Grafiki i obrazy to najprostszy sposób na ciekawą i efektowną dekorację każdej ściany. W każdym mieszkaniu i domu powinien więc znaleźć się przynajmniej jeden obraz, który doda wnętrzu charakteru. Dla ostatecznego efektu jaki osiągniemy dodając do swojej aranżacji obraz, ważne jest nie tylko to, co znajdzie się na obrazie, ale także to, jaką ramę obrazu wybierzemy. Toteż dziś podpowiem wam jak oprawić obraz na płótnie, aby najlepiej go wyeksponować i osiągnąć pożądany efekt. Sprawdź, jak oprawić obraz.
Obraz – z ramą czy bez?
Niezależnie, czy chcesz powiesić na swojej ścianie drukowaną grafikę czy malowany obraz, musisz podjąć także decyzję dotyczącą jego oprawy. To jaki rodzaj ramy wybierzesz wpłynie znacząco na ekspozycję samego obrazu. Tylko czy wszystkie obrazy musimy oprawiać? A jeśli tak, to jak oprawić obraz w ramę? Zacznijmy od rozważenia kwestii – obraz z ramą czy bez. W tej kwestii wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Możemy bowiem pójść w stronę klasycznych, eleganckich kompozycji obrazów w ramach. W nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach równie dobrze sprawdzą się jednak także abstrakcyjne grafiki powieszone na ścianie bez oprawy. Zarówno brak oprawy, jak i dobór jej rodzaju uzależniony jest zatem od stylu aranżacyjnego, który wybraliśmy w swoim wnętrzu. Jak dobrać odpowiednią oprawę do obrazu na płótnie? Postaram się wam podpowiedzieć nieco w tym temacie.
Jak oprawić obraz na płótnie – wybór ramy
Jeśli już odpowiednio skomponujemy temat obrazu ze stylem wnętrza, w którym ma się pojawić, zostanie nam znalezienie dla niego najlepszej oprawy. Tutaj mamy do przemyślenia kilka kwestii. Oprawy mogą różnić się bowiem kolorem, materiałem, z którego są wykonane, rodzaje zdobień, grubością. Idealna oprawa obrazu powinna idealnie komponować się nie tylko z jego tematem i estetyką, ale także ze stylem wnętrza, w którym się pojawi. Estetyka ram powinna zatem być zharmonizowana z tekstyliami, meblami, a nawet kolorem ściany, na której zawisną. W klasycznych, eleganckich wnętrzach doskonale sprawdzą się zdobione, klasyczne, drewniane ramy. Bogate zdobienia na oprawach obrazów ładnie wyeksponują także wystrój w stylu eklektycznym. Pomieszanie różnych wpływów i dekoratorskich trendów zostanie dzięki temu odpowiednio podkreślone.
Tymczasem proste ramy z drewna pięknie wkomponują się we wnętrza eko czy boho. Z kolei w nowoczesnych, czy industrialnych wystrojach, warto postawić na ramy aluminiowe, w kolorze czerni bądź bieli. Ciekawym rozwiązaniem sa także ramy w kolorze srebra bądź złota. Według mnie idealnie odnajdą się one w wystrojach glamour.
Jak oprawić obraz na płótnie?
Sporo obrazów, które znajdują się w ofercie sklepów, to obrazy, które już zostały oprawione. Nie zawsze jednak obrazy na płótnie są dodatkowo udekorowane oprawą. Czasami też rama obrazu nie pasuje do naszego wnętrza, w przeciwieństwie do estetyki samego obrazu. Wówczas nie musimy rezygnować z takiego zakupu. Wystarczy bowiem po prostu zmienić sama ramę obrazu. Tylko jak samodzielnie oprawić obraz na płótnie? Możemy zdecydować się na zakup gotowej, pasującej do stylu wnętrza i obrazu ramy. Ciekawy efekt osiągniemy, jeśli zdecydujemy się na ramę większą niż nasz obraz i powiesimy oprawę i obraz odrębnie. Uzyskamy dzięki temu bardzo ciekawy, przestrzenny efekt.
Oprawę obrazy możemy też wykonać własnoręcznie. Pamiętajmy jednak, by zachować przy tym szczególna ostrożność, aby nie uszkodzić swojego dzieła. Ramę musimy dopasować oczywiście do wielkości i grubości płótna. Najprostszą ramę możemy wykonać z lekkich deseczek, które możemy pomalować na dowolny, wybrany kolor. Wystarczy przyciąć je do odpowiednich wymiarów, wykonać w nich rowek na umieszczenie płótna i połączyć np. za pomocą kleju. Nie jest to jednak proste zadanie, z którym poradzi sobie ktoś, kto nie ma żyłki majsterkowicza. Przycięcie, wymiary, wykończenie – to musi być naprawdę precyzyjne, jeśli chcemy, aby całość prezentowała się estetycznie. Według mnie łatwiej będzie znaleźć obraz, którego zarówno temat jak i oprawa idealnie skomponują się z stylistyką naszego wnętrza.
Zobacz także:
Brak komentarzy