Czyste okna są wizytówką każdej perfekcyjnej pani domu. To szczególnie ważne, gdy jesteś posiadaczką dużych, odsłoniętych okien. Jednak o czyste okna warto zadbać również wtedy, gdy przyozdobiłaś je przemyślaną aranżacją firan i zasłon (szczególnie krótkich!). Jak myć okna, by osiągnąć najlepszy efekt?
Chyba każda z nas ma już swoje sprawdzone sposoby na szybkie i dokładne mycie okien. To, co ja zauważyłam w swojej wieloletniej praktyce utrzymywania domu w czystości, to fakt, że okna warto myć systematycznie, najlepiej co 4–6 tygodni. Brudne szyby wyglądają bardzo nieestetycznie i w dodatku stanowią zaporę dla światła. Warto także wypróbować sprawdzone sposoby sprzed lat.
Jak myć okna? Te tricki warto znać!
Zanim zabierzesz się za mycie okien, najpierw dokładnie odkurz ramy okienne. Resztki brudu ze szczelin usuwa się najlepiej za pomocą małego pędzelka.
Jeżeli szyby są bardzo zatłuszczone, pracę ułatwi Ci trik z cebulą. Przetrzyj nią szyby, a po kilku minutach wytrzyj do słucha papierowym ręcznikiem. Po tym zabiegu mycie będzie wymagało od Ciebie znacznie mniej wysiłki. Doskonale sprawdza się także olej lniany – natrzyj nim brudne szyby, po godzinie zetrzyj i umyj okna jak zwykle. Szyby znów będą czyste i przejrzyste.
Mycie okien – jak i kiedy to robić?
Do polerowania szklanej tafli najlepiej użyć starych gazet (ale uwaga: papier musi być miękki, by nie zarysował szyby i nie pozostawił nieestetycznych smug).
Możesz również użyć ręczników papierowych lub starych, nylonowych rajstop – nylon doskonale usuwa wszelkie smugi.
Unikaj mycia okien w wyjątkowo ciepłe i słoneczne dni. Woda z płynem bardzo szybko wysycha więc na szybach mogą pojawić się niechciane smugi.
Nie należy ich również myć w mróz, gdyż szkło jest wtedy delikatniejsze, bardziej kruche i może pękać. Do mycia okien wybierz raczej dzień pochmurny, ewentualnie umyj je wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy słońce jest mniejsze.
Sposób na mycie okien: co zamiast płynu?
Zamiast płynu do mycia szyb możesz zastosować ekologiczną metodę i użyć ciepłej wody z octem (zmieszaj je w proporcjach: 1 część octu na 4 części wody).
Dobre rezultaty daje także ciepła woda z dodatkiem denaturatu (3 łyżki denaturatu na 1 litr wody). Do wody warto także dodać kilka kropel gliceryny lub płynu zmiękczającego do prania, dzięki temu na szybach zostanie delikatna (niewidoczna) powłoczka, zapobiegająca osiadaniu się kurzu. Unikniesz także powstawania smug po deszczu.
Zamiast sklepowego detergentu możesz także użyć cytryny. Do około 3 litrów wody dolej 4 łyżki soku z cytryny – taki roztwór szybko i skutecznie usuwa wszelki brud.
Zamiast cytryny możesz także użyć octu lub denaturatu. Ten ostatni zapobiega zamarzaniu wody podczas mycia w mroźną pogodę.
Mam nadzieje, że moje porady sprawią, że będziesz zadowolona z efektu swojej pracy, czyli czystych szyb bez smug, na tyle których nowe lub świeżo wyprane firanki będą się doskonale prezentować.
Dodaj komentarz