Mogłoby się wydawać, że kiedy na firance pojawi się plama z farby lub inne trudne do usunięcia zabrudzenie, trzeba już myśleć o zmianie dekoracji okiennej. Czy aby na pewno? Sprawdź, jak usunąć plamę z firanki i cieszyć się jej drugim życiem.
Czasami nasze lenistwo nas gubi i dodaje nam pracy. Kiedy jednak zdarzy się nam brak uwagi i doprowadzimy do małej domowej katastrofy, musimy wiedzieć, jak działać, żeby zapobiegać jej skutkom.
Dobre złego początki
Wyobraźmy sobie taką sytuację: postanowiłaś sama trochę odświeżyć wygląd swojego mieszkania. To przecież nic trudnego! Głównym elementem Twojego wyzwania było odmalowanie ścian w salonie.
Ogólnie poszło Ci świetnie, ale po ułożeniu wszystkiego na miejscu i zawieszeniu firanek zauważyłaś, że nie domalowałaś niewielkiego fragmentu ściany koło okna. Zmęczona remontem stwierdziłaś, że nie ma sensu znowu wszystkiego ściągać i przesuwać. Wzięłaś do ręki wałek i dwoma pociągnięciami załatałaś dziurę. Poszło świetnie!
Niestety, jak na złość zrobił się przeciąg i kiedy tylko wyszłaś z pokoju Twoja firanka otarła się o świeżą farbę na ścianie i masz na niej teraz wielką plamę.
Jak usunąć plamę z farby z firanki?
Sytuacja wydaje się być wyjątkowo pechowa, jednak nie jest wcale oderwana od rzeczywistości. Co zrobić, kiedy przydarzy Ci się coś podobnego? Jak usunąć plamę z farby z firanki?
Najważniejszą zasadą radzenia sobie z trudnymi plamami jest szybka reakcja. Dzięki niej zdecydowanie skrócisz proces usuwania plamy.
Poniżej znajdziesz szczegółową instrukcję postępowania w takiej sytuacji.
Zacznij od namaczania
Na początek spróbuj namoczyć zabrudzone miejsca w letniej wodzie. Czas namaczania uzależniony jest od tego, ile czasu upłynęło od chwili zabrudzenia. Namaczamy na ogół od 1 do 3 godzin.
Uwaga! Namaczamy tylko i wyłącznie zabrudzone miejsce, a nie całą firanę, by kolorowa woda nie naniosła barwnika w inne miejsca.
Dodaj detergenty
Gdy woda zmieni kolor, wylej ją. Nalej świeżej wody i tym razem dodaj detergent. Produkt może być wybielający, jeśli firana nie posiada wzorów lub tła w kolorze.
Czas na przepranie zabrudzeń
Kolejnym krokiem jest delikatne przepranie ręcznie zabrudzonego miejsca. Staraj się nie pocierać zbyt mocno firanki podczas ręcznego przepierania. Możesz spowodować rozstąpienie się włókien tkaniny i w ostatecznym efekcie jej zniszczenie, a walczysz przecież o jej uratowanie.
Silniejsze pranie
Jeśli po tych zabiegach nadal pozostaje plama na firance, nanieś ponownie detergent miejscowo. Włóż firankę do pralki, ustaw program „pranie ręczne”, „pranie firanek” lub „pranie delikatne”. Wybierz koniecznie temperaturę 30 stopni. Dzięki temu tkanina ponownie ma szansę skorzystać z delikatnej kąpieli wodnej.
Po takich zabiegach na pewno znów będziesz mogła cieszyć się pięknymi firankami bez śladu remontowej przygody. A Twoje mieszkanie będzie wyglądało jak zdjęcie z żurnala.
Brak komentarzy