Proste formy, zabawa wyrazistymi kolorami, komfort i funkcjonalność… czy znacie już styl mid century modern? Jeśli nie, zapraszam Was dziś na podróż w czasie…do lat 50-tych ubiegłego wieku. Jeśli już gdzieś obiło się Wam o uszy określenie „mid century style” dziś dowiecie się o nim nieco więcej.
Mid century modern – co to takiego?
Styl mid century modern obejmuje inspiracje lat 50-tych i 60-tych XX wieku. Po raz pierwszy na styl zwrócono większą uwagę w latach 80-tych, coraz bardziej doceniając prostotę i praktyczność rozwiązań. W projektowaniu zaś bardziej zmniejszała się ilość zdobień i coraz bardziej dochodziły do głosu proste formy. Nie oznacza to jednak, że możemy postawić znak równości między mid century a minimalizmem. Postaram się zaprezentować Wam główne wyznaczniki stylu, abyście mogli poznać go bliżej.
Styl mid century modern – główne założenia
Styl mid century to przede wszystkim ukłon w stronę funkcjonalności. Ważne, by we wnętrzu pojawiły się głównie proste kształty i linie. Pomieszczenia mają być przestronne, multifunkcyjne, lekkie, dobrze doświetlone. Przestrzeń mieszkalna ma być po pierwsze komfortowa w użytkowaniu, dopiero później estetyczna. Nie znaczy to jednak, że w stylu nie odnajdziemy pięknych przedmiotów. Prostym meblom w pomieszczeniach uroku dodają bowiem bardziej fantazyjne barwy i tkaniny. To właśnie kolory i materiały grają niezwykle ważną rolę w wnętrzach w stylu mid century modern.
Styl mid century modern – paleta barw
Paleta barw odzwierciedla lata 50–te i 60-te XX wieku. Kolory są więc bardzo wyraziste: kanarkowa żółć, energetyczny, soczysty pomarańcz, musztardowy, turkus i ciemna, głęboka zieleń. Soczyste kolory zestawione są z szarością, ciemnym bądź jasnym drewnem, czerwienią. W aranżowaniu wnętrza operowanie tymi kolorami wymaga sporo wyczucia, gdyż łatwo w komponowaniu barwnej palety wnętrza pójść w stronę kiczu.
Styl mid century modern – tekstylia
Urządzając wnętrze w myśl stylu mid century modern możesz z powiedzeniem sięgnąć po tkaniny kolorowe i wzorzyste. W kwestii dekoracyjnych motywów najlepiej skupić się na wzorach geometrycznych bądź abstrakcjach. Ze wzorem należy jednak obchodzić się ostrożnie. Najlepiej, jeśli pojawi się na jednym wybranym dodatku dekoracyjnym – dywanie bądź zasłonach. Wówczas najlepiej będzie prezentował się w towarzystwie tkanin gładkich i obić w jednolitym kolorze.
Mid century modern – dodatki
Przestronnych wnętrz nie powinniśmy zagracać zbyt dużą ilością bibelotów. Zdecydowanie warto postawić na niebanalne, proste lampy – wiszące i stojące. Pomieszczenie powinno być dobrze doświetlone, a dodatkowa lampa stojąca doda mu więcej charakteru. Udekorować wnętrze możemy także prostymi wazonami i ceramiką. Na ścianach mogą pojawić się abstrakcyjne grafiki – wyraziste w formie i kolorystyce.
Komu przypadnie do gustu taki styl? Jeśli dotychczas zachwycały Cię wnętrza vintage, aranżacje z nutą eklektyzmu bądź połączenia klasyki z nowoczesnością, koniecznie przyjrzyj się mid century. Ten styl trzeba po prostu poczuć.
Brak komentarzy