Lampiony potrafią pięknie ocieplić wnętrze. Przyjemne, żółte ciepło świec pozytywnie wpływa na atmosferę i dodaje miłej intymności. Pojawia się jednak pytanie – jak je ze sobą skomponować? Gdzie je postawić, aby wyglądały pięknie i można było cieszyć się ich funkcją, zachowując pełne bezpieczeństwo użytkowania?
Delikatnie rozproszone światło świecy ustawionej w lampionie lub świeczniku potrafi niezwykle podkreślić nastrój pomieszczenia. Jest to również element dekoracji, który doskonale umila nam długie i ponure zimowe wieczory. Jednak pięknie wykonane świeczniki, lampiony i latarnie to doskonały dodatek do naszych wnętrz – również za dnia.
Uniwersalnie i klimatycznie
Lampiony pasują do każdego wnętrza. Łatwo komponują się z aranżacjami w różnym stylu. Możemy je postawić w salonie, łazience, sypialni, a nawet w kuchni. Świetnie sprawdzą się również na świeżym powietrzu: w ogrodzie, na tarasie czy balkonie.
Nawet jeden lampion w domu to doskonała inwestycja w wystrój. W zależności od stylistyki, w jakiej utrzymane są nasze wnętrza, możemy przebierać w tych wykonanych z drewna, metalu czy szkła, w różnych kolorach i kształtach.
Dostępne są w różnych wielkościach, jednak najczęściej spotkamy takie, które z łatwością da się ustawić na półce, stole czy parapecie. Te większe, których wysokość może mieć nawet kilkadziesiąt centymetrów, najpiękniej prezentować się będą ustawione na podłodze, tarasie lub pośród kwiatowych rabat.
Dużą zaletą lampionów jest również fakt, że można je postawić lub powiesić w zasadzie wszędzie, gdzie mamy na to ochotę. A kiedy znudzi nam się aranżacja? Po prostu zmieniamy jego położenie. W zależności od miejsca, w którym ustawimy nasze dekoracje, otrzymamy inny efekt oświetlenia pomieszczenia. Gdzie zatem najlepiej ustawić lub powieści takie źródło światła?
Lampiony na półce i na stole
Półka naścienna to idealne miejsce na lampiony, zwłaszcza jeżeli dysponujemy małą ilością miejsca w pomieszczeniu. Najlepiej postawić obok siebie kilka np. trzy, które jednocześnie zapalone wprowadzą przyjemną atmosferę. Jeżeli mamy w pokoju więcej półek, postawmy lampiony lub świeczniki na każdej z nich. Wówczas uzyskamy efekt świetlnych punktów rozmieszczonych na całej płaszczyźnie.
Równie efektownie dekoracja świetlna będzie prezentować się ustawiona na stole w domu i na zewnątrz oraz na stoliku kawowym. W przypadku stołu prostokątnego ustawiamy świeczniki pośrodku, na całej jego długości, z kolei na okrągłej płaszczyźnie najładniej wyglądać będą w centralnym punkcie.
Zamiast stawiać lampiony na półce, możemy zawiesić je na ścianie, np. na uchwytach, które przypominają dekoracyjne wsporniki lub na hakach. Pięknie wyglądają również podwieszone pod sufitem. Zadbajmy tylko o różnej długości uchwyty/sznurki. Świetlistą dekorację warto wieszać także na świeżym powietrzu – na gałęzi, płocie czy pod sklepieniem altanki.
Klimatyczny kominek
Kolejnym dobrym miejscem dla lampionów jest kominek. Pięknie prezentują się ustawione na nim w szeregu. Fantastycznie wyglądają zarówno w okresie letnim, jak i zimowym, uzupełniając świąteczną dekorację domu.
Oświetlone schody i klimatyczna podłoga
Magiczną atmosferę stworzą lampiony ustawione na poszczególnych stopniach schodów. Świeczniki rozstawione na schodach sprawdzą się też na świeżym powietrzu, np. na stopniach prowadzących z tarasu do ogrodu lub z chodnika do drzwi wejściowych. Oczywiście ustawiamy je tak, aby móc bezpiecznie się poruszać. Na podłodze, w wolnym narożniku pomieszczenia warto ustawić duże latarnie i nieco mniejsze lampiony.
Lampiony ozdobne do domu – jak zrobić je samodzielnie?
Jeżeli nie chcemy kupować gotowego lampionu czy świecznika, możemy go wykonać samodzielnie. Bardzo prostą opcją będzie włożenie świeczki do nieużywanego słoiczka. Za uchwyt posłużyć może sznurek. Aby było bardziej dekoracyjnie, lampion możemy dowolnie ozdobić – pomalować lub okleić np. metodą decoupage.
Więcej inspiracji i pomysłów na samodzielnie wykonany świecznik znajdziesz w naszym artykule: Top DIY: Jak zrobić świecznik?
Dodaj komentarz