Spersonalizowane, odpowiadające najpełniej indywidualnym preferencjom i estetycznym gustom firanki to idealna dekoracja, która doda wnętrzu wyjątkowego charakteru. Tylko jak uszyć firanę samemu, aby być zadowolonym z efektu? Zdradzimy wam dzisiaj sekret jak się szyje firanki. Tak naprawdę nie jest to wielka tajemnica, ale dla kogoś kto nigdy nie próbował, ani nawet nie zastanawiał się jak zrobić firankę, może pozostawać to nadal wiedzą tajemną. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże wam znaleźć odpowiedź na pytanie: firanki jak uszyć samemu?
Firany jak uszyć?
Tak naprawdę odpowiedź na pytanie jak uszyć firanę zależy od kilku kwestii. Po pierwsze musimy przyjrzeć się specyfice tkaniny, którą wybierzemy. Wskazówki jak uszyć firankę z woalu mogą nieco różnić się od porad, kiedy będziemy szyli np. firany żakardowe. Schemat działania w każdym z tych przypadków jest jednak taki sam. Po prostu tkaniny mają różną strukturę i cechy, zatem inaczej będą „zachowywały się” podczas szycia. Woal jest nieco trudniejszą w cięciu i szyciu tkaniną na firany, gdyż jest dosyć śliski. Na pierwsze spotkanie z szyciem firan proponujemy tkaniny siateczkowe (markizety, firany żakardowe). Będzie nam z nimi po prostu łatwiej. Po drugie musimy zastanowić się też jaki system mocowania na karniszu wybierzemy, pamiętając, że niektóre rozwiązania przystosowane są np. jedynie do karniszy drążkowych (rurkowych).
Jak szyć firanki? – poradnik w trzech krokach.
Krok pierwszy: przygotuj tkaninę o odpowiednich wymiarach.
Ilość potrzebnego do uszycia firanki materiału zależy w głównej mierze od wybranego systemu mocowania firany na karniszu i efektu marszczenia, który chcemy uzyskać. Na początek zmierz więc długość karnisza. Niżej podamy właściwe proporcje odpowiadające firanom o różnych sposobach mocowania na karniszu, co pozwoli nam określić szerokość potrzebnego materiału. W kwestii długości musisz zmierzyć odległość od karnisza do podłogi pamiętając wciąż o wybranym systemie mocowania i dodaniu bądź odjęciu od długości materiału zapasu potrzebnego na zamontowanie przelotek czy przypięcie żabek. Od finalnej długości odejmujemy zwykle ok. 1cm tak, by firana swobodnie zwisała tuż nad podłogą.
Krok drugi: przygotuj zakładki.
Kiedy już będziemy mieli tkaninę o potrzebnych wymiarach, musimy obszyć tkaninę, tak by jej boki wyglądały estetycznie i nie strzępiły się. Standardowo przyjmuje się, że boki firany zakładamy dwukrotnie, tworząc ok. 2cm założenie. Potrzebujesz więc dodatkowe 8cm mierząc szerokość firany. Dół firany lepiej jest obszyć nieco szerzej. Możemy wykonać podwójne założenie o szerokości pięciu lub dziesięciu centymetrów – zależy od tkaniny i indywidualnych preferencji. Czasami kupowany na metry materiał na firanki będzie już miał oryginalne wykończenie dołem, wówczas nie będziemy musieli wykonywać tam dodatkowo zakładki.
Krok trzeci: po prostu szyj.
Obszycie boków firany zwykle nie sprawia zbyt wielu trudności. Dla ułatwienia możesz zaprasować przygotowane założenia, dzięki czemu łatwiej będzie ci prowadzić po nich igłę maszyny. Nieco trudniej zaczyna się robić, kiedy przechodzimy do górnej części firany i szycia wybranego systemy mocowania na karniszu. Te kwestie musimy jednak rozpatrzeć już na konkretnych przypadkach.
Jak uszyć firanę do pokoju? – dwa podstawowe systemy mocowań na karniszu
1. Firana na przelotkach
Materiał, jaki będzie nam potrzebny, w przypadku firany na przelotkach powinien być 2,5 razy szerszy niż długość karnisza. Górną część firany, zanim zaczniemy montować w niej przelotki, dobrze jest dodatkowo zabezpieczyć poprzez wprasowanie taśmy wzmacniającej. Następnie musimy wymierzyć równe odstępy i zaznaczyć otwory, w których znajdą się przelotki – ich liczba zawsze musi być parzysta. Odstępny między nimi powinny wynosić ok 15cm. Do przygotowanych otworów montujemy przelotki, które działają na zatrzask, zatem umieszczenie ich w firanie nie sprawia właściwie żadnej trudności. Musimy pamiętać jednak, że przelotki dedykowane są jedynie karniszom rurkowym.
</2. Firana na taśmie marszczonej>
To rozwiązanie, które zawiesimy zarówno na karniszu drążkowym (za pomocą kółek z żabkami) jak i karniszu szynowym (za pomocą agrafek lub żabek). Dzięki taśmie marszczącej uzyskamy ładne zakładki na firanie. Ich ilość zależy od tego, jaką szerokość tkaniny wybierzemy. Firany na taśmie możemy marszczyć w proporcjach 1:1,5: 1:1,8; 1:2, 1:2,5, 1:3. Oznacza to, że jeśli mamy karnisz o długości 2m i chcemy, by nasza firana była zmarszczona w stosunku 1:3, potrzebujemy 6mb materiału (plus kilka cm dodatku na założenia boków). Taśmę wszywamy przy samym brzegu tkaniny, stosując mocny supeł wiązany z dwóch sznureczków.
Brak komentarzy