Myśląc o urządzaniu sypialni, skupiamy się zazwyczaj przede wszystkim na zakupie odpowiedniego łóżka i pościeli. W drugiej kolejności koncentrujemy się na doborze pozostałych mebli, dodatków, zasłon, dekoracji.
W planowaniu wystroju sypialnianego wnętrza często najmniej uwagi poświęcamy na wybór takiego elementu, jakim jest lampa. Odpowiednie oświetlenie sypialni to jednak kluczowy składnik wyposażenia. Oświetlenie do sypialni jest tak samo ważne i w salonie i w kuchni.
W sypialni oświetlenie spełnia jedynie inne funkcje niż w pozostałych pomieszczeniach. Właściwie zaplanowane źródła światła pozwolą Ci poczuć się w swojej sypialni komfortowo i wprowadzić do niej przyjemny, relaksujący klimat.
Sypialnia to miejsce, gdzie odpoczywamy i odzyskujemy energię podczas snu. Dlatego tak ważne jest, by stworzyć w nim komfortowe warunki, które pozwolą nam naładować akumulatory na kolejny, pracowity dzień. Przestrzeń sypialni warto więc zaaranżować w taki sposób, by była nie tylko piękna i intymna, ale też ergonomiczna i wygodna. Nie możemy więc zapominać o kluczowym elemencie wystroju – oświetleniu.
Oświetlenie w sypialni, jak w każdym innym pomieszczeniu musi spełniać dwie funkcje – praktyczną i estetyczną. W przypadku sypialni częściej decydującą rolę odrywają względy estetyczne. Ja skupię się jednak dzisiaj w pierwszej kolejności na aspekcie funkcjonalności.
Oświetlenie do sypialni główne
Chociaż oświetlenie do sypialni kojarzy się nam w głównej mierze z lampkami przy łóżku, w żadnym wypadku nie powinniśmy rezygnować z oświetlenia sufitowego. Nawet jeśli twoja sypialnia służy Ci wyłącznie do snu i wypoczynku (nie pełni np. dodatkowej funkcji garderoby). Główne źródło światła przyda się np. podczas porządków.
Ponadto w zimowe, ciemne poranki czy wieczory, światło z lampki nocnej może okazać się niewystarczające. Wybierając górne oświetlenie, możesz postawić na żyrandole z mlecznymi kloszami, które ładnie złagodzą światło. Pięknie prezentować się będą też ażurowe abażury, które zjawiskowo rozproszą światło i stworzą przyjemny, romantyczny klimat.
na zdjęciu: komplet pościeli ROMANTICA oraz lampa stojąca KERI
Lampki nocne
Niewielkie lampki nocne, to chyba jedno z najczęściej wybieranych rodzajów oświetlenia do sypialni. Światła boczne, w postaci lampek postawionych na szafkach po obu stronach łóżka, to praktyczny wybór. Będziemy mogli np. poczytać wieczorem, bez konieczności zapalania głównego światła. Wybierając lampki nocne, musimy jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów.
Po pierwsze, jeśli lampki stawiamy po dwóch stronach łóżka małżeńskiego, każda z nich powinna oświetlać tylko jedną połowę łóżka. Ważne, żeby światło jednej zapalonej lampki nie raziło drugiej osoby. Istotny jest więc także wybór rodzaju klosza, który określi kierunek światła. Zakłada się też, że klosz czy abażur powinien znajdować się ok. 50 cm nad krawędzią materaca – to zapewni naszym oczom optymalny komfort.
Podłogowe lampy stojące
Lampy stołowe ustawione blisko łóżka, to popularne i powszechne rozwiązanie. Jednak i do tego tematu możemy podejść nieco nowocześniej. Jeśli chcesz, by wnętrze twojej sypialni, w kwestii oświetlenia nie było zbyt banalne, zrezygnuj z ustawiania po obu stronach takich samych lampek.
Możesz np. zestawić ze sobą lampkę stołową i podłogową lampę stojącą. Podłogowe lampy pięknie dekorują sypialniane wnętrza. Zapalone wieczorem światło stojącej lampy stworzy urokliwy, intymny klimat. Na lampę stojącą warto zdecydować się w przypadku przestronnych, dużych sypialni.
na zdjęciu: narzuta KASANDRA, poszewki z kolekcji KASANDRA, poszewka dekoracyjna FINESSE, lampka dekoracyjna EMILIA oraz lampka dekoracyjna EMILIA
Kinkiety lub lampy wiszące
Wyjątkowy klimat stworzy także oświetlenie nad łóżkiem w sypialni. Tu przyzwyczajeni jesteśmy głównie do popularnych kinkietów. To dobre rozwiązanie do sypialni o niewielkim metrażu, w których nie ma miejsca na szafki czy stoliki nocne. Światłem z kinkietów możemy także optycznie zmienić proporcje przestrzeni. Jeżeli chcesz, aby twoja sypialnia wydawała się wyższa, wybierz kinkiety, w których światło będzie skierowane do góry.
Oryginalną i ostatnio bardzo modną alternatywą dla tradycyjnych kinkietów jest zastosowanie dwóch lamp wiszących. Jeśli chcesz stworzyć w sypialni klimat spokoju i harmonii, zdecyduj się na dwie takie same lampy wiszące, które zamontujesz po obu stronach łóżka. Takie lampy wiszące sprawią, że pomieszczenie ogarnie nastrojowa atmosfera, a wnętrze nabierze modnego stylu.
Właściwie dobranym oświetleniem możemy nie tylko manewrować klimatem stworzonym w sypialni, ale także optycznie zmieniać proporcje pomieszczenia. Światło może być najlepszym sprzymierzeńcem zarówno w eksponowaniu atutów wnętrza, jak i w ukrywaniu jego mankamentów.
Jeżeli odpowiednio skomponujemy różne źródła światła w naszej sypialni, z pewnością uda nam się zbudować w niej wyjątkowy i relaksujący nastrój. Styl, kolor czy design wybieranych lamp zależy już tylko od charakteru całej aranżacji oraz naszych indywidualnych preferencji.
Dodaj komentarz