Podkładki na stół to ozdoba, którą znajdziemy praktycznie w każdym domu. Piękne, ręcznie robione serwety i chusty od zawsze kładziono na stołach. Ich zadaniem była ochrona mebli i obrusów przed zaplamieniem i zniszczeniem.
Dzisiejsze podkładki przybierają rozmaite formy, kształty, kolory i wzory. Wykonuje się je również z przeróżnych materiałów: korka, filcu, bambusa, drewna, trawy morskiej, hiacyntu wodnego, pleksi, plastiku, gumy, pianki, metalu, szkła czy wikliny. Inwencja projektantów nie zna granic! Tego typu ozdoba idealnie nadaje się do subtelnej odmiany wnętrza kuchni, salonu i jadalni.
Podkładki na stół – zdobią i chronią
Główną funkcją podkładek jest ochrona przed niechcianymi plamami na obrusie oraz zniszczeniem blatu w wyniku zetknięcia z gorącym naczyniem. Stanowią one również doskonały element dekoracyjny. Warto dopasowywać je kolorystycznie do reszty wyposażenia lub – zupełnie odwrotnie – stworzyć z nich kontrastujący element, który podkreśli odważny charakter dekoracji. Wybierając konkretny model podkładek, należy przede wszystkim kierować się własnymi potrzebami.
Do ochrony najlepiej nadaje się grubszy materiał (wszystkie maty plecione i podkładki z pianki). Dla dzieci, najlepiej wybrać te, które łatwo się czyści za pomocą wilgotnej ściereczki (plastik, pleksi). Maty ochronne na stole przydają się w każdym domu, dlatego warto wybierać te, które są wykonane z wysokiej jakości materiałów, aby mogły posłużyć przez długi czas. Podkładki zawsze dopasowujemy do wymiaru stołu – nie powinny stykać się, ani zachodzić na siebie. Odległość pomiędzy dwiema podkładkami nie powinna być mniejsza niż 2 czy 3 centymetry.
Jak czyścić podkładki na stół?
Podkładki z filcu
Jednym z materiałów, który doskonale sprawdza się we wnętrzach, jest filc. To niezwykle przytulny rodzaj materiału, dlatego najlepiej wykorzystać go w miejscach, które chcemy ocieplić. Filcowe podkładki wbrew pozorom wcale nie są aż tak trudne do czyszczenia. Wystarczy delikatny płyn (nie proszek) i można spokojnie wyprać je ręcznie w temperaturze około trzydziestu stopni Celsjusza, nigdy wyższej. W ten sposób większość zabrudzeń zostaje usuniętych. Następnie płuczemy kilkakrotnie, a do ostatniego płukania można dodać trochę octu.
Podkładki z bambusa, trawy morskiej, słomy i hiacyntu wodnego
Delikatnie zabrudzone podkładki można wyczyścić za pomocą sody oczyszczonej lub cytryny. Możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to przetarcie zabrudzonej podkładki plasterkami cytryny, a następnie zmycie wodą przy pomocy szczotki i suszenie suszarką do włosów. Raczej odradza się suszenia tego typu wyrobów bezpośrednio na słońcu. Możemy również posłużyć się roztworem przygotowanym z litra ciepłej wody i dwóch łyżeczek sody oczyszczonej lub czterech łyżeczek soli kuchennej. Skutecznym sposobem jest też czyszczenie roztworem wody i octu (1 łyżka octu na litr wody). Po wyszorowaniu podkładki należy dokładnie zebrać ściereczką powstały brud, a następnie wypłukać i wysuszyć.
Podkładki plastikowe i z pleksi
To najprostsze i najszybsze w czyszczeniu rodzaje podkładek. Wystarczy, że dokładnie przetrzemy je za pomocą wilgotnej ściereczki czy gąbki, a następnie wytrzemy do sucha.
Podkładki korkowe
Jedną z najważniejszych właściwości korka jest to, że nie pochłania ani nie przepuszcza wody. Wszelkie zabrudzenia możemy usunąć przy pomocy wilgotnej szmatki.
Podkładki materiałowe i serwety
W przypadku podkładek materiałowych, pierzemy je zgodnie z zalecaniami co do konkretnego rodzaju tkaniny.
Aksamit i plusz
Pierzemy w pralce w temperaturze trzydziestu stopni Celsjusza z dodatkiem płynu lub żelu.
Jedwab
Najlepiej prać ręcznie, w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego płynu.
Koronki
W pralce pierz je w siateczkowej torbie. Jednak najlepiej namoczyć w wodzie (40 st. C) z niewielkim dodatkiem płynu do prania, po czym uprać ręcznie.
Len
Bez obaw lniane serwety można prać w pralce, w programie „Bawełna”. Jeśli tkanina jest w całości lniana, można ją wygotować.
1 komentarz
IMO jest to najlepszy materiał zamieszczony do tej pory na tej stronie. Po prostu chce się czytać.