Rodzeństwo w jednym pokoju to nie lada wyzwanie, nie tylko dla nich samych, ale także dla kogoś, komu przyjdzie urządzić pokój dla rodzeństwa. Pokój dla dwójki dzieci powinien przecież uwzględniać potrzeby i preferencje każdego z nich, a często nasze pociechy mają skrajnie różne upodobania. Na wszystko jednak znajdzie się sposób i nawet pokój dla chłopca i dziewczynki można zaaranżować w taki sposób, by całość prezentowała się spójnie, a nasze dzieci były zadowolone.
Wiek ma znaczenie – jak urządzić pokój dla rodzeństwa?
Urządzenie pokoju dla dzieci nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza kiedy urządzamy pokój rodzeństwa w bloku i musimy wziąć pod uwagę ograniczenia, które stawia nam niewielki metraż. Jednak nie tylko rozmiar powierzchni determinuje wystrój pokoju. Ogromne znaczenie ma także wiek dzieci. Dla maluchów nieuczęszczających jeszcze do szkoły ważne będzie zorganizowanie strefy snu i zabawy. Z kolei dla dzieci w wieku szkolnym strefę zabawy trzeba z czasem przekształcić w strefę nauki. Zatem jak urządzić pokój dla rodzeństwa?
Strefa nauki w pokoju dla rodzeństwa
Kiedy urządzamy pokój dzieci uczęszczających do szkoły musimy wygospodarować miejsce na biurko ustawione tak, by dziecko miało dostęp do światła dziennego. To bardzo ważne zarówno dla ich wzroku jak i ogólnego samopoczucia podczas nauki. Plan rozmieszczenia sztucznego oświetlenia powinien z kolei uwzględniać m.in. takie aspekty jak np. to, czy dziecko jest prawo czy leworęczne. Cień piszącej dłoni nie może zakłócać pisania. Przy biurku oczywiście musi znaleźć się też wygodne krzesło lub fotel dostosowany do wieku dziecka oraz półki i szafki na książki, zeszyty i inne ważne w tym czasie przedmioty.
Strefa zabawy
Teraz skupmy się na dzieciach, dla których zabawa jest najważniejszym elementem spędzania czasu w pokoju. Wówczas planujemy strefy tak, aby każde z dzieci miało swoją przestrzeń użytku codziennego. Strefy snu i zabawy organizujemy bardziej dla zachowania ładu i porządku w pokoju, gdyż i tak w ciągu dnia będą się one płynnie przeplatać. Organizacja przestrzeni ma także wpływ na kształtowanie samodzielności dzieci. Jeśli damy dzieciom możliwość udziału w utrzymaniu porządku, nauczymy ich odpowiedzialności za czystość w pokoju.
Strefa snu – jak urządzić pokój dla rodzeństwa?
Każde z dzieci powinno mieć w pokoju swoją własną, komfortową strefę snu. Oddzielne łóżka są tu warunkiem koniecznym. Jeśli w pomieszczeniu jest na to miejsce, to stwórzmy dla każdego z dzieci strefę kompletną, składającą się z łóżka, półek na książeczki, małej lampki nocnej i szafeczek pozwalających na układanie swoich zabawek. Przy niewielkim metrażu pokoju dobrym rozwiązaniem będzie łóżko piętrowe – zaoszczędzi sporo potrzebnego do zabawy miejsca. W praktyce często okazuje się, że piętrowe łóżko jest najlepszą zabawką w pokoju. Sam jego układ (drabinka, barierki) na tyle pobudzają wyobraźnię dzieci, że ilość wymyślanych z jego udziałem zabaw jest niezliczona.
Szuflady pod dolnym łóżkiem będą bardzo praktycznym rozwiązaniem. Schowanie do nich pościeli umożliwi szybkie przekształcenie dolnego łóżka w dodatkowe miejsce do zabawy w ciągu dnia. Wówczas doskonale sprawdzi się stosowanie narzuty na łóżko, która zabezpieczy prześcieradło i pościel, jeśli nie zdecydujemy się jej schować. Dodatkowe poduszki z ciekawym motywem mogą być nie tylko ładną dekoracją, ale też genialnym izolatorem od zimnej ściany, która w trakcie zabawy może posłużyć za oparcie.
Barwna strefa
Strefy w pokoju można wyznaczać także za pomocą kolorów. To właśnie przy udziale barw możemy podzielić pokój tak, by każde z dzieci miało swoją oznaczoną kolorem przestrzeń. Wyznaczać możemy ją począwszy od koloru ścian, mebli, dodatków, po charakterystyczne dla płci dziecka wzornictwo. Przy wyborze kolorystyki pokoju dobrze jest trzymać się zasady łączenia nie więcej niż trzech kolorów, by nie spowodować chaosu wizualnego. Pamiętajmy, że zabawki też są kolorowe. Dziewczynki dobrze będą czuły się w delikatnych, pastelowych odcieniach beżu, mięty, brzoskwini, różu czy jasnej szarości połączonej z naturalnym lub białym kolorem drewna. W przypadku chłopców kolorystyka często jest bardziej zdecydowana.
Ciekawą kombinację tworzy połączenie zieleni z kolorem niebieskim i pomarańczowym. W tej relacji zieleń może być kolorem przewodnim. Pozostałe kolory mogą pojawić się natomiast w charakterze dodatków – pojedyncze elementy mebli typu półki, pojemniki na zabawki, drzwiczki szafek. Równie efektownie sprawdzają się kolory marynarskie, czyli połączenie bieli z czerwienią i granatem. Mali miłośnicy żeglugi ucieszą się z motywów przedstawiających fragmenty łodzi, kół ratunkowych z linami czy steru statku. Motywy te bez trudu znajdziemy na poduszkach dekoracyjnych, narzutach czy tapetach.
Pokój dla rodzeństwa – barwny kompromis
Kiedy urządzamy pokój dla chłopca i dziewczynki sprawa się nieco komplikuje. Stworzenie wyraźnej granicy kolorystycznej dzielącej pokój na pół czasami jest po prostu niewykonalne. Wpływ na to może mieć przede wszystkim niewielki metraż pokoju i jego niesymetryczność. Wówczas warto postawić na rozwiązania uniwersalne. Doskonałym pomysłem jest stworzenie bazy w kolorze bieli. Wtedy to zabawki i dodatki będą wyznaczać przestrzeń małego właściciela. Ostatnio bardzo popularne jest też wprowadzenie do pokoju dzieci motywów leśnych. Meble z naturalnego drewna, tapety lub fototapety, na której będą drzewa oraz zwierzęta (niedźwiadki, sarny, zające, sowy czy wiewiórki). Kolorystyka utrzymana zostaje w zakresie spokojnej zieleni, ciepłej bieli, delikatnych brązów, pomarańczy. Leśne nawiązania można wprowadzić też za pomocą poduszek z dodatkiem sztucznego futerka imitującego sierść zwierzęcia, pledów o sweterkowym splocie, pikowanej narzuty czy miękkiego dywanu, na którym dzieci najczęściej się bawią. To właśnie dodatki sprawią, że dzieci będą przyjemnie i komfortowo czuć się w swoim pokoju.
Okno – funkcjonalnie i estetycznie
Dekoracja okna to także niezwykle ważny element wystroju i nie chodzi tu jedynie o walory wizualne. Odpowiednio dobrana, funkcjonalna dekoracja okna w pokoju dziecięcym powinna przede wszystkim zapewniać dzieciom spokojny sen i zabezpieczać je przed zbyt intensywnym światłem słonecznym. Warto więc pomyśleć o możliwości zasłonięcia okna zasłonami czy praktycznymi roletami rzymskimi. To właśnie zasłony czy rolety, które można uszyć właściwie z każdej tkaniny, mogą wprowadzać dekoracyjny wzór przewodni wystroju. Rolety i zasłony to uniwersalna propozycja, która sprawdzi się zarówno w pokoju chłopców jak i dziewczynek.
Do pokoju chłopców polecam najczęściej proste formy dekorujące okna takie jak wspomniana roleta rzymska, proste zasłony czy żaluzje. W pokojach dziewczęcych stawiam na ozdobne upięcia firan, czasem z doszywaną falbanką czy koralikami, co cieszy małe księżniczki. Pamiętajcie jednak, że kiedy urządzacie pokój nie dla nieco starszych dzieci, warto najpierw to właśnie ich zapytać o zdanie. Dzieci najczęściej moją swoje wizje na to, jak powinien wyglądać ich wymarzony pokój. Mam nadzieję, że uda się Wam ze swoimi pociechami wypracować piękny kompromis.
Brak komentarzy