Firany w kuchni muszą być nie tylko piękne i dopasowane do jej stylu, ale także funkcjonalne. Kuchnia to pomieszczenie, w którym praktyczny charakter dekoracji okiennej może mieć duży wpływ na komfortowe użytkowanie przestrzeni. Warto więc z rozmysłem dobrać firany do kuchni. Można też pokusić się o samodzielne ich uszycie. Nie jest to wyjątkowo trudne zajęcie. Jak uszyć firanki do kuchni? Z naszym poradnikiem z pewnością szybko poradzisz sobie z tym wyzwaniem. Zobacz jak uszyć ładną firankę do kuchni.
Jak udekorować okno w kuchni?
Dekoracja okna w kuchni powinna nie tylko dodawać wnętrzu uroku i stylowo się prezentować. Zasłony czy firany w kuchni przede wszystkim nie mogą utrudniać nam codziennego korzystania z pomieszczenia. Naturalnym jest więc, że jeżeli mamy np. okno nad blatem kuchennym, firana nie może być za długa. To samo tyczy się okien nad zlewem. Zbyt długie firanki będą często ulegały zabrudzeniom, co z pewnością nie będzie prezentować się estetycznie. Idealnym rozwiązaniem w przypadku takich okien kuchennych są rolety rzymskie, których wysokością możemy swobodnie sterować. Roleta spełni rolę przysłonięcia okna, a tym samym nie ograniczy miejsca wokół niego. Jeśli jednak masz w swojej kuchni duże okna albo po prostu wystarczająco dużo miejsca, możesz udekorować okna zasłonami i firanami. Będą dodawały wnętrzu eleganckiego stylu i przytulności. Pamiętaj jednak, że zarówno długość, jak i szerokość firan musi być idealnie dopasowana do wymiarów okna. Możesz skorzystać z naszej usługi szycia na wymiar lub uszyć dekorację samodzielnie. Jak uszyć firankę do kuchni? Zobacz poniżej.
Jak uszyć firanki do kuchni?
Samodzielnie szycie firan nie należy do trudnych zadań. Jeśli maszyna do szycia nie jest ci obca, z pewnością poradzisz sobie z tym zadaniem. Zanim jednak zasiądziesz przy maszynie, musisz wybrać tkaninę na firany. Pamiętaj, że z różnymi materiałami pracuje się nieco inaczej. Z pewnością inaczej będzie ci szyło się firanę z woalu inaczej z żakardu. To jaki rodzaj tkaniny wybierzesz determinuje też wybór odpowiednich nici. Im delikatniejszy, subtelniejszy materiał, tym nici powinny być cieńsze. Sposób szycia zależy także od wyboru sposobu mocowania na karniszu. Oczywistym jest, że inaczej będziemy szyć firany np. na szelkach, inaczej na taśmie marszczącej. Dziś pokażemy ci, jak w najprostszy sposób uszyć firanę z taśmą, które powiesisz na karniszu za pomocą żabek.
Firanka do kuchni jak uszyć?
Przygotuj materiał
Najpierw powinniśmy zacząć od przygotowania materiału – ściślej mówiąc od jego wymierzenia i skrojenia. Ile tkaniny na firanę będzie ci potrzebne? Szerokość tkaniny uzależniona jest od gęstości marszczenia, jakie chcesz uzyskać. Jeśli chcesz uszyć firanę do kuchni z taśmą marszczącą w stosunku 1:2, zmierz długość swojego karnisza i pomnóż razy dwa. Do wyniku dodaj ok 8 cm tak, by stworzyć podwójne, dwucentymetrowe założenia po bokach. Pamiętaj o obszyciu także przy mierzeniu długości firany (długość od karnisza do podłogi), chyba, że zakupiony materiał na firanę będzie już obszyty dołem. Od finalnej długości firany odejmij ok 1 cm., by firana kończyła się tuż nad podłogą. Szczególnie w kuchni ważne jest, by firana nie opadała na podłogę, gdyż trudniej będzie ją utrzymać w czystości.
Obszyj boki materiału
O tym wspominaliśmy już wyżej. Warto jednak to podkreślić, gdyż niewykończony, strzępiący się materiał zepsuje cały efekt. Zanim zatem przystąpisz do wszywania taśmy ładnie wykończ dół firany oraz jej boki. Boki warto założyć podwójne, tworząc założenia o szerokości 2 cm. Dół może mieć węższe obszycie, jednak to zależy od rodzaju tkaniny, którą wybraliśmy. W przypadku bardzo lekkich, zwiewnych materiałów, czasami konieczne jest wszycie sznureczka obciążającego, który utrzyma firany w ładnym ułożeniu.
Wszyj taśmę marszczącą
Kiedy masz już przygotowany odpowiednio rozmierzony i obszyty materiał, dobraną taśmę i nici, możesz przejść do wszywania taśmy. Rozciągnij taśmę, a biegnące wzdłuż niej sznureczki starannie zwiąż, aby nie wysuwały się podczas szycia. Taśmę przypnij szpileczkami do górnej krawędzi firany. Tkanina nie może być zmarszczona podczas szycia. Zaczynając szwem mocującym przeszyj całą długość taśmy – u góry i na dole. Zakończ szycie szwem, zabezpieczającym. Pociągając za sznureczki ładnie zmarszczysz firanę. Wówczas jest już gotowa do powieszenia na karniszu w kuchni.
Zobacz także:
Brak komentarzy