Każdy rodzic, który cieszy się posiadaniem więcej niż jednego dziecka, wie, że jego pociechy prędzej czy później zapragną własnej, prywatnej przestrzeni w domu.
Często jednak metraż użytkowanej przestrzeni nie pozwala na urządzenie osobnego pokoju dla każdego z dzieci. Sytuacja komplikuje się tym bardziej, kiedy pragniemy zaaranżować pokój dla dwójki dzieci różnych płci. Pokój dla rodzeństwa chłopca i dziewczynki to więc nie lada wyzwanie. Jednak i z taką sytuacją można poradzić sobie wzorowo. Wystarczy trochę pomysłowości i sprytu. Pokażemy wam, jak urządzić mały pokój dla rodzeństwa, by obie pociechy były zadowolone.
Pokój dla rodzeństwa różnej płci musi być przestrzenią, w której uwzględnimy odmienne potrzeby, zainteresowania i preferencje każdego z dzieci. Chłopcy i dziewczynki z reguły mają bowiem inne sympatie kolorystyczne czy inne pasje. Pokój rodzeństwa musi więc uwzględniać różnorodną osobowość każdego z nich. To oczywiste, że każdy potrzebuje jakiejś wydzielonej, osobistej przestrzeni. Nie zawsze jednak możemy sobie pozwolić na to, by każde z dzieci miało swój osobny pokój. Toteż wspólne pomieszczenia trzeba maksymalnie zróżnicować i umownie podzielić. Tak, by każde dzieci w tym wspólnym pokoju, czuło się jak u siebie. Podział – wydaje mi się, że to słowo klucz, jeśli chodzi o urządzanie wspólnego pokoju dla dzieci. Skupię się więc głównie na tym, jak podzielić pokój na dwie osobne strefy. Pomocne w tym zadaniu okazują się dwa czynniki – kolory i dodatki.
Kolor w służbie podziałów
Kolor ścian i mebli to już pierwsza, a przy tym problematyczna kwestia przy urządzaniu pokoju. Jeśli zapytamy nasze pociechy o zdanie w tej materii, z pewnością będą to dwa sprzeczne ze sobą wybory. Dziewczynki w pewnym wieku to miłośniczki różu, co z kolei będzie nie do zaakceptowania dla manifestującego swoje poglądy chłopaka. Dobrym rozwiązaniem, które powinno pogodzić rodzeństwo, jest wybór bazowego koloru neutralnego, np. bieli. Żeby jednak wyróżnić chłopięcą i dziewczęcą strefę pokoju, możesz pomalować po jednej ze ścian na kolory, które wybiorą twoje dzieci. Zaproponuj im np. połączenie różu z szarością. Efekt będzie się ładnie prezentował, a preferencje żadnego z dzieci nie zostaną zignorowane. Jeżeli twoim pociechom uda się pójść na kompromis i wspólnie wybrać jeden, neutralny kolor ścian, kolorystyczny podział mogą wyznaczać meble. Różne kolory łóżek, komódek na ubrania czy foteli lub puf sprawią, że przestrzeń będzie bardziej spersonalizowana.
do metamorfozy wykorzystano: pufa dekoracyjna JONA, ramka + wieszak LONY, obraz AMELI, obraz AMELI, lampa WIRE, girlanda świetlna COTTON BALLS, dekoracyjny taboret ELIZA, zasłona gotowa RIA z welwetu, poduszka przytulanka JUNIOR, poduszka przytulanka JUNIOR, kubek LILY, koc dziecięcy TIMO.
Dodatki i dekoracje – manifestacja indywidualności
Wyznaczyć jasne granice i uwypuklić podział pokoju na strefę dziewczyny i strefę chłopaka pomogą Ci dodatki i dekoracje. Zapewne każde z dzieci ma swoje, odmienne ulubione zajęcia i pasje. Spraw, by w pokoju znalazło się miejsce na zamanifestowanie tej odmienności. Dzieci mogą powiesić na ścianach swoje ulubione obrazki, przedmioty, zabawki – każde po swojej stronie pokoju. Jeżeli chcesz utrzymać kolorystyczny podział pomieszczenia, dobieraj dodatki w ustalonych na początku z dziećmi kolorach. Dzięki temu całość aranżacji, mimo podziałów, będzie prezentowała się harmonijnie i spójnie. Różne pościele, poduszki dekoracyjne, kocyki, a nawet dwa różne małe dywaniki – to może wyglądać w jednym pomieszczeniu naprawdę dobrze. Musisz tylko postarać się wypracować z dziećmi koncepcję stylizacji pokoju, która mimo dwóch odmiennych wariantów będzie stanowiła spójną całość.
Pogodzenie oczekiwań dwójki dzieci nie należy wprawdzie do łatwych zadań, ale nie jest też niemożliwe. Wydzielenie dwóch stref, w których swobodnie będą mogły wyrazić się odmienne gusty naszych dzieci, wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Z praktycznego punku widzenia najważniejsze jest zapewnienie dzieciom przede wszystkim osobnych przestrzeni do nauki i wypoczynku. Wspólna zabawa zwykle potrafi połączyć rodzeństwo, więc strefa zabawy wydaje się jedyną przestrzenią, która może być wspólna. Im starsze dzieci, tym trudniej będzie pogodzić ich w jednym pokoju. Urządzając pokój dla rodzeństwa w nieco starszym wieku, trzeba będzie więc więcej uwagi poświęcić na zapewnienie im poczucia prywatności. Ale o tym już może innym razem…
4 komentarze
Bardzo podoba mi się ten pomysł. Nie pomyślałem, żeby wizualnie udzielić przestrzeń dla córki i syna. Planowałem remont na wiosnę, więc zacznę od pokoju moich dzieciaków.
Rzeczywiście jest to czasami duży problem jeśli brakuje osobistej przestrzeni. Dzięki takim pomysłom jak wyżej, wykorzystaniu różnych dodatków można wybrnąć z takich sytuacji. Pozdr
To prawda :-). Również pozdrawiamy.
Dobrze dobrane dodatki naprawdę robią różnice! Ja uwielbiam obrazy we wnętrzach 🙂