Wyrażenie „inteligentny dom”, jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się futurystyczną mrzonką. Dziś, kiedy coraz więcej systemów w naszych domach staje się całkowicie zautomatyzowanych, a potencjał technologiczny otwiera przed nami wciąż nowe możliwości, wizja inteligentnych domów doczekuje się spełnienia.
Innowacyjne rozwiązania mają przede wszystkim podnosić komfort mieszkania. Takimi rozwiązaniami, które w znaczący sposób podnoszą wygodę mieszkańców, są karnisze elektryczne, automatyczne rozsuwanie zasłon i firan. Czy warto się zdecydować na automatyczne systemy do zasłon i firan? Jak je wybrać? Czy można zamontować je w każdym domu? Wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.
Automatyka do zasłon i firan – dla kogo?
Napędy elektryczne najbardziej sprawdzą się w biurach, budynkach użyteczności publicznej, jako wyposażenie sali konferencyjnej w hotelu, a także w każdym domu i mieszkaniu. Wszystkie ich zalety na pewno docenią mieszkańcy i użytkownicy pomieszczeń, w których:
- Są duże powierzchnie i szerokie okna – wygodniej będzie skorzystać z pilota, tabletu lub smartfonu, by zasłonić bądź rozsunąć zasłony, firany czy rolety rzymskie (rolety również mogą być sterowane elektrycznie) niż tracić czas na pokonywanie sporych odległości.
- Jest duża ilość okien – dzięki zautomatyzowaniu procesu oszczędzamy cenny czas. Można tak zaprogramować działanie, aby wszystkie zasłony rozsuwały się jednocześnie.
- Są duże wysokości (okna trudnodostępne) – wysokie okna pięknie prezentują się w dużych salonach. Jednak użytkowanie zasłon przy bardzo wysokich, panoramicznych oknach bywa uciążliwe. Wówczas z pomocą przychodzą systemy zautomatyzowane. Można skorzystać z funkcji zaprogramowanego pilota lub aplikacji w smartfonie. Za pomocą jednego pilota możemy obsługiwać zasłanianie zasłon, firan czy rolet rzymskich.
- Jest duże nasłonecznienie – czujnik słoneczny umieszczony na elewacji budynku aktywuje zasłony, zapobiegając nagrzaniu się wnętrza (jeśli nie ma rolet zewnętrznych). Można wcześniej ustawić godzinę, o której ma się odbyć ten proces. Istnieje również możliwość wykonania tego procesu zdalnie, tzn. za pomocą dedykowanej aplikacji w smartfonie czy tablecie. Przy użyciu aplikacji można nie tylko sterować zasłonami, firanami czy roletami, ale również całym domem (np. włączanie światła, sterowanie temperaturą wnętrz, itp.). Ponadto dodatkowa opcja ręcznego sterowania rozwiązuje ewentualny problem braku zasilania.
Instalacja systemów elektrycznych – kiedy ją zaplanować?
Wybór systemu do elektrycznego sterowania zasłonami, firanami czy roletami rzymskimi lub austriackimi zależy od tego, na jakim etapie urządzania wnętrz jesteśmy. Jeśli decydujemy się na budowę inteligentnego domu, opcje sterowania osłonami okiennymi są już uwzględnione na poziomie projektu instalacji elektrycznej. Jednak jeśli etap budowy domu mamy dawno za sobą to również nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z dobrodziejstw postępu technicznego. Bez względu na to, czy mieszkamy w domu, czy w bloku możemy zastosować system sterowany elektrycznie. Umożliwiają to obecnie dostępne na rynku karnisze posiadające napęd z akumulatorem. Nie wymaga on gniazdka na wysokości karnisza, co pozwala na zamontowanie takiego karnisza bez instalacyjnych ograniczeń.
Karnisze elektryczne – wybór i montaż
Karnisze elektryczne mają postać aluminiowej szyny/prowadnicy uzbrojonej w niezbędne elementy do zamocowania tkanin. Można montować je ściennie lub sufitowo, co jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Istnieje możliwość dopasowania szyny do kształtu okien (profesjonalne gięcie) oraz koloru powierzchni (najczęściej stosuje się białe, ale na rynku są dostępne różne kolory). Tego typu szyny wykorzystuje się także do zawieszenia firan czy zasłon bez napędu elektrycznego. W przypadku montażu sufitowego, ze względu na techniczny wygląd szyny, zaleca się osłonięcie miejsca jej zainstalowania. Jeśli wcześniej nie została przewidziana wnęka w suficie na ukrycie szyny do zasłon, można wykorzystać w tym celu ozdobne gzymsy, do kupienia w każdym markecie budowlanym. By karnisz funkcjonował poprawnie, nie zaleca się łączenia szyn, dlatego producenci tego typu karniszy oferują różne ich długości, np. 3 m, 5 m, 7 m.
Ważna uwaga: Praca napędu jest cicha, a materiał płynnie przesuwa się w zaprogramowanym tempie. Ponadto nie trzeba sięgać po pilota, stojąc w pobliżu okna, by go zasłonić. Wystarczy materiał lekko pociągnąć wzdłuż szyny, by napęd został uruchomiony.
Zakup automatycznych systemów do firan i zasłon – na co zwrócić szczególną uwagę podczas rozmowy ze specjalistą?
- Warunki do montażu:
Jeśli chcemy montować karnisze ścienne, musimy wziąć pod uwagę, że uchwyty do montażu będą widoczne na ścianie po rozsunięciu tkanin. Jeśli zdecydujemy się na montaż sufitowy, co jest bardziej wskazane dla lepszego efektu końcowego, czy będzie możliwość zasłonięcia szyny np. ozdobnym gzymsem.
- Sposób rozsuwania tkaniny:
Zastanów się, czy tkanina powinna rozsuwać się na dwie strony, czy na jedną. Tę decyzję polecam uzależnić od warunków wokół okna. Jeśli mamy symetryczne ściany po lewej i prawej stronie okna, możemy zażyczyć sobie rozsuwanie na dwie strony. Natomiast jeśli ściana jest tylko z jednej strony, wtedy całość materiału może zostać rozsunięta właśnie na nią. Jeśli chcemy sterować elektrycznie zarówno firaną, jak i zasłonami lub roletą rzymską i zasłonami w jednym oknie pamiętajmy, że finalnie potrzebujemy więcej miejsca przed wnęką okienną, aby materiały mogły się swobodnie poruszać. Zwróć także szczególną uwagę na fakt, że każda tkanina rozsunięta na boki w stanie spoczynku zasłania określoną powierzchnię. Dopóki jest to ściana, nie ma to znaczenia, natomiast jeśli mamy do czynienia z oknem panoramicznym miej świadomość, że materiał spowoduje optyczne zwężenie światła okna. Na wstępnie ustal też tkaniny, z których będzie uszyta dekoracja, gdyż moc napędu musi być dopasowana do ciężaru i ilości materiału.
W naszych salonach masz możliwość uzyskania fachowego doradztwa w tym zakresie – zamówienia pomiaru w miejscu inwestycji, wykonania kompleksowego zamówienia karniszy elektrycznych włącznie z uszyciem firan i zasłon oraz profesjonalnym montażem całości.
Masz więcej pytań, zastanawiasz się nad tym rozwiązaniem w swoim domu? Umów się na spotkanie z dekoratorką.
1 komentarz
Witam, czy można zamontować karnisz elektryczny przy skosie + normalny układ. Tak aby wszystko razem składało się na jedną stronę.
Bardzo proszę o szybką odpowiedź potrzebuje jakiegoś rozwiązania dla klienta.
Pozdrawiam