nie jest to jednak optymalny wybór, jeśli potrzebujesz choćby lekkiego przysłonięcia okna w ciągu dnia.
Wówczas można wkomponować między zasłony firanę upiętą prosto lub roletę rzymską z tkaniny przeziernej, która wprowadzi trochę intymności. Aby wykorzystać tę opcję potrzebny będzie karnisz ścienny lub sufitowy.
Rolety rzymskie: Roleta rzymska z kryjącej tkaniny – zasłoni światło okna wieczorem, jak również ochroni nas przed słońcem w ciągu dnia. Wprawdzie po podniesieniu rolety okno pozostanie puste, ale nad nim utworzy się ładna, prosta forma lambrekinu.
Jeżeli nie chcemy, by po podniesieniu rolety okno pozostało puste, możemy zastosować panel sterujący z podwójną funkcją sterowania. Od strony okna stosujemy wtedy materiał przezroczysty, a od strony wnętrza kryjący, o funkcji zasłaniającej.
Funkcja estetyczna – ozdobna.
Funkcja ozdobna może być nadrzędną, kiedy za oknem nie ma czynników wymuszających dodatkowe przysłanianie okna w ciągu dnia. Ustalamy więc w jakim stopniu możemy pozostawić okno odsłonięte, by zapewnić sobie optymalną ilość światła dziennego.
Zasłony: Jeżeli ze względów estetycznych i praktycznych chcemy zdecydować się na zasłony, powinniśmy przemyśleć także to, czy po prostu mamy na nie miejsce. Najefektowniej prezentują się zasłony długie do podłogi, więc dobrze jest dokładnie przeanalizować przestrzeń wokół okna. Jeżeli w jednym pomieszczeniu mamy okno z parapetem i tarasowe czy balkonowe, sięgnijmy po komplet długich zasłon – będą wyglądały klasycznie i elegancko. Dodatkowym plusem zastosowania tej formy dekoracji okiennej jest optyczne wydłużenie wnętrza, szczególnie przy montażu zasłon na karniszu sufitowym. Zasłony to dekoracja bardzo uniwersalna, która pasuje do każdego stylu wnętrza.
Rolety rzymskie: Do uszycia rolet wykorzystuje się mniejszą ilość tkaniny niż w przypadku zasłon. Sprawia to, że rolety, także dzięki swojej płaskiej formie, zajmują mniej miejsca. Doskonale zatem sprawdzą się w pomieszczeniach, w których blisko okien stoją meble, kanapy, sofy i inne przedmioty zmniejszające możliwość ekspozycji dekoracji okiennych.
na zdjęciu: firana MELBA, zasłona ERINA, lampa dekoracyjna Dav, komplet pościeli – dostępny w salonach stacjonarnych, lampa dekoracyjna MEDUSA, poduszki i kołdra.
Należy pamiętać, że rolety po zwinięciu tworzą pakiet opadających na pewną wysokość fałd. Z tego powodu roletę planować możemy dla okien, które posiadają naproża nad światłem okna o wysokości przynajmniej 10 cm. Rolety nie wymagają większej szerokości poza światłem okna niż 4 -10 cm. Jeśli montujemy tylko roletę rzymską, bez dodatkowych zasłon, szerokość rolety uzależniamy od szerokości parapetu. W przypadku gdy roleta ma pełnić głównie funkcję ozdobną, można wykorzystać do jej wykonania tkaninę przezroczystą.
Dzięki temu nawet w ciągu dnia będziemy mogli opuścić roletę na światło okna. Efektownym dodatkiem w rolecie może być wkomponowanie tkaniny o grubszej niż firana strukturze np. w górnej części rolety. Całość będzie prezentowała się bardzo oryginalnie i zjawiskowo.
Ze względu na swoją płaską i prostą formę rolety rzymskie wykorzystuje się najczęściej we wnętrzach nowoczesnych, gdzie rolą dekoracji okien nie jest przykuwanie uwagi od wejścia, a raczej płynne wkomponowanie się w stylistykę pomieszczenia. Nie jest to jednak reguła. Odpowiednie dopasowanie materiałów, ich kolorystyki oraz stylu pozwala na wkomponowanie rolet rzymskich nawet do wnętrz w stylu klasycznym. Często pojawiają się one w takich stylizacjach także w towarzystwie zasłon.
Zarówno rolety rzymskie i zasłony mają cały wachlarz zalet. Obie dekoracje zjednują sobie wielu zwolenników niezależnie, czy kierują się oni względami praktycznymi, czy estetycznymi. Ostateczny wybór między zasłonami a roletą powinien być więc uzależniony od naszych indywidualnych preferencji i upodobań.
Warto też czasami pokusić się o zmianę. Jeżeli planujemy zmianę wystroju okna, to może oprócz nowej kolorystyki i wzornictwa, warto sięgnąć też po nową formę szycia. Jeżeli na własnych oknach przetestujemy oba rodzaje dekoracji, to wówczas będziemy w stanie najlepiej ocenić, która z nich najbardziej nam odpowiada.
Jeśli chcesz jak najlepiej dopasować dekorację do swoich okien, umów się na spotkanie z dekoratorką, która pomoże Ci znaleźć optymalne rozwiązanie. A jeżeli dokonałaś już wyboru i chciałabyś, by w twoich okna zawisły zasłony bądź rolety uszyte na miarę, odwiedź któryś z naszych salonów lub poznaj nasz kalkulator zamówień w naszym sklepie internetowym.
7 komentarzy
Ja mam rolety rzymskie w kuchni, bo są bardzo funkcjonalne. Do salonu i pokoju dziennego wybrałam rolety dzień-noc.
U mnie jest okno balkonowe i obok niego (prostopadle) za sofa zwykle z parapetem. Myslalem, zeby polaczyc – balkon zaslony z firanami, a okno za sofa – roleta rzymska. Czy to ‚legalne’? 🙂
tak, oczywiście. Jest to bardzo dobry pomysł :-). Do rolet też można dodać zasłony. Proszę przesłać nam zdjęcia, chętnie doradzimy :-), który wzór i kolor będzie najlepszy.
W dużym pokoju w bloku zaplanowałam sobie rolety rzymskie ale zupełnie nie wiem jak to ugryźć. Okna są dzielone na 3 (dwa większe po bokach i podłużne w srodku). W sumie szerokość ok 220 cm. Czy powinnam zrobić jedną całą roletę (ale wtedy muszę całą zwinąć , żeby otworzyć okno) czy na każde okno osobno (tylko czy to nie straci uroku)
Dzień dobry. Istotne w tym przypadku byłyby bardziej szczegółowe informacje o szerokości każdej części okna oraz czy wszystkie się otwierają. Proszę przesłać zdjęcie na adres justyna.ekspert@eurofirany.com.pl. a łatwiej będzie rozwiązać dylemat. Pozdrawiam!
Planuję zakup rolet rzymskich lub krótkich firan.
Sama nie wiem co bardziej pasuje, bo na całej ścianie mam 1 podwójne okno, ścianka i dopiero drzwi balkonowe.
Nie wygląda to estetycznie, mimo, że nie budownictwo
Dzień dobry. Taki układ okien jak najbardziej sprzyja roletom rzymskim. Proszę sprawdzić szczególnie wysokość nadproża nad oknem balkonowym. Aby roleta rzymska mogła całkowicie zaparkować nad wnęką okienną, by można było swobodnie otworzyć drzwi balkonowe, potrzeba ok. 15 cm.