Jak zamontować rolety – szybko, sprawnie, profesjonalnie… samodzielnie? Decyzja o wyborze rolet do domu nieuchronnie wiąże się z koniecznością ich montażu. Montaż rolet nie musi jednak sprawiać trudności. Czy jesteś w stanie zrobić to samodzielnie? Kiedy warto zdecydować się na pomoc fachowca? Ekspert Eurofiran radzi, jak zamontować rolety krok po kroku.
Wbrew pozorom montaż rolet może okazać się łatwiejszy niż sam ich wybór. Producenci oferują nam bowiem szeroki wachlarz rolet zróżnicowanych nie tylko pod względem estetycznym, ale także po względem praktycznych rozwiązań systemowych. Jeśli jednak już zdecydowaliście się na zakup rolet w oparciu o swoje preferencje i względy praktyczne, czas zająć się ich montażem. Montaż najczęściej wybieranych, klasycznych rolety wewnętrznych w kasecie lub bez oraz minirolet raczej nie powinien sprawiać wielkich trudności. Z powodzeniem więc możecie szybko i sprawnie zamontować je samodzielnie.
POTRZEBUJESZ:
- wiertarki,
- śrubokrętu,
- poziomicy,
- miarki lub linijki,
- ołówka,
- śrub i kołków (najczęściej wchodzą w skład zestawu z roletami).
SPOSÓB I: MONTAŻ ROLETY W KASECIE DO ŚCIANY
Montaż do ściany polecany jest przy roletach klasycznych. To rozwiązanie sprawdzi się przy dużych powierzchniach i okiennych wnękach. Jego minusem jest brak możliwości otworzenia okna przy zasuniętej rolecie. W przypadku montażu wewnątrz wnęki okiennej nasza roleta powinna być ok. 4 cm szersza od ościeżnicy okiennej. Jeśli zdecydujemy się na montaż na zewnątrz wnęki okiennej, szerokość rolety powinna być o 20 cm większa niż szerokość okna.
- Za pomocą miarki i poziomicy rozplanuj na ścianie i zaznacz ołówkiem miejsce montażu dołączonych do zestawu rolet uchwytów.
- Zmierz, czy montując roletę w wybranym miejscu, zachowasz równe odległości rolety, po obu stronach okna.
- Przyłóż w wybrane miejsce kasetę rolety i sprawdź, czy złożona roleta nie będzie przeszkadzała w swobodnym otwieraniu okna.
- Wywierć otwory w zaznaczonych miejscach i włóż w nie odpowiednie kołki. Kołek powinien być dobrany ze względu na rodzaj materiału, z którego wykonana jest ściana.
- Przyłóż uchwyt i za pomocą śrub i śrubokręta, przykręć go do ściany. Przed przykręceniem drugiego uchwytu jeszcze raz przy pomocy linijki i poziomicy upewnij się co do miejsca jego montażu.
- Na zamontowanych uchwytach umieszczamy kasetę.
- Na łańcuszku (standardowy system koralikowy) umieszczamy górne i dolne blokady zwijania rolety. Dolny profil nie powinien wsuwać się pod wałek rolety, a znajdować się tuż pod nią. Analogicznie dolny profil rolety nie powinien też opadać na parapet. Zatem wybieramy optymalne miejsca i zakładamy na łańcuszku ograniczniki, które będą blokowały roletę.
- Jeżeli w zestawie znajduje się także uchwyt łańcuszka, montujemy go około 10 cm od jego dolnego końca.
SPOSÓB II: MONTAŻ ROLETY DO SKRZYDŁA OKIENNEGO
Montaż rolety bezpośrednio na skrzydle okiennym to dobre rozwiązanie m.in. dla rolet mini lub klasycznych rolet bez kasety, co nie znaczy, że nie sprawdzi się także w przypadku rolet w kasecie. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość swobodnego otwierania okna przy zasuniętej rolecie.
- Przed montażem dokładnie odtłuść i oczyść powierzchnię skrzydła okiennego.
- Analogicznie, jak w montażu do ściany, zamontuj na ramie najpierw uchwyty. Możesz zastosować w tym celu specjalne wkładki klejące, taśmę piankową lub klej. Unikniesz dzięki temu wiercenia otworów w ramie okna, a taśma czy klej nie pozostawi na niej trwałych śladów, nawet po demontażu rolety.
- Po zamontowaniu uchwytów na ramie, w przypadku rolety mini, umieść w rurce z jednej strony mechanizm z łańcuszkiem, a po drugiej plastikową końcówkę.
- Dopasuj roletę do uchwytów i zabezpiecz ją dołączonym do zestawu elementem.
Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek lub masz nietypowy problem z montażem rolet w twoim domu, napisz do mnie. Chętnie pomogę. A tymczasem zapraszamy na naszą stronę z przykładowymi inspiracjami. Lub umów się z dekoratorem i razem zaprojektujcie wymarzone rolety do Twojego mieszkania.
Dodaj komentarz