Piękne, śnieżnobiałe firany w oknach to kwintesencja zadbanego domu. Kiedy zszarzeją i stracą swój blask pewnie będziemy zastanawiały się, jak wybielić firany. Poznajcie najbardziej sprawdzone i polecane domowe sposoby.
Przyciągają uwagę nie tylko wewnątrz, ale również z zewnątrz domu – eleganckie, nowe, śnieżnobiałe firanki. Niestety, nieuniknione jest, że z czasem żółkną, szarzeją i matowieją. Pokrywają się warstwą trudnego do usunięcia kurzu, zanieczyszczeniami z ulicy czy dymem papierosowym.
Jak odpowiednio przechowywać firanki?
Ogromne znaczenie ma sposób, w jaki przechowujemy nasze firanki, które aktualnie nie są w użyciu. Najlepszą metodą przechowywania jest zawinięcie tkaniny w niebieski papier i włożenie ich do szafy – bez dopływu światła słonecznego. W ten sposób unikniemy ich mało estetycznego przyciemnienia.
Pranie firanek – klucz do pięknych okien
Poszarzałe od smogu firany spędzają Ci sen z powiek? Pewnie zastanawiasz się więc, jak prać firanki? Zawsze najlepiej stosować się do zaleceń producenta, które znajdziemy na metce lub na opakowaniu firan. Optymalna temperatura prania firan to 30 lub 40 stopni Celsjusza.
Firanki warto zmieniać za każdym razem, kiedy myjemy okna. Taka częstotliwość pozwoli na szybsze przywrócenie im świeżego wyglądu i białego koloru.
W sklepach znajdziemy mnóstwo preparatów: wybielaczy, soli i specjalnych proszków do prania firanek, które pomogą nam je wybielić oraz zagwarantują świeży zapach. Nie są drogie i łatwo się ich używa. Minus? Przygotowywane są na bazie środków chemicznych.
Domowe sposoby, czyli jak wybielić firany babcinymi metodami
Istnieje również szereg domowych, sprawdzonych przez nasze babcie i mamy, sposobów na skuteczne wybielenie tkanin. Sposoby te są tak samo efektywne, jak przy użyciu środków sklepowych, a do tego pozwalają zaoszczędzić pieniądze i nie wymagają długotrwałych zabiegów. Sprawdź, jak wybielić firany dzięki produktom, które znajdziesz w swojej kuchni.
- Sól – niezastąpiony sprzymierzeniec w pracach domowych. Cztery łyżki stołowe dodajemy do trzech litrów wody. Dokładnie mieszamy i moczymy w takim roztworze wcześniej wyprane firanki. Po wymoczeniu w soli dokładnie je płuczemy i rozwieszamy do wyschnięcia. Dzięki takiemu zabiegowi nasze firanki będą lepiej się układały i dłużej pozostaną śnieżnobiałe.
- Soda oczyszczona – ma działanie wybielające. Wystarczy, że do zwykłego prania lub do ostatniego płukania dosypiemy łyżeczkę sody oczyszczonej. Biel gwarantowana!
- Amoniak – pozwala na wybielenie firan tak samo dobrze, jak soda oczyszczona. Zanim wypierzemy tkaniny w pralce, namoczmy je w wodzie z dodatkiem amoniaku, zachowując proporcje: na 2 l wody dodajemy jedną łyżkę stołową amoniaku.
- Ocet – nie tylko pomoże w wybieleniu firan, ale również zapobiegnie elektryzowaniu się materiału wykonanego ze sztucznych włókien. Co więcej, jego zastosowanie doskonale usztywnia tkaniny. Wystarczy, że dodamy pół szklanki do wody z proszkiem.
- Proszek do pieczenia – pomoże nam w odzyskaniu śnieżnobiałego koloru firan. W pierwszej kolejności namaczamy materiał przez około kwadrans w roztworze o proporcjach: pięć litrów wody zmieszane z jednym opakowaniem proszku do pieczenia. Następnie pierzemy w pralce z użyciem proszku lub żelu do białych tkanin. Jeśli zależy nam na czasie, zamiast pierwszego namaczania, możemy po prostu dosypać proszek do pieczenia do proszku do prania.
- Skorupki po jajkach – najstarsza ze znanych metod wybielania poszarzałych firanek. Skorupki wkładamy do lnianego woreczka i umieszczamy w bębnie pralki wraz z firankami i pierzemy. Efekt gwarantowany!
- Sok z cytryny – jak wybielić firany? Cytryną! Nasze firanki dłużej pozostaną białe, jeżeli przed praniem wymoczymy je w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Po praniu wywieszamy na słońce. Cytryna pomaga również pozbyć się nieprzyjemnego zapachu dymu papierosowego, smogu i zanieczyszczeń z ulicy.
Uniwersalne zasady prania firanek
Bez względu na to, na która metodę wybielania firanek się zdecydujemy, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach prania tych dekoracji. Przede wszystkim, zawsze pierzemy zgodnie z poleceniem producenta. Wyższe niż zalecane temperatury czyszczenia mogą zniszczyć delikatny materiał firan. Nigdy ich również nie gotujemy! Unikajmy również wirowania na wysokich obrotach. Firanki najlepiej rozwieszać jeszcze wilgotne, dzięki temu same się naprostują i nie będziemy musieli ich prasować. I na koniec: nigdy nie chlorujemy firan!
Istnieje wiele sposobów na przywrócenie bieli naszym firankom. Warto o nie zadbać, ponieważ nic tak nie podkreśla uroku naszego wnętrza, jak czyste i zadbane dekoracje okienne. To przecież najlepsza wizytówka każdej z Pań domu.
Brak komentarzy