Kiedy organizujemy jakąś uroczystość w domu, staramy się zadbać o każdy szczegół i sprawić, by goście poczuli się u nas wyjątkowo i przyjemnie. Centralnym punktem różnorakich przyjęć i spotkań jest zwykle stół. Zatem to właśnie na prawidłowym i estetycznym nakryciu stołu powinniśmy szczególnie skupić swoją uwagę.
Stworzyłam więc dla Was krótki poradnik, w którym znajdziecie odpowiedzi na pytania: jak układamy sztućce na stole, jak prawidłowo ułożyć talerze, jak udekorować stół na różne okazje.
Nakrywamy do stołu. Talerze i sztućce na stole układ
Nakrywanie do stołu to czynność, którą najczęściej wykonujemy tuż przed pojawieniem się gości. Często towarzyszy temu pośpiech i z pozoru proste zasady, które wydają się wszystkim oczywiste, nagle stają się kłopotliwe. Układanie talerzy i sztućców na stole nie jest jednak trudną sztuką. Wystarczy zastosować się do pięciu podstawowych zasad.
- Kiedy układamy talerze na stole, najpierw stawiamy duży, płaski talerz, a na nim głęboki na zupę. W przypadku, gdy serwowana jest przystawka, zamiast talerza na zupę, kładziemy talerzyk na przekąski, który później wymienimy na talerz głęboki. Po zakończonym obiedzie wszystkie talerze wymieniamy na talerz deserowy, a pod filiżanki układamy spodeczki.
- Jeżeli organizujesz wyjątkowe przyjęcie i chcesz, aby było naprawdę elegancko, możesz zastosować tzw. „podtalerz”, który będzie pełnił funkcję podstawki pod inne talerze. Może, a nawet powinien być on zatem różny od reszty zastawy.
- Pucharek czy szklankę na wodę, kieliszek na wino lub inne naczynia na napoje, które zamierzamy podać, ustawiamy w położeniu na „godzinie drugiej” od talerza.
- Podstawowym schemat zakłada widelec z lewej strony talerza, nóż i łyżkę do zupy z prawej strony, a sztućce deserowe ułożone nad talerzem. Ważne, by łyżeczka znajdowała się powyżej widelczyka. Pamiętaj też, że nóż musi być zwrócony ostrzem do talerza.
- Kolejność układania sztućców powinna być adekwatna do kolejności podawanych dań. Pamiętaj zatem, by w pierwszej kolejności od zewnętrznej strony ułożyć sztućce do pierwszego dania.
Dekoracja stołu
Chyba najistotniejszym i podstawowym elementem dekoracji stołu jest obrus. Zadbaj więc, by był dobrze dopasowany do wielkości stołu oraz okazji. Te bardziej klasyczne i eleganckie obrusy z gładkiego materiału zarezerwuj sobie na wszelkie święta i uroczystości. Na mniej zobowiązujące spotkania możesz przygotować obrus np. w ulubionym kolorze lub zdobiony ciekawym motywem, odpowiadającym Twojej wizji dekoracji stołu.
Dla wzmocnienia efektu możesz pod talerzami umieścić ozdobne podkładki. Ten dodatek, oprócz estetycznego wyglądu pełni też funkcję ochronną. Dzięki podkładkom blat naszego stołu nie odbarwi się pod wpływem ciepła talerzy. Nie możesz też zapomnieć o serwetkach, które powinny znaleźć się po lewej stronie talerza lub nad nim. Osobiście lubię wykorzystywać piękne pierścionki serwetkowe, które pozwalają ułożyć serwetki w oryginalny, fantazyjny sposób.
Dekoracja stołu na przyjęcie nie może obyć się też bez kwiatów, które nie tylko ozdobią całe wnętrze, ale także wprowadzą miłą, przytulną atmosferę. Kwiaty w wazonie na stole zapewne stworzą wyjątkowy klimat spotkania. Wielkość wazonu na kwiaty powinna być dobrana proporcjonalnie do wielkości stołu. Im większy stół dekorujemy, tym większy wazon możemy sobie pozwolić.
Uroczy klimat przyjęcia mogą stworzyć również świeczniki dopasowane do stylu, w jakim tworzymy dekorację. Na przyjęciach, podczas których serwowane jest jedzenie, lepiej zrezygnować jednak ze świec zapachowych. Mogą one zakłócać aromat podawanych potraw. Pachnące, smaczne dania oraz pięknie udekorowany i elegancko nakryty stół, to gwarancja udanego przyjęcia i zadowolenia gości.
Życzymy Wam udanych spotkań przy pięknie udekorowanym i elegancko nakrytym stole. Chętnie zobaczymy też przygotowane przez Was aranżacje stołów, przygotowane według naszych wskazówek. Zdjęcia możecie przesyłać do nas poprzez formularz kontaktowy.
Brak komentarzy