Pranie kołdry może być nieco problematyczne. Jak prać kołdrę w pralce? A może lepiej prać ręcznie? Postaram się znaleźć odpowiedzi na te pytania i podpowiedzieć Wam jak prać kołdrę, aby jej nie zniszczyć.
Pranie kołdry – czy warto?
Odpowiednie dbanie o kołdrę i poduszki sprawi, że będziemy mogli cieszyć się nimi jak najdłużej. Ponadto utrzymanie właściwej czystości poduszek i kołdry ma wpływ na jakość i komfort naszego snu oraz stan naszego zdrowia. Wsad kołdry (puch, pierze) po pewnym czasie zmienia swoje położenie i może zbijać się w jednym miejscu. Pranie pomoże przywrócić wsad do pierwotnego stanu. Częstotliwość prania kołdry uzależniona jest od rodzaju wsadu oraz rodzaju zabrudzeń, które na niej występują. Optymalnym rozwiązaniem jest zwykle pranie kołdry raz, dwa razy do roku. Tego warto codziennie wstrząsnąć kołdrą, aby utrzymać jej elastyczność i gęstość.
Jak prać kołdrę w pralce – temperatura
Sposób prania kołdry uzależniony jest przede wszystkim od jej rodzaju. Kołdry z wkładem syntetycznym możemy bez obaw wkładać do pralki, ustawiając temperaturę prania na 40⁰C. Warto jednak zawsze zapoznać się z oznaczeniami producenta i sprawdzić, czy ten nie oznaczył na metce maksymalnej temperatury prania. W przypadku kołder antyalergicznych często zaleca się pranie w temperaturze 60⁰C, by zabić wszystkie bakterie i roztocza. Temperatura prania ma ogromne znaczenie także w przypadku kołder o naturalnym wypełnieniu. Puch czy pierze można łatwo zniszczyć, ustawiając zbyt wysoka temperaturę wody. W tym przypadku ze szczególną uwagą należy zapoznać się z oznaczeniami na metce, ewentualnie sprawdzić tą informację bezpośrednio u producenta. Kołdrę z puchu powinniśmy prać raczej na programie do delikatnego prania.
Jak prać kołdrę w pralce – detergenty
Do prania kołder najbezpieczniej jest używać delikatnych płynów piorących. Raczej zrezygnowałabym tu z używania proszku do prania. Przez duże gabaryty kołdry proszek może zostać niedokładnie wypłukany. W przypadku kołder z naturalnym wsadem najlepiej jest użyć płynu dedykowanego praniu odzieży puchowej. Na rynku możecie dostać taki nawet w zestawie z piłeczkami do wirowania
Jak prać kołdrę w pralce – wirowanie i suszenie
Szczególnie uważać należy przy wirowaniu kołdry z naturalnym wsadem – bezpiecznie jest ustawić jak najwolniejsze obroty. Ciekawym trikiem na wirowanie kołdry z pierzem bądź puchem jest wrzucenie do bębna piłeczek tenisowych (lub wspomnianych wyżej piłeczek dołączonych do zestawu z płynem). Zadbają one o to, by wsad w kołdrze równomiernie się rozłożył. Po wyciągnięciu kołdry z pralki dobrze jest potrząsnąć nią kilka razy. Kołdra przed ponownym użyciem musi dobrze wyschnąć. Kołdry z wsadem z puchu bądź pierza najlepiej jest suszyć rozłożone na płasko.
Brak komentarzy