Minimalizm znów zagościł w naszych domach. Nawiązując trochę do stylu skandynawskiego, jest świetną bazą, którą można w prosty sposób zaaranżować. Daje poczucie czystości, harmonii i porządku. Jest idealny dla każdego, kto uważa się za nowoczesną osobę i lubi wielkomiejski styl życia.
Styl minimalistyczny w mieszkaniach to wyszukana elegancja. Łatwo można jednak przemycić najbardziej charakterystyczne elementy tego stylu do sypialni. Nie wymaga to ponoszenia znacznych kosztów i dużej ilości czasu. Jednocześnie nie chcemy nadać sypialni „hotelowego” klimatu. Główną rolę będą więc grały tekstylia sypialniane, zasłony i stoliki nocne w jasnym, jednobarwnym otoczeniu. Zainteresowana? Czytaj dalej!
Nie tylko salon i kuchnia, czyli minimalizm w Twojej sypialni
Minimalizm od dawna cieszy się popularnością w naszych salonach i kuchniach, ale rosnąca popularność niskich łóżek i jednobarwnej pościeli wskazuje na to, że minimalistyczne sypialnie szybko nadrabiają zaległości. I nie bez powodu! U podstaw minimalistycznego podejścia do aranżacji jest przywrócenie sypialniom ich podstawowego celu i charakteru – miejsca, w którym można oczyścić umysł, z dala od obowiązków i zmagań dnia codziennego. Podczas gdy ściany i stoliki usiane plakatami lub bibelotami mają pewien domowy urok, usunięcie zbędnych przedmiotów pozwala pomieszczeniu odzwierciedlić atmosferę odpoczynku.
Mniej znaczy więcej – minimalistyczna sypialnia krok po kroku
Granice między współczesnym wzornictwem, modą na skandynawskie lub japońskie klimaty i minimalizmem stają się coraz bardziej rozmyte. Wielu właścicieli domów i projektantów wydaje się tak pochłoniętych przez ten popularny trend, że widzimy zbyt wiele białych, nieco szpitalnych projektów z jasnym światłem. Jednak styl minimalistyczny to nie tylko podążanie za tym bezosobowym podejściem!
Tworzenie minimalistycznej sypialni polega na uproszczeniu otoczenia, w taki sposób, który będzie najlepiej wyrażał nasze gusta. Nie chodzi jednak o stworzenie pewnego rodzaju pokoju więziennego z jednym materacem na podłodze. Aranżując sypialnię, nie rezygnuj z ciepła i przytulności, pozbywając się praktycznie wszystkich swoich rzeczy.
Wykorzystaj jeden lub dwa kontrastujące elementy, takie jak drewno i miękkie zagłówki, metal stolików nocnych i aksamit, puszyste, futrzaste materiały lub falbanki i proste zasłony czy jednolitą pościel, aby dodać wizualną miękkość do sypialni. Pamiętaj jednak, że miksując różnorodne tekstury, przedmioty muszą być pozbawione dodatkowych wzorów lub nadruków, aby pasowały do minimalistycznego motywu.
Jeśli nie możesz oprzeć się pościeli ze stylowym napisem, nie zastanawiaj się nad kupnem! Świetnym pomysłem będzie wtedy wykorzystanie kolorystyki napisów lub wzorów do uzupełnienia wnętrza.
Industrialne dodatki – świetne uzupełnienie minimalistycznej stylizacji
Odsłonięte ściany z cegły, wykończenia imitujące beton i stalowe rury również wprowadzają subtelny rustykalny lub industrialny klimat, zachowując przy tym zasady minimalistycznego stylu. Pamiętaj: nie wszystko na raz!
Łatwo jest przesadzić, jeśli chodzi o wystrój najbardziej osobistego wnętrza. Mimo to, im bardziej powściągliwie podejdziesz do tematu, tym bardziej prawdopodobne jest, że Twoja minimalistyczna sypialnia będzie oazą spokoju i relaksu.
Nie zapomnij o oświetleniu! Dla minimalistycznej sypialni najlepiej sprawdzi się oświetlenie akcentujące lub punktowe. Charakterystyczne lampy lub odsłonięte żarówki sporo kosztują, ale można znaleźć wiele bardziej przyjaznych dla portfela rozwiązań. Przeszukaj naszego bloga pod hasłami: loft, styl industrialny czy styl skandynawski w celu znalezienia inspiracji!
Minimalistyczna sypialnia – jakie kolory do niej pasują?
Zdecydowana większość minimalistycznych wnętrz w magazynach i katalogach jest pomalowana na biało, co jest idealnym kolorem podkreślającym czystość i umiar. Czy nie ma innej możliwości? Oczywiście, że są! Tak naprawdę nie ma czegoś takiego, jak minimalistyczna paleta barw, ale są pewne odcienie, dzięki którym łatwiej uzyskać wymarzony efekt.
Szerokie spektrum szarości (od pastelowych po głębokie betonowe kolory), złamane biele, beże i kremy, błękity i wrzosy – wszystkie zneutralizowane odcienie są sposobem na osiągnięcie prawdziwej minimalistycznej atmosfery w Twojej sypialni. Jeśli jesteś odważna i lubisz mocny kolor we wnętrzu, nie ma problemu. Wykorzystaj nasycone barwy w pojedynczych akcentach. Szmaragdowy zagłówek jest tego najlepszym przykładem!
Na końcu pamiętaj o zachowaniu porządku w sypialni. Minimalistyczne przestrzenie skłaniają do odpoczynku również dlatego, że są cudownie puste i niezagracone. Upewnij się, że szuflady są całkowicie zamknięte, podobnie jak drzwi do szafy. Oczyść powierzchnie stolików nocnych i ukryj bibeloty (czytana książka może zostać ;)).
Spokojnie ułóż się na łóżku i odpoczywaj. Pamiętaj, że mimo pierwszego wrażenia, minimalizm jest świetnym i bardzo prostym stylem do aranżacji sypialni. Ważne jest, aby zwracać uwagę na szczegóły, które mogą odróżnić sukces od niepowodzenia: pościele, stoliki nocne, pojedyncze dodatki.
Brak komentarzy