Ciepły, miękki koc to nieodzowny element długich zimowych wieczorów. Teraz, kiedy grudniowa aura wielu daje się we znaki, na pewno docenisz ten dodatek w swojej sypialni czy salonie. Jednak, aby koc posłużył nam jak najdłużej i spełniał swoje zarówno praktyczne, jak i estetyczne funkcje, powinniśmy odpowiednio o niego zadbać.
Podpowiadam więc jak prać koc i jak go pielęgnować, by niezmiennie stanowił piękny element dekoracyjny wnętrza i długo służył nam jako przyjemna ochrona przed zimnem. Nie bójmy się prania kocy – jeśli zrobimy to prawidłowo, pozostanie on miękki i puszysty nawet po praniu. Pranie koca rodzi jednak wiele pytań – jak prać wełniany koc, jaki program prania wybrać, jak suszyć… Postaram się na nie odpowiedzieć.
Ręcznie czy w pralce?
Ręczne pranie koca może być bardzo uciążliwe i czasochłonne. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby go wyprać w pralce. Sprawdź jednak metkę, czy producent nie zastrzegł, że koc powinien być prany wyłącznie ręcznie. Jeśli taka informacja nie znajduje się na metce, koc, nawet ten ciężki i gruby, możesz wyprać w każdej standardowej pralce o możliwości wsadu od 4kg wzwyż. Pojemność pralki ma znaczenie, gdyż waga namoczonego, grubego koca będzie raczej dość spora.
Jak przygotować koc do prania?
Przed włożeniem do pralki warto starannie złożyć go w kostkę. Dzięki temu lepiej uchronimy go przed uszkodzeniami podczas wirowania.
W jakiej temperaturze prać?
Temperatura prania koca nie powinna być zbyt wysoka. Tu znowu możesz posiłkować się informacją zamieszczoną na metce. Jeśli jednak nie znajdziesz tam określonej zalecanej temperatury prania, bezpiecznie jest ustawić na 30 stopni. Raczej nie powinno się prać kocy w temperaturze wyższej niż 40 stopni – to według mnie wartość maksymalna, jeśli chodzi o pranie takich tekstyliów.
Jaki detergent do prania będzie odpowiedni?
W przypadku prania kocy dobrze jest zastąpić standardowy proszek płynem do prania. Ułatwi to dokładne wypłukanie detergentu. Koniecznie użyj też płynu do płukania – pomoże on zachować miękkość pranego koca.
Jaki program prania wybrać?
Polecam wybór takiego programu prania, który delikatnie potraktuje nasz koc. Najlepszy będzie program do delikatnych tkanin lub do prania wełny. Jeśli twoja pralka ma program do prania ręcznego, zdecydowanie będzie to najlepsza opcja.
Pranie z wirowaniem czy bez?
Oczywiście musimy go też odwirować, to zdecydowanie lepsze niż ręczne wyciskanie czy gniecenie. Moc wirowania, na jaką się zdecydujemy, zależy od rodzaju tkaniny, z której uszyto koc. Jeżeli pierzesz koc wełniany ustaw moc wirowanie maksymalnie na 400 obrotów. Ta niezbyt wysoka moc wirowania jest odpowiednia także dla innych tkanin. Wyższe obroty wirowania możesz zastosować jedynie przy kocach polarowych.
Jak go suszyć?
Odwirowanego koca już dodatkowo nie wykręcaj, tylko rozłóż go do wysuszenia. Koc może być dość ciężki, więc najlepiej położyć go na płasko na suszarce. Osobiście nie polecałabym suszenia koców w suszarce bębnowej. Standardowe suszenie zajmie więcej czasu, ale będziemy mieli pewność, że nasz koc nie ulegnie żadnym uszkodzeniom.
Koc, jak każdy tekstylny dodatek w naszej sypialni czy salonie, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nawet kiedy służy nam sporadycznie, np. do okrywania się podczas wypoczynku w chłodniejsze dni, gromadzi on kurz i roztocza, zatem od czasu do czasu wymaga odświeżenia. Jego pranie nie stwarza szczególnych trudności, więc spokojnie można robić to regularnie. Jeśli zdecydujemy się na zakup koca z wysokogatunkowej tkaniny i będziemy prawidłowo o niego dbać, z pewnością posłuży Ci przez długie lata.
Brak komentarzy