Mimo tego, że styl retro mocno nawiązuje do przeszłości, to nadal jest bardzo na czasie. To styl inspirowany najczęściej latami 50-dziesiątymi, 60-dziesiętymi czy 70-dziesiątymi dwudziestego wieku. Ta sentymentalna podróż w czasie, przekształca nasze wnętrza w unikatowe i nostalgiczne miejsca. Nie oznacza to wcale, że wykorzystywane meble, czy dekoracje pochodzą z przeszłości. Może to być zupełnie nowy przedmiot, który został zaprojektowany lub wystylizowany w myśl dawnych trendów. Jak więc urządzić mieszkanie w stylu retro? Czym się zainspirować? Jak wygląda sypialnia czy kuchnia w stylu retro?
Kuchnia w stylu retro – wspomnienia z dziecięcych lat
Kuchnia w stylu retro to niezwykle nostalgiczne miejsce. Na kredensie stoi drewniany młynek, w którym mielono ziarna pieprzu lub ziarna kawy, a obok metalowa kanka na mleko. Przy piecu na relingu, wiszą chochle i drewniane łyżki. Wspomnienia przenoszą nas do szczęśliwych, dziecięcych lat. Taka kuchnia to niepowtarzalny styl i klimat. Kuchnia w stylu retro wspaniale potrafi połączyć elementy stylu klasycznego, rustykalnego, prowansalskiego z nowoczesnym. Jak wiec bawić się stylami, aby stworzyć wyjątkowe miejsce? Zacznijmy od mebli. W kuchni w stylu retro znajdziesz meble w kolorze naturalnego drewna lub białe. Fronty zwykle występują ozdobne – z ramką lub z wyżłobieniami. Do tego ozdobne gałki i uchwyty, które bardzo często pełnią rolę nie tylko funkcjonalną, ale również dekoracyjną. Bardzo często górne szafki to otwarte półki, na których można wyeksponować piękną zastaw stołową lub ozdoby w stylu retro. Jeśli mówimy o meblach kuchennych w stylu retro, to nie możemy pominąć kredensu. Prawie każdy pamięta taki kredens u swojej babci.
Kuchnia w stylu retro – ciekawe i nietuzinkowe dodatki
Kuchnia retro nie oznacza rezygnacji z nowoczesnych sprzętów AGD. Wszystko można sprytnie ukryć w zabudowie, pod zewnętrznym wyglądem w stylu retro. W sprzedaży bez problemu znajdziemy toster, czajnik czy mini piekarnik w stylu retro, w pięknych błękitnych, beżowych lub miętowych kolorach. Pastelowe, delikatne kolory idealnie wpisują się we wnętrze w stylu retro. W kuchni w stylu retro nie może zabraknąć nietuzinkowych, odpowiednio dobranych akcesoriów kuchennych. Mogą to być specjalne pojemniki na kawę czy herbatę, garnki, chochle czy drewniane przybory kuchenne.
Oczywiście nie możemy zapomnieć o odpowiednich lampach i kinkietach, one również musza nawiązywać do stylu retro. W tym stylu dobrze będą się prezentować lamy metalowe, emaliowane lub mosiężne. I jeszcze jedna ważna sprawa w kuchni w stylu retro. Kolory! Już wspominałam o kolorowych dodatkach w postaci drobnego sprzętu AGD. W kuchni w stylu retro bardzo często meble i ściany są białe, to idealna baza dla pastelowych kolorów, ale nie tylko. Odpowiednimi kolorami i przede wszystkim jednymi z modniejszych dla tej przestrzeni będą również ciepły beż, lekka szarość lub jaśniejsze brązy.
Łazienka w stylu retro
Masz mała łazienkę i zastanawiasz się, czy styl retro w twojej łazience, to dobry pomysł? Estetyka w stylu retro sprawdzi się nie tylko w dużych łazienkach, również w niewielkich pomieszczeniach może stworzyć klimatyczną i stylową aranżację. Co powinno dominować w łazience w stylu retro? Przede wszystkim – biel i jasne kolory. Do tego gustowna ceramika, obłe kształty i drewniane elementy wykończenia. Urządzając łazienkę w stylu retro warto położyć nacisk na harmonię stylu i walory wizualne. Ważne są szczegóły, które pozwolą poczuć klimat określonej epoki. Mogą to być obrazy, lustra, ciekawa mydelniczka czy stylowe wieszaki na ręczniki. Aranżacja powinna być spójna. W łazience retro bardzo często biel łączy się z czernią. Szczególnie dotyczy to płytek podłogowych. Świetnie sprawdzą się czarno-białe kwadratowe płytki ułożone w kształcie szachownicy. Alternatywą dla bieli są wszelkie odcienie beżu oraz brązu. W łazience w stylu retro najlepiej będzie się prezentować oczywiście wanna wolnostojąca, ale jeśli nie pozwala na to metraż, to z powodzeniem zaaranżujesz łazienkę retro z prysznicem.
Salon w stylu retro – oryginalne formy, ciekawe wzory
W salonie w stylu retro najważniejsze są meble i dodatki. Sprawdzi się więc połączenie oryginalnych form, intensywnych kolorów i ciekawych wzorów. Aksamitna tapicerka kanapy, sofy czy fotela najczęściej w eleganckie kwiatowe wzory lub pasy – świetnie wpasuje się w styl. Idealnie, gdy materiał łączy różne faktury i kolory. Bez obaw można wykorzystać i łączyć nasycone barwy. Świetnie pasują energetyczne odcienie pomarańczowego, czerwonego czy musztardowego. Dodatkowo królują: butelkowa zieleń, granat, czy kolor oliwkowy. Oprócz mebli, drugą ważną rzeczą są dodatki. Jakie ozdoby w stylu retro pasują do salonu? Przede wszystkim obrazy w drewnianych ramach, stylowe lampy, świeczniki, wazony i zegary. Można również nieco wyjść poza schemat i poszukać dekoracji inspirującej, nietuzinkowej, a jednocześnie idealnie wpisującej się w klimat wnętrza. Zachęcam do poszukiwań!
Sypialnia w stylu retro
Styl retro w sypialni? Czemu nie! Zarówno duża, jak i mała sypialnia w stylu retro będzie wyglądać efektownie. A co jest najważniejsze w sypialni? Oczywiście łóżko. To zaczynamy od najważniejszego! Łóżko sypialniane w stylu retro powinno być duże i wygodne. To w starym stylu powinno być drewniane, ewentualnie metalowe. Mile widziane są wszelkiego typu zdobienia, rzeźbienia z elementami roślinnymi czy jakieś ozdobne toczenia na nogach lub w zwieńczeniach wezgłowia. Obok łóżka powinny znaleźć się szafki nocne, mogą to być proste, drewniane szufladki na nóżkach, bardzo podobne do tych, które starły przy łóżkach naszych babć. Jeśli przestrzeń sypialni na to pozwala, możesz także wstawić wygodny niski fotel z drewnianymi elementami.
Styl retro lubi wzory, w tym wzory geometryczne. Geometria, która królowała we wnętrzach w latach 60-dziesiątych wraca do łask, a w sypialni w stylu retro sprawdzi się znakomicie. Szczególnie na tekstyliach, pościeli, dekoracyjnych poduszkach czy na tapicerce meblowej. Sypialnia retro to doskonałe miejsce na kołdry i poduszki obleczone w poszewki z tkaniny wysokiej jakości, o przyjemnych barwach. Przydadzą się również ciepłe koce i pledy, którymi można otulić się w zimne, jesienne wieczory. Dobieraj wzory z wyczuciem, aby nie wprowadzić do salonu chaosu. Najlepiej zdecydować się na jeden motyw. Dopełnieniem aranżacji sypialni w stylu retro będą typowe dodatki nawiązujące do sypialni sprzed kilkudziesięciu lat. Można postawić stylowe lampki nocne albo rośliny zielone w ceramicznych doniczkach, na stoliku nocnym natomiast można postawić budzik nawiązujący wyglądem do tych sprzed lat.
Mieszkanie w stylu retro – mieszkanie z duszą
Wnętrza w stylu retro budzą nostalgię. Jeśli lubisz wracać myślami do minionych epok, to ten styl jest zdecydowanie dla ciebie. Powrót do przeszłości ma niebywały urok. Styl retro, zupełnie odmienia. Często inspiracją do urządzenia mieszkania w tym stylu są odziedziczone stare meble po dziadkach. Niektórzy decyduje się na taki klimat z sentymentu, a inni po prostu, zwyczajnie kochają stare rzeczy z duszą. Zdecydowanie to nie będą nudne i nijakie wnętrza. Klimatyczne meble oraz odpowiednie dodatki, potrafią przenieść w czasie. Jaki jest styl retro? Przede wszystkim odważny, ciekawy i nietuzinkowy. Wnętrza mieszkań w stylu retro kochają tekstylia. Koce, pledy, które ocieplą sypialnię, podobnie jak poduszki ozdobne w motyw roślinny czy geometryczny oraz ciężkie zasłony zawieszone w oknach. Na stolikach obowiązkowo obrusy i serwety. W łazience stylowe gładkie ręczniki, zapachowe świece. Małe rzeczy naprawdę potrafią podkreślić design, więc koniecznie po nie sięgaj!
Dodaj komentarz