Marszczenie firan to niekwestionowanie jeden z najlepszych sposobów na nadanie elegancji aranżacji okiennej. Pojawia się jednak pytanie: jak marszczyć firanki, aby zawsze wyglądały nieskazitelnie i były prawdziwą ozdobą wnętrza?
Marszczone firany stosuje się zarówno do wnętrz klasycznych jak i nowoczesnych. W pierwszym przypadku często polecane są firany z delikatnym wzorem w odcieniu tła firany lub z kolorowym wzorem.
Na jakie marszczenie firan się zdecydować?
Choć mogłoby wydawać się inaczej, marszczenie firan potrafi nadać im zupełnie różny wygląd. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim istnieją różne rodzaje taśm. Każdy z nich daje inny efekt, w inny sposób marszczy firanki i tworzy na niej zakładki. Dzięki temu z takiego samego materiału na firanki można uzyskać zupełnie różny efekt.
Ważny jest też stopień marszczenia. Można zdecydować się na niewielkie plisy w stosunku 1:1,5, na tradycyjne zakładki 1:2 lub na gęste marszczenia o stosunku 1:3. W zależności od tego, jaką taśmę chcemy wykorzystać i jaki jest nasz wymarzony efekt, trzeba kupić odpowiednią szerokość firanki.
W zależności od tego, na jaki stopień marszczenia się zdecydujemy, uzyskamy różną gęstość firany, różne wzory oraz szerokość okna.
Nie zaleca się stosowania gęstych marszczeń do wąskich okien.
Marszczenie firan – praktyczny poradnik
Choć marszczenie firan nie jest wyjątkowo trudnym zajęciem, może trochę przerażać niewprawione osoby. Przygotowaliśmy więc praktyczny poradnik dla wszystkich, którzy jeszcze nie doszli do perfekcji w tej kwestii.
- Możemy zastosować wypust tkaniny ponad taśmą, aby ukryć element, który łączy ją z karniszem, czyli żabkę czy agrafkę.
- Kiedy decydujemy się na wzorzystą firankę, pamiętajmy o niewielkim przymarszczeniu, by nie zakryć efektu, jaki tworzy wzór, ilością fałd.
- Podczas marszczenia firan najlepiej sprawdzają się taśmy żyłkowe, które są przezroczyste i prawie niewidoczne pod firaną. Każda taśma do marszczenia zakończona jest dwoma żyłkami lub sznurkami.
- Aby zmarszczyć firankę należy najpierw związać ze sobą sznureczki z jednej strony, a następnie marszczyć firanę do momentu osiągnięcia oczekiwanego kształtu zakładki; po zmarszczeniu należy związać żyłki, czy też sznurki z drugiej strony.
- Nie rozmarszczamy firan do prania.
Co zamiast firan do marszczenia? Klasyczne alternatywy
A co zawiesić w oknie, jeśli nie chcemy decydować się na marszczone firany? Zamiast firan marszczonych możemy wybrać prostsze formy jak ekrany, panele, czy rolety rzymskie. Przy takich rozwiązaniach ilość tkaniny ogranicza się do prostej szerokości powierzchni, którą chcemy ozdobić.
Ich zaletą jest również fakt, że proste formy mogą zawierać łączenia różnych tkanin. Zawiesza się je również na karniszach rurowych, szynowych i prowadnicach.
Podobnie jak firany marszczone, pierzemy je w temp. 30 st C, w pralce na programie „pranie ręczne” lub „pranie firanek”. Używamy do tego środków piorących przeznaczonych do prania firan. Pamiętajmy o wyjęciu z tunelików prętów i profili obciążających oraz powodujących efekt idealnie płaskiej powierzchni tkaniny.
Dodaj komentarz