Obrazy to rodzaj dekoracji, który naprawdę pięknie ożywia wnętrze i nadaje mu charakteru. Kiedy je wybierasz, możesz zdecydować się na jeden, który zdominuje wnętrze lub wybrać kilka i odpowiednio je ze sobą skomponować.
Z łatwością przekształcisz pustą i smutną ścianę w niepowtarzalne arcydzieło, jeśli zawiesisz na niej dekoracyjny obraz. Jak dobrać ten odpowiedni i gustownie zestawić go z innymi? Poznaj moje sposoby!
Jak dobierać obrazy w domu?
Zanim sięgniesz po młotek i gwoździe, dokładnie wyznacz miejsce, gdzie obrazy będą wisiały. Po pierwsze rozejrzyj się po całej aranżacji wnętrza. Pomyśl, jaki wzór i wielkość dekoracji będzie do niego pasować. Zdecydujesz się na pojedynczy element czy od razu ozdobisz ścianę całą galerią?
Zastanów się również, jak dużo miejsca możesz poświęcić na wymarzoną grafikę. Podobają Ci się wieloczęściowe płótna lub abstrakcje? Pamiętaj, że nie będą one dobrze wyglądać w małych rozmiarach. Nie są więc dobrym rozwiązaniem do małych pokoi.
Z kolei wzory, takie jak np. portrety, nie sprawdzają się na bardzo dużych płótnach. Obrazy o wymiarach poniżej 50 x 60 cm wiszące samotnie na pustej ścianie także nie wyglądają dobrze. W tym przypadku receptą będzie stworzenie galerii z różnych dekoracji lub kilku obrazów.
Jaka szerokość obrazu?
Odpowiednia dekoracja ścienna może pomóc Ci w zmianie proporcji pomieszczenia. Podłużne płótna lub obrazy o horyzontalnie ułożonym wzorze doskonale sprawdzą się w ciasnych pokojach. Dzięki nim wydadzą się szersze niż w rzeczywistości.
Nie zapominaj jednak, że taka pozioma linia wzdłuż ściany równocześnie odejmuje pomieszczeniu wysokości. Nie sprawdzi się więc w przypadku niskiego sufitu. Tutaj na ścianie powinny zawisnąć obrazy pionowe lub o wertykalnym wzorze, które optycznie wysmuklą pomieszczenie.
Moja rada: nie wiesz, jaki obraz będzie pasował do Twojego wnętrza? Spróbuj rozplanować przestrzeń. Przygotuj arkusze papieru o wymiarach planowanego obrazu, przyklej je w wybranym miejscu i oceń efekt. Warto również wydrukować obraz w rozmiarze 1:1. Pomoże Ci to nie tylko ocenić jego wielkość, ale także zobaczysz, jak prezentuje się w towarzystwie otoczenia.
Pamiętaj, że podstawową regułą przy wyznaczaniu wysokości obrazu jest to, by wygodnie było go oglądać. Dlatego jego środek powinien znajdować się mniej więcej na poziomie wzroku, czyli ok. 1,5 m nad poziomem podłogi. Dodatkowo, obraz nie powinien być wieszany niżej niż 20¬-30 cm nad meblem stojącym bezpośrednio pod nim.
Zadbaj też, by płótno wisiało w miejscu dobrze oświetlonym. Unikaj więc ścian między wysokimi meblami oraz tuż obok okna. Możesz także zdecydować się na lampę punktową, skierowaną bezpośrednio na grafikę.
Z ramą czy bez niej?
Obrazy w domu oprawia się na dwa sposoby: w ramy lub tzw. krosno (czyli niewidoczną ramę, umieszczaną pod płótnem). Duże płótna, zwłaszcza te prezentujące malarstwo abstrakcyjne, zdecydowanie lepiej będą się prezentować, jeśli zrezygnujemy z ramy. Niepotrzebnie powiększa ona grafikę i odciąga od niej uwagę. Rama zbędna jest również w przypadku obrazów wieloczęściowych.
Jak komponować ze sobą obrazy?
Istnieje kilka trików podczas wieszania obrazów, które gwarantują sukces dekoratorskiego przedsięwzięcia. Dzięki nim łatwo uda Ci się zastosować najlepszą strategię i sprawić, by obraz w mieszkaniu stał się gustowną ozdobą.
Wybrałaś już miejsce i wiesz, jak odpowiednio dobrać płótno do kubatury pomieszczenia. Ustaliłaś też odpowiednią wysokość, na której powiesisz obrazy. Świetnie! Teraz pokażę Ci, jak w prosty sposób rozplanować ścienną galerię.
Jeżeli decydujesz się na jeden obraz, najlepiej by był on naprawdę duży. Będzie wtedy stanowił istotny element wieńczący aranżację Twojego wnętrza. Wszystkie mniejsze formy wieszaj wg. opracowanego wcześniej schematu. Możesz je komponować w liniach prostych pionowych i poziomych lub też w obrysie figur geometrycznych.
Galeria ścienna – jak zrobić ją dobrze?
Zaczynajmy! Po pierwsze określ wysokość, na jakiej będzie wisieć najwyższy obrazek, a na jakiej najniższy. Oszacuj, ile ramek zmieści się w tej przestrzeni i wybierz dla nich układ. Możesz skorzystać z gotowych szablonów lub stworzyć własny. Chcesz wykonać naprawdę skomplikowaną kompozycję? Tak, jak proponowałam wcześniej, zrób modele obrazków (np. z gazety) i poprzyklejaj je najpierw na ścianie na próbę.
Najlepiej zestawiać ze sobą duże i małe ramki. Te większe zawsze powinny być w środkowej części kolażu, mniejsze na zewnątrz. Łącz ze sobą również ramki o podobnym kształcie. W przypadku ich formy możesz szaleć do woli. 🙂
Dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się tzw. obrazy kaskadowe, na których jeden wzór został rozłożony na kilka części różnej wielkości. Główna zasada wieszania takich płócien nakazuje pozostawienie przynajmniej 2 cm odległości pomiędzy elementami. Jeżeli tego nie zrobisz, wzór będzie wydawał się krzywy, a obraz straci całą swoją lekkość.
Galeria obrazów nad schodami
Wiesz już, jak komponować obrazy w konkretnym pomieszczeniu i na co zwrócić uwagę wybierając dla niech idealne miejsce. Co jednak, jeśli marzy Ci się mini galeria nad schodami? W tym przypadku zasada 1,5 m powinna odnosić się osobno do każdego ze stopni.
Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie galeria obrazów, rozwieszona wzdłuż całych schodów. Wystarczą nawet trzy obrazy, równomiernie rozplanowane na początku, środku i końcu klatki schodowej. Idealnie sprawdzi się do tego forma tryptyku. Jeśli jednak chcesz zawiesić kilka większych obrazów, pamiętaj, by dobrać te zorientowane pionowo.
Jak wieszać obrazy?
Zanim sięgniesz po młotek, zastanów się, czy na pewno chcesz dziurawić ścianę? Poza tym, obraz oprawiony w grubą ramę, może okazać się za ciężki dla kołka wbitego w ściankę działową. Jeśli do zawieszenia masz kilka małych obrazów, przetestuj samoprzylepne rzepy, plastry lub haczyki. Chcesz powiesić obok siebie kilka obrazów? Skorzystaj z gotowych systemów szyn z linkami.
Dodaj komentarz