Urządzenie pokoju dla przedszkolaka, to dla rodziców nie lada wyzwanie. Przedszkolak potrzebuje przestrzeni do wypoczynku i snu, ale również do swobodnej i kreatywnej zabawy oraz miejsca do nauki. Pokój przedszkolaka powinien być przytulny, dziecko powinno czuć się w nim bezpiecznie. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać, aranżując pokój dla przedszkolaka? Jak go urządzić, aby podobał się naszemu dziecku, aby czuł się w nim dobrze? Zobacz nasze pomysły i inspiracje na pokój przedszkolaka. Zobacz zdjęcia, które dla Ciebie przygotowałam, może coś wpadnie ci w oko!
Pokój przedszkolaka w stylu skandynawskim
Styl skandynawski świetnie się sprawdzi w pokoju przedszkolaka. A to dla tego, że ten stawia na jasne, świetliste barwy. Ściany pokoju przedszkolaka możemy pomalować na delikatne odcienie szarości, beżu czy subtelne pastele. Taka baza umożliwi wprowadzenie innych barw za pomocą dodatków i dekoracji. Kolorowy dywanik na podłodze, czy pościel na łóżeczku, w mocniejszych kolorach, nada żywszy i ciekawszy wyraz całości pokoju. Obowiązkowo w takim pokoju powinny znaleźć się lekkie, drewniane mebelki. Pokój przedszkolaka warto udekorować miękkimi, naturalnymi tkaninami – przytulny kocyk przyda się podczas wieczornych chłodnych wieczorów, a miękkie poduszeczki dadzą poczucie bezpieczeństwa naszym dzieciom.
Nie zapominamy o zabawkach i drobiazgach, które nie tylko bawią, ale też uczą nasze pociechy. Styl skandynawski warto zastosować nie tylko w pokoju przedszkolach, dziecko w każdym wieku doceni taki wystrój. Pokój jest wesoły, jasny, sprzyja odpoczynkowi, nauce oraz zabawie, pobudza ciekawość i wyobraźnię.Pokój przedszkolaka – wyznacz strefy
Niezależnie od tego, czy to pokój przedszkolaka, czy dziecka w wieku szkolnym, odpowiednie i wygodne zaaranżowania układu pomieszczenia, to jedna z najważniejszych kwestii. Podział pokoju dziecka na kilka stref pozwala na szybsze porządkowanie przedmiotów oraz ułatwia lepszą organizację czasu dziecka w ciągu dnia na zabawę, naukę i sen. Dzięki temu dzieciom dużo łatwiej jest się odnaleźć w przestrzeni. O ile to możliwe, dziecko powinno mieć przestrzeń zarówno do odpoczynku, jak i do aktywnej zabawy, ale także miejsce do prac manualnych. Możemy dodać jeszcze strefę wyciszenia, gdzie ustawimy wygodny fotel z mięciutką poduszką oraz regał z ulubionymi bajkami. Dziecko w takim miejscu może odpocząć, wyciszyć się, poczytać lub posłuchać bajki czytanej przez mamę lub tatę. W strefie ubierania się ustaw szafę lub komodę i pokaż dziecku, gdzie są jego ubranka i jak układamy je w szafie. Bardzo ważne jest przede wszystkim wydzielenie strefy odpoczynku. Jak to zrobić dobrze?
Pokój przedszkolaka – strefa odpoczynku
Strefa odpoczynku jest bardzo ważna w pokoju dziecka. Przestrzeń ta powinna być wygodna i przytulna. Dziecko musi czuć się w niej dobrze i bezpiecznie. Zaczynamy od wyboru łóżka. Jeśli mamy dostatecznie dużo miejsca, warto wybrać dłuższy i większy model łóżka, który będzie służył dziecku przez kilka lat. Do tego wygodny i oddychający materac. Dobierając pościel dla najmłodszych, warto kierować się zarówno komfortem, jak i efektem wizualnym. Wiadomo dzieciaki mają swoich ulubionych bohaterów, postacie z bajek, czy kolorowe zwierzaczki. Bezpieczna pościel dziecięca powinna być wykonana z naturalnych tkanin. Dzięki temu skóra może swobodnie oddychać, a przedszkolak nie będzie pocił się w trakcie snu.
W naszym sklepie internetowym znajdziesz wygodne i praktyczne prześcieradła z gumką wykonane z naturalnych włókien miękkiej bawełny czesanej oraz najwyższej jakości dziecięce pościele, idealne do łóżeczka przedszkolaka. W strefie odpoczynku powinien jeszcze znaleźć się miękki i miły w dotyku kocyk i ulubiona przytulanka dziecka. Natomiast w tej strefie watro ograniczyć ilość zabawek i gadżetów. Te natomiast powinny znaleźć się w strefie zabaw.
Pokój przedszkolaka – strefa zabawy
Kreatywna, niezagracona i przytulna przestrzeń dla dziecka, to cel jaki powinien nam przyświecać urządzając pokój przedszkolaka. Dlatego stawiamy na praktyczne i funkcjonalne meble oraz kolorowe i przytulne dodatki. Pokój ma zapewnić dziecku swobodną zabawę, możliwość nauki, ale i pomóc w odpoczynku, kiedy jest na to czas. W pokoju przedszkolaka idealnie zdadzą egzamin odkryte półki, pojemniki i koszyki, które pomieszczą mnóstwo zabawek, klocków, figurek i innych dziecięcych skarbów. Takie systemy przechowywania pomogą utrzymać względny porządek, ale i nauczą dziecko segregowania, układania oraz odpowiedzialności za sprzątanie. Charakteru pokoju nadadzą ozdobne pluszaki, poduszki o zabawnych motywach np. lamy czy smoka, mięciutkie dywany czy zasłony z nadrukiem kolorowych zwierzątek. Te wszystkie szczegóły trzeba dobrać odpowiednio do kolorów w pokoju, a przede wszystkim do upodobań i gustu dziecka. A co z miejscem do nauki?
Pokój przedszkolaka – miejsce do rysowania i twórczych zabaw
Większość dzieci lubi rysować. Przygoda z rysowaniem zaczyna się zazwyczaj w okolicach 12-18 miesiąca życia. Rysowanie, malowanie to zabawa, która pozwala dziecku odkrywać nowe możliwości. To również naturalna potrzeba i forma komunikacji dziecka. Ma wpływ nie tylko na rozwój jego osobowości, ale też rozwój mowy, ćwiczenia koordynacji ruchowej i sprawność palców. Dlatego obowiązkowo w pokoju przedszkolaka musi znaleźć się miejsce ze stolikiem, gdzie dziecko bezpiecznie będzie mogło pisać, rysować czy wycinać nożyczkami. Wybierając stolik warto kierować się prostotą, zwłaszcza dla mniejszych dzieci. Można również wybrać biurko z możliwością regulacji wysokości blatu, dzięki czemu będziemy w stanie dostosować odpowiednią pozycję dziecka. Istotny jest również materiał, z jakiego wykonany jest mebel, ponieważ wpływa to na bezpieczeństwo dziecka. A gdzie najlepiej ustawić stolik w pokoju? Oczywiście przy oknie!
Pokój przedszkolaka inspiracje – dekoracja okna
Miejsce do nauki musi posiadać również odpowiednie oświetlenie. Górne światło przyda się podczas zabaw ruchowych. Światło punktowe, np. przy stoliku, będzie potrzebne przy pracach manualnych. Im meble stoją bliżej okna, tym lepiej. Nic nie zastąpi dziecku dopływu naturalnego światła. Dobrze żeby w oknach były zasłony, które w razie potrzeby można szybka zaciągnąć i stworzyć odpowiednią atmosferę podczas np. popołudniowej drzemki przedszkolaka. I nie zapominaj – kolor, faktura zasłon wpływa na estetykę dziecięcego pokoju. Zasłona ELSA z trójwymiarowymi kwiatuszkami znakomicie ożywi pokój małej dziewczynki. Tkanina o drobnym splocie w odcieniu delikatnego różu, bardzo dobrze kryje okno, chroni przed nadmiernym słońcem i zapewni przyjemny klimat we wnętrzu.
Podsumowując – najważniejsze jest, aby dziecko lubiło swój pokój, chciało spędzać w nim czas i czuło się w nim dobrze. Dlatego planując urządzanie pokoju, warto wcześniej porozmawiać z dzieckiem, zapytać jakie są jego oczekiwania, pozwolić wybrać kolor farby czy ulubione dodatki. Eurofirany z pewnością ci w tym pomogą. Zapraszam!
>>> DLA DZIECI >>> POŚCIELE DZIECIĘCE >>> FIRANY DZIECIĘCE >>> ZASŁONY DZIECIĘCE >>> KOCE DZIECIĘCE >>> DYWANIKI >>>
Dodaj komentarz