Pranie firanek to jeden z tych obowiązków domowych, które na szczęście możesz wykonywać rzadziej niż inne. Rzeczywiście, doprowadzenie dekoracji okiennych do najlepszej formy, to spore wyzwanie. Jednak możesz je sobie ułatwić, piorąc tekstylia przy użyciu pralki. Zatem jak powinno się odbywać pranie firanek w pralce, by po wysuszeniu firany były w świetnej kondycji?
Zastanawiasz się, jak możesz zabrać się za pranie firanek w pralce? Boisz się, że możesz zniszczyć swoje piękne dekoracje okienne? Czas odrzucić obawy na bok i usprawnić pranie firanek i zasłon.
Skuteczne pranie firanek w pralce? Zacznij od namaczania!
Zanim wypierzesz firanki w pralce, namocz je przez około godzinę w ciepłej wodzie. Jej temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni. W zależności od stopnia zabrudzenia tekstyliów, możesz dodać delikatny detergent odpowiedni do firanek, które chcesz wyprać. Może to być detergent z wybielaczem, jeśli firany są białe (bez kolorowych wzorów i dodatków). Jeśli dekoracje są kolorowe, najlepiej zrezygnować z proszku do prania i zastąpić go płynem do prania, ponieważ jest delikatniejszy. Jest to ważne, ponieważ podczas namaczania materiał nie przemieszcza się, co może spowodować miejscowe odbarwienie przy kontakcie z proszkiem do prania.
Jeśli zabrudzenie jest silne, czyli jest to na przykład dym papierosowy lub tłuszcz z kuchni, kilkukrotnie wymień wodę podczas namaczania z użyciem detergentu. Wtedy pranie w pralce będzie bardziej efektywne.
Właściwe pranie firanek w pralce – o tym musisz pamiętać
Kiedy zabierasz się za pranie firanek pamiętaj, że temperatura prania w pralce nie powinna przekraczać 30 stopni. Korzystaj z programów „pranie ręczne” lub „pranie firanek”. Obroty pralki będą wolniejsze, a materiał będzie miał czas, by przejść dodatkowy proces namaczania i nie będzie mocno pognieciony. W przypadku niektórych tkanin dzięki odpowiedniemu trybowi unikniesz prasowania.
Ostrożnie podchodź do wieszania wilgotnych firan od razu na karniszu, ponieważ oprócz efektu ociekania wody na podłogę może okazać się, że pod ciężarem wody firana naciągnie się i zrobi się dłuższa w stosunku do długości przed praniem. Ważne jest też utrzymanie temperatury prania na poziomie nie większym niż 30 stopni, aby w przypadku łączenia ze sobą różnych tkanin nie doszło do niezamierzonego zafarbowania. W przypadku kontrastowych łączeń materiałów pierz firany z chusteczką zapobiegającą farbowaniu tkanin.
Dodatkowe elementy – co z nimi zrobić?
Istotne jest, aby odpowiednio przygotować firany do prania. Wszelkiego typu ekrany, panele, rolety rzymskie posiadające usztywnienia w postaci prętów transparentnych czy profili obciążających umieszczonych w tunelikach materiału, muszą zostać z nich bezwzględnie wysunięte. W innym wypadku może dojść do zniszczenia tkaniny, połamania prętów lub wygięcia profili, a nawet uszkodzenia bębna pralki lub innych jej elementów.
Zastanawiasz się, jak rozwiesić dekoracje okienne po praniu? Najlepiej zrobi im przewieszenie przez tradycyjny stojak na pranie. Firany często mają kilka metrów. Ułatwisz sobie zadanie i być może unikniesz potem prasowania, gdy złożysz firany kilkakrotnie. Staraj się jednak nie składać materiału w kostkę tylko po linii pionowej.
Firany czy zasłony wieszaj na specjalnie do tego przeznaczonych agrafkach, haczykach lub ślizgach. Są to elementy wpięte w taśmę marszczącą, których nie musisz odpinać przed praniem, ponieważ posiadają zaczep blokujący wypadanie. Są natomiast też takie elementy, które pranie w pralce usunie z taśmy, ponieważ nie są zamykane, zatem zaleca się ich wysunięcie z taśmy przed włożeniem do pralki.
Nie ma konieczności rozmarszczania taśm marszczących przed praniem, ponieważ ich żyłkowe struktury bardzo dobrze przepuszczają wodę i dopierają się. W przypadku białych taśm bawełnianych, warto rozmarszczyć ją już przed procesem namaczania, by uniknąć efektu szarej smugi w miejscu taśmy.
Pranie firanek w pralce – o tym musisz pamiętać!
- Nie zaleca się prania w pralce firan czy zasłon, które są ciężkie „na sucho”. Gdy nabiorą wody podczas prania, ich ciężar kilkukrotnie zwiększy się i może dojść do uszkodzenia pralki.
- Welury, aksamity czy tkaniny pluszowe oddaj do pralni chemicznej z racji ich gramatury oraz struktury. Może ona ulec uszkodzeniu po zetknięciu się z wodą i nieodpowiednim detergentem zastosowanym w warunkach domowych.
- Zawsze przed włożeniem do pralki złóż materiał w kostkę.
- Firany z dodatkami typu koraliki, frędzle, szelki, guziki zabezpiecz woreczkiem z siateczki do prania. Jeśli nie masz lub gabarytowo nie zmieścisz firany do siateczki, włóż ją do poszewki na poduszkę zapinanej na zamek lub guziki. Wówczas podczas prania nie dojdzie do wydostania się firany na zewnątrz.
- Elementy dekoracji, typu troczki czy szarfy do podpinania firan, warto zabezpieczyć siateczką, aby w bębnie nie skręciły materiału.
- Firany posiadające elementy usztywnione szerokimi klejonkami, wzmacniającymi efekt gładkości, pierz ręcznie. Jeśli usztywnienie ma szerokość ok. 10 cm może zostać wyprane w pralce. Po wyjęciu i wysuszeniu materiałów, tego typu klejonki, pod wpływem prasowania, ponownie sklejają warstwy zgodnie z pierwotnym efektem.
2 komentarze
Bardzo ważne przy praniu firan jest niedopuszczenie do powstania dużej ilości piany – piana bowiem może być potraktowana przez hydrostat jak woda i pralka „złapie błąd” wypuszczania wody. Pozdrawiam!
To prawda. Dziękujemy za radę dla naszych czytelników! i zapraszamy ponownie na bloga. Miłego dnia.