Wybór odpowiednich zasłon do pomieszczenia to nie tylko kwestia doboru kolorystycznego. Jeśli zależy Ci na tym, by pełniły one funkcję nie tylko ozdobną, ale i praktyczną – wybierz odpowiedni materiał. Tkaniny zasłonowe różnią się od siebie grubością, splotem, odpornością na zagniecenia czy przepuszczalnością światła. Żakard, tafta, a może tiul lub szyfon? Jak wybrać najlepszy materiał na zasłony do swojego wnętrza?
Zasłony zapewniają nam więcej prywatności, do tego stanowią doskonałą barierę przed hałasem, chłodem, wiatrem i przede wszystkim promieniami słonecznymi. Inną ich ważną funkcją jest także ozdoba okna i całego wnętrza. Wybierając tkaninę zwróć uwagę na jej grubość, rodzaj splotu i kolor.
Materiał na zasłony – który będzie najlepszy?
Odpowiedni materiał na zasłony powinien spełniać określone wymagania estetyczne, dekoracyjne i funkcjonalne. Tkaniny mogą mieć różną gramaturę, gęstość i grubość, dzięki czemu w różnym stopniu izolują od światła oraz hałasu. Jaki materiał na zasłony jest najlepszy? Oto najczęściej wybierane:
- Aksamit – ciężki materiał dobrze przyciemniający wnętrze. Może być jedwabny, bawełniany lub z włókien sztucznych.
- Tafta – ciężka sztywna tkanina, powstaje z naturalnych lub syntetycznych włókien jedwabnych, specyficznie szeleszcząca i mieniąca się. Może być gładka lub plisowana.
- Brokat – ma splot żakardowy i wypukłe wzory. Tworzy się go z jedwabiu przetykanego metalicznymi nićmi. Zazwyczaj stosowany jest na obrusy.
- Żakard – to mocna, gruba tkanina, która doskonale blokuje promienie słoneczne. Ma skomplikowany, ozdobny splot oraz wzór, z różnobarwnych przędz. Jest to materiał praktyczny i niewymagający prasowania, pod warunkiem, że suszy się go w stanie rozwieszonym.
- Perkal – cienka tkanina bawełniana.
- Juta – szorstka tkanina z włókien roślinnych, schnie szybciej od bawełny i szybko się gniecie.
- Woal – delikatny, cienki o mlecznej barwie, bawełniany lub jedwabny, jego powierzchnia jest nieprzejrzysta, ale przepuszcza promienie słoneczne. Należy prać go ręcznie.
- Szyfon – jest przezroczysty, o delikatnym splocie.
- Tiul – to cienka tkanina plecionkowa o ażurowym splocie.
- Welwet – miękki i lśniący rodzaj pluszu o szlachetnym wyglądzie, zbliżony do aksamitu.
- Blackout – tkanina zaciemniająca, charakteryzuje się nieprzepuszczalnością światła słonecznego nawet na poziomie 90%. Dzięki temu stosuje się ją jako materiał na zasłony np. do sypialni czy pokojów hotelowych.
Moja rada: Najbardziej opłaca się inwestować w tkaniny, które będą łatwe w pielęgnacji, niegniotące się i niepłowiejące – a do tego odporne na uszkodzenia i wielokrotne pranie.
Materiał na zasłony: kolor też jest ważny!
Pamiętaj, że odpowiedni materiał na zasłony to nie tylko splot, fakturę czy grubość, ale także kolor. Przede wszystkim, dekoracja okienna musi bezwzględnie pasować do całości wystroju wnętrza. I tutaj mała podpowiedź – jeżeli masz ściany jednokolorowe i stonowane, najlepiej wybierz zasłony w kontrastowym odcieniu lub kolorze. W przypadku nowoczesnych i monochromatycznych wnętrz może to również być oryginalny wzór. Jeżeli ściany są kolorowe i pokryte jakimś wzorem, wówczas postaw na jednobarwne zasłony, ewentualnie z delikatnie wzorem.
Aby materiał na zasłony lepiej współgrał z wnętrzem…
Nie zapominaj także o funkcji wnętrza. W kuchni i łazience lepiej sprawdzą się lekkie zasłony, natomiast w pokoju dziecka te wykonane z bawełny lub poliestru (nie będą łapać kurzu, łatwo się je pierze i upina). W salonie – zwłaszcza w towarzystwie firanek – świetnie prezentować będą się zasłony wykonane z tiulu i woalu. W sypialni postaw na funkcjonalność i wybierz materiał o konkretnej gramaturze, cięższy, najlepiej taki, który nie przepuści światła wczesnym rankiem.
Brak komentarzy