Na naszym profilu na Facebooku odbył się konkurs „Najpiękniejsze okno w Polsce”. Przed Wami zwycięska aranżacja. Co stanowi o jej wyjątkowości, która tak nas zachwyciła? Jak odtworzyć taki styl w swoim wnętrzu?
„Okno w salonie z wyjściem na taras. Ponieważ uwielbiam rośliny, nie mogło oczywiście zabraknąć motywu roślinnego w wystroju okna. Połączyłam dwie różne zasłony, które są dość grube i ciężkie. Na jednej są liście bananowca, druga zasłona ma również wzór liści, jednak delikatniejszych. Wszystko wieńczy zwiewna gładka biała firana. Aby wpadało jak najwięcej światła, zasłony upięte są po bokach własnoręcznie zrobionymi uchwytami z jelenich poroży. W wystroju okna uczestniczą również gardenia i drzewko oliwne :)”
Aranżacja, która zajęła pierwsze miejsce w naszym konkursie, idealnie oddaje ton najnowszych trendów w urządzaniu wnętrz. Wspaniała kombinacja motywów roślinnych w zestawieniu z naturalną cegłą w industrialnym klimacie i bielą ścian to istny majstersztyk aranżacyjny. Pomimo iż motywy roślinne pojawiły się już w latach 40., to właśnie teraz przeżywają swój renesans! Mało kto wie, że słynna tapeta z motywem bananowych liści, stworzona w 1942 r. przez dekoratora Dona Lopear dla Beverly Hills Hotel (Martinique „Banana Leaf”) jest wciąż na topie pomimo upływu lat.
Natura nie tylko za oknem
Zasłony ze wzorami inspirowanymi naturą, a dokładnie liśćmi, są wyraziste i efektowne. Stanowią zdecydowaną konkurencję dla innych elementów aranżacji i najlepiej czują się, gdy to one grają pierwsze skrzypce – dokładnie tak, jak w przypadku aranżacji Pani Małgosi. Wspaniałym zagraniem było połączenie ze sobą dwóch motywów – ciemnozielone liście bananowca – jako filar dekoracji oraz subtelny zarys liści palmy. Wszystko to w połączeniu z delikatną, białą firaną wygląda znakomicie i dodaje aranżacji finezyjnej lekkości. Warto także zwrócić uwagę na odpowiednie zawieszenie karnisza – nie za nisko i nie za wysoko. Brawo!
Wspaniałym zabiegiem aranżacyjnym było pozostawienie odsłoniętego okna tarasowego. Pozwoliło to na stały dopływ promieni słonecznych, które idealnie równoważą oświetlenie pomieszczenia. Podkreśleniem naturalnego klimatu dekoracji okiennej jest posłużenie się w tym przypadku oryginalnym upięciem, własnoręcznie wykonanym z poroża jelenia.
Liczy się całokształt
Etno klimat perfekcyjnie podkreślają również lampiony oraz kwiaty doniczkowe. Ustawione na podłodze (zwłaszcza sukulenty i kaktusy) od razu przywołują na myśl skojarzenie z pustynną oazą. Naszej uwadze nie mogły ujść także zewnętrzne pojemniki z kontrastującymi z całością kolorami: fiolet lawendy i róż kwiatów hortensji idealnie podkreślają nasycenie zielonej barwy motywów liściennych znajdujących się na tekstyliach okiennych.
Wszystkie zaprezentowane w aranżacji elementy łącza się w idealną, lekką do przyjęcia formę. Niby niepozorna sprawia wrażenie przemyślnej pod każdym względem. Gratulujemy Pani Małgosiu!
Jak stworzyć podobną dekorację we własnym wnętrzu?
Roślinność jest częścią natury i zapewne właśnie dlatego chcemy czuć jej bliskość w naszym domu. Jeśli chcesz wprowadzić taki klimat do wnętrza, przyjrzyj się wyposażeniu, które inspirowane jest naturalnymi motywami: fotele, sofy, tapicerowane krzesła i dywany.
Doskonałym pomysłem są także dodatki. Oprócz obrazów i grafik, cudownie sprawdzają się narzuty, klamki, zasłony, poduszki, pościel we wzory najrozmaitszych liści oraz wiele innych. W ekspozycji o takiej tematyce nie powinno zabraknąć również elementów z naturalnego drewna. Może to być np. finezyjnie powykręcany korzonek znaleziony na spacerze lub skorupy egzotycznych owoców.
Fantastycznym pomysłem będzie także urozmaicenie jednej ze ścian dużym obrazem z wybranym motywem: liście palmy, bananowca czy monstery. Ponieważ same wzory mocno przyciągają uwagę, ich forma powinna być zazwyczaj prosta. Idealnym dla nich towarzystwem będą szlachetne metale – złoto i mosiądz.
Pamiętajmy, że motywy roślinne mają nie tylko walory estetyczne, ale także pozytywnie wpływają na nasz nastrój!
Dodaj komentarz