Szafa na całą ścianę w salonie, korytarzu czy sypialni, to praktyczne rozwiązanie wtedy, kiedy nie możemy pozwolić sobie na wydzielenie osobnej garderoby w swoim mieszkaniu. Czasami jedyną opcją dla przechowywania ubrań jest właśnie szafa w salonie. Jak zaaranżować wnętrze z szafą na całą ścianę, aby prezentowało się stylowo i modnie?
Szafa na całą ścianę – czy to dobry pomysł?
Szafa na całą ścianę to dobry sposób na sprytne wykorzystanie przestrzeni w salonie bądź sypialni. To rozwiązanie, które ma sporo zalet, zarówno kiedy weźmiemy pod uwagę względy praktyczne jak i estetyczne. Z jednej strony pozwoli nam na wygodne przechowywanie rzeczy i schowanie wszystkiego, co nie powinno pozostać na widoku. Na wyższych półkach, do których dostęp może być utrudniony, możemy umieścić walizki czy ubrania sezonowe. Na pewno pozwoli nam to na lepsze utrzymanie porządku. Z drugiej strony, szafa na całą ścianę może prezentować się naprawdę estetycznie i dobrze wpływać na aranżację wnętrza. Wysoka szafa optycznie podniesie sufit, a duży wybór różnych rodzajów frontów pozwoli idealnie dopasować ją do stylistyki wystroju. Zaprojektowana na całą ścianę w sypialni pozwoli też na wprowadzenie symetrycznych podziałów, a dzięki temu spotęguje wrażenie porządku.
Szafa na całą ścianę – jak zaaranżować wnętrze?
Aby szafa idealnie współgrała z wystrojem musimy przede wszystkim zacząć od doboru właściwych frontów. Każdy styl aranżacji rządzi się bowiem nieco innymi prawami. Meble, a więc i szafa powinny realizować założenia stylu jaki wybraliśmy. Przygotowałam więc trzy najpopularniejsze możliwości wyboru frontów szafy na całą ścianę z uwzględnieniem stylu, do jakiego będą pasowały najlepiej.
1. Szafa z gładkimi frontami
Ten rodzaj szaf jest jednym z najbardziej popularnych. Dlaczego? Myślę, że chodzi głównie o uniwersalność tego rozwiązania. Taki rodzaj frontów pasował będzie bowiem do wielu stylizacji wnętrz – zarówno klasycznych jak i nowoczesnych. Najlepiej skomponuje się jednak w minimalistycznych aranżacjach, w których proste formy nadają charakter całemu wnętrzu. Kolor frontów może być dowolny – możemy zdecydować się zarówno na opcję w macie jak i połysku. Gładkie fronty to także dobry pomysł w przypadku pomieszczeń o niewielkim metrażu. Tutaj warto zdecydować się na fronty pokryte lustrem. Dzięki nim wnętrze wyda się większe i przestronniejsze. W nowoczesnych wnętrzach warto też postawić na fronty w jednolitym kolorze, odpowiadającym kolorowi ścian. Białe ściany i szafa o białych frontach stworzą spójną całość, która będzie stanowiła doskonałe tło dla aranżacji naszego salonu czy sypialni. Wówczas możemy udekorować wnętrze dodatkami w wybranej, wyrazistej barwie – np. żółtymi czy zielonymi zasłonami.
2. Szafa z frezowanymi frontami
Taki rodzaj frontów idealnie skomponuje się z wnętrzami urządzonymi w klasycznym stylu. Wykonane na drewnie bądź płycie frezy podkreślą elegancki charakter tradycyjnych salonów, a także sypialni w stylu francuskim bądź nowojorskim. Frezowane fronty możemy też wykorzystać w salonie zaaranżowanym w duchu skandynawskim. Skandynawski minimalizm zyska dzięki nim wrażenie przytulności. Do frezowanych frontów możemy dobrać dodatki, które podkreślą elegancki charakter wnętrza – ceramika dekoracyjna, klasyczne, gładkie zasłony – to coś, na co z pewnością warto zwrócić uwagę.
3. Szafa z ażurowym frontem
W tym przypadku mamy do wyboru np. front z poziomych listewek albo front z modną plecionką wiedeńską. Ażurowy front z listewek wpisze się w różne stylizacje wnętrza. Świetnie sprawdzi się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, skandynawskich jak i ekologicznych. Efektowna szafa z ażurowym frontem doda aranżacji lekkości. Ładnie zaprezentuje się np. w towarzystwie miękkich, przyjemnych w dotyku welwetów, które mogą pojawić się na zasłonach, narzutach na łóżko, poduszkach dekoracyjnych czy meblach tapicerowanych. Plecionka wiedeńska z kolei doskonale podkreśli charakter wnętrz w duchu eko.
Szafa na całą ścianę może pięknie wkomponować się w każde wnętrze. To przede wszystkim od dobru dodatków zależy jego ostateczny charakter i styl.
Brak komentarzy