Łazienka jest pomieszczeniem do dekoracji którego przywiązujemy nieco mniej uwagi. Jednak tak jak w urządzaniu salonu staramy się zadbać o każdy szczegół, tak dodatki do łazienki powinny być równie dobrze przemyślane.
Takim dodatkiem, który ma duży wpływ na wystrój łazienki, jest chodnik łazienkowy. Jak dobrać go do stylizacji łazienki? Przygotowałam dla Was 5 głównych wyznaczników, którymi warto się kierować, wybierając dywanik łazienkowy.
Wybór kolorystyki, rozmiaru i kształtu dywanika łazienkowego zależy w głównej mierze od efektu końcowego jaki chcemy osiągnąć. Zanim jednak podejmiemy decyzję, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, taki jak rozmiar, rodzaj materiału, kształt czy kolor. Wybór tych parametrów uzależniony jest jednak w głównej mierze od tego, w którym miejscu na podłodze zamierzamy położyć chodnik łazienkowy.
do aranżacji wykorzystano: chodnik łazienkowy MUSSO (różne kolory), lampa wisząca WIRE (różne kolory), ręcznik NILA biały (różne kolory oraz rozmiary)
Miejsce w łazience.
Określenie miejsca, w którym ma znaleźć się nasz dywanik łazienkowy, jest kluczowe dla funkcjonalności tego dodatku. Inne oczekiwania będziemy mieli bowiem wobec dywanika, na którym będziemy stawać po wyjściu spod prysznica, inne wobec tego położonego obok umywalki. Przeznaczenie dywanika determinuje przede wszystkim wybór rozmiaru i rodzaju materiału, z którego został wykonany.
Rozmiar.
Rozmiar dywanika, powinniśmy dobrać do wielkości naszej łazienki. To oczywiste, że duże chodniki łazienkowe lepiej zaprezentują się na podłogach w łazienkach o dużym metrażu. Wybierając rozmiar dywanika, powinniśmy wziąć pod uwagę także aspekt jego czyszczenia i konserwacji. Mniejsze dywaniki łatwiej będzie nam samodzielnie wyprać i utrzymać w czystości. Jeżeli planujemy położyć dywanik bezpośrednio przy wannie czy prysznicu, mały dywanik będzie bardzo praktycznym rozwiązaniem.
Chodnik łazienkowy – rodzaj materiału.
Rodzaj materiału, z którego wykonany jest dywanik również zdeterminowany, jest jego przeznaczeniem i miejscem w łazience, w którym ma się znaleźć. Dywanik położony tuż przy wyjściu z prysznica powinien być wykonany z materiału, który dobrze wchłania wodę. Tutaj sprawdzi się najlepiej frotte albo bawełna.
Nie bez znaczenia jest także spodnia warstwa dywanika. Dla bezpieczeństwa powinna posiadać antypoślizgową powłokę. Istotną kwestią jest także grubość materiału. Im grubszy, tym dłużej będzie wysychał, co nie sprzyja higienie i utrzymaniu estetyki dywanika.
do aranżacji wykorzystano: dywanik łazienkowy EVITA (różne kolory) oraz roleta rzymska z welwetu (różne rozmiary oraz kolory)
Miękkie dywaniki z dłuższym włosiem możemy zastosować w okolicach umywalki. Zwykle spędzamy tam najwięcej czasu, a przyjemny w dotyku dywanik, dodatkowo nam ten czas umili. Tutaj sprawdzą się dywaniki akrylowe, bambusowe, bawełniane, z mikrofibry lub gęstego splotu frotte.
Pamiętajmy, że jakość materiału ma kluczowy wpływ na komfort użytkowania, wytrzymałość oraz estetykę dywanika.
Kształt.
Większość dywaników łazienkowych ma albo kształt prostokąta, albo koła. Dywanik łazienkowy okrągły sprawdzi się doskonale w małych łazienkach. Może bowiem łączyć strefę wyjścia spod prysznica z tą przy umywalce, a nawet przy muszli.
W sprzedaży dostępne są różne średnice okrągłych dywaników, zatem bez trudu dopasujesz je do swojej łazienki. Możemy np. zastosować mniejszy okrągły dywanik w okolicy wanny czy prysznica i większy w okolicy umywalki. Ta sama zasada dotyczy dywaników w kształcie prostokąta.
Dobór kształtu dywanika zależy też np. od rodzaju wanny, jaką posiadamy. Okrągłe dywaniki najkorzystniej zaprezentują się przy wannach wolnostojących. W przypadku wanien zabudowanych lepiej zdecydować się na dywanik prostokątny.
na zdjęciu: chodnik łazienkowy MUSSO (różne kolory)
Kolor
Wybór kolorystyki zależy w głównej mierze od naszych indywidualnych upodobań i palety barw, jaka dominuje w wystroju łazienki. Z reguły dywanik łazienkowy powinniśmy wybierać na zasadzie podobieństwa kolorystycznego z ręcznikami.
Możemy jednak zdecydować się też na operowanie kontrastem i do białych ręczników dobrać dywanik łazienkowy czarny. Jeżeli jednak dywanik ma podkreślić tonację, w której urządzona jest łazienka, wybierz kolor o ton jaśniejszy lub ciemniejszy od podłogi.
Jeśli natomiast dywanik ma ożywić wnętrze, zastosuj ulubioną kolorystykę, wyróżniającą się na tle podłogi. Z powodów higienicznych zwykle potrzebujemy więcej niż jeden komplet ręczników i dywaników łazienkowych. Dzięki temu możesz stworzyć różne kompozycje, które za każdym razem wprowadzą do Twojej łazienki przyjemną odmianę.
1 komentarz
Świetne inspiracje łazienek! Dzięki za przykłady