Choć wygląd pomieszczeń urządzonych w stylu Bauhaus wydaje się bardzo nowoczesny, ta konwencja pochodzi z początku XX wieku. Czym się charakteryzuje? Przede wszystkim dużą funkcjonalnością i surowością formy przy jednoczesnym zachowaniu bardzo designerskiego wyglądu. Bauhaus jest bardzo podobny do stylu industrialnego, jednak jego podstawą jest fakt, że forma ma wynikać z funkcjonalności. Jak umeblować jadalnię, aby odpowiadała założeniom niemieckiej szkoły designu z lat 20.?
Bauhaus — stworzenie nowoczesnej estetyki
Nazwa Bauhaus pochodzi od nazwy szkoły artystycznej założonej przez Waltera Gropiusa w Weimarze, która zmieniła świat designu łączącego rzemiosło i sztukę. Działała od 1919 do 1933 i miała głęboki wpływ na późniejsze osiągnięcia w dziedzinie sztuki, architektury, projektowania graficznego, projektowania wnętrz, wzornictwa przemysłowego i typografii. Oparty na tych samych zasadach styl aranżacyjny stał się później jednym z najbardziej wpływowych prądów w nowoczesnym designie, modernistycznej architekturze i sztuce, projektowaniu oraz edukacji architektonicznej.
Chociaż surowe geometryczne kształty, prostota i elegancja mogą być najłatwiejszymi do wskazania wyróżnikami Bauhausu we współczesnych wnętrzach, to etos szkoły ma najtrwalszy wpływ na projektantów. Bauhaus zapytał: „Dlaczego nie możemy zaprojektować niedrogich rzeczy, które też są ładne?”. Jego misją było zapewnienie nowoczesnego, niedrogiego, prostego i użytkowego projektu, który mógłby być wykorzystywany we wszystkich wnętrzach.
Współczesny Bauhaus
No dobrze, znamy już historię tego stylu w projektowaniu wnętrz, ale jakie są jego założenia? Nawiązujący do początków modernizmu i stylu międzynarodowego Bauhaus to otwarte przestrzenie z dużą ilością szkła i błyszczącego metalu. Nowy porządek charakteryzowały budynki z dużymi przeszkleniami okien, stalowe ramy do mebli zrobione z połączonych rurek, eleganckie materiały, takie jak skóra, stal i plastik, a także rzadkie dekoracje.
Głównymi wyróżnikami są symetria i zachwyt nad formami geometrycznymi, stanowiące podstawę większości obiektów, rzeźb, obrazów i budynków. Funkcja pomieszczeń i przedmiotów stała się ważniejsza niż dekoracja, a ich piękno miało wynikać z przydatności na co dzień. Ograniczenia i upraszczanie zaprowadziły projektantów do wykorzystywania czystych linii oraz prostoty kształtów.
Jeśli pomyślimy o dekoracjach (poza funkcjonalnym pięknem mebli w stylu Bauhaus), będą to:
- industrialne lampy z niklowaną powłoką,
- plafony z matowego, mlecznego szkła,
- wyraziste plakaty w prostych ramkach, zadrukowane nowymi krojami pisma — pogrubionymi i bezszeryfowymi.
Współcześnie urządzając domy czy mieszkania, klasyczne rozwiązania stylu Bauhaus ociepla się elementami, które mają miękkie tekstury lub drewniane powierzchnie. Miodowe odcienie drewna i odpowiednio dobrane tkaniny pomagają ogrzać przestrzeń.
Jadalnia inspirowana Bauhausem musi podlegać następującym regułom:
Zasada 1: Forma podąża za funkcją
Projektanci zainspirowani bauhausem wykorzystują linearne i geometryczne rozwiązania, unikając użycia kwiatowych lub krzywoliniowych dekoracji. W jadalni życie rodzinne skupia się wokół stołu, warto więc postawić go w centrum pomieszczenia. Te drewniane o prostej formie i błyszczącej powierzchni będą świetnym rozwiązaniem. Bauhaus to też stylowe krzesła. Poświęć również nieco uwagi detalom i materiałom.
Zasada 2: Naturalnie, taniej i równie pięknie
Materiały używane w jadalni w stylu Bauhaus muszą kojarzyć się z naturą, minimalizmem i nowoczesnością. Najchętniej wykorzystywano drewno, marmur i naturalne skóry. Ze względu na duży niedobór drewna i możliwości masowej produkcji, w gospodarstwie domowym częściej wykorzystywano meble metalowe, tworzywa sztuczne i szkło. Wybierając meble i AGD do jadalni zwróć uwagę na te, które niezależnie od wizualnej lekkości są mocne i trwałe.
Zasada 3: Typografia — obrazy pełne treści
Bauhaus koncentrował się na uproszczonych krojach. Projektanci zaczęli owijać tekst wokół obiektów, a także nauczyli się go układać w poziomie, w pionie, a nawet po przekątnej, co nie było powszechne w tamtym czasie. Nie ma też bezsensownych dekoracji i dominują proste linie. Udekoruj jadalnię zestawem kilku wyrazistych plakatów w ukochanej palecie Bauhausu: neutralnych barwach lub kolorach podstawowych.
Zasada 4: Kolor we wnętrzu
Pierwotne używane kolory: szare, czarne i inspirowane naturalną patyny metali były szeroko stosowane, ale cały czas szukano nowych rozwiązań. Dzięki prowadzonym badaniom nad kolorem, szkoła Bauhaus zdała sobie sprawę z tego, jak ważne są odpowiednie barwy. Uczniowie byli zachęcani do własnych eksperymentów z tworzeniem palet soczystych barw. Wyróżnikiem tego stylu jest także wykorzystywanie kolorów podstawowych: czerwieni, żółci i niebieskiego w mocnych akcentach.
Zasada 5: Królowa geometria
Bauhaus pokazał głęboką miłość do prostej geometrii. Architekci zaczęli rozrysowywać obiekty w ich najdziwniejszych geometrycznych kształtach, ponieważ uważali tę technikę za najlepszy sposób tworzenia nowych i bardziej nowoczesnych przedmiotów. Podobnie symetryczne montowanie lamp, plakatów na ścianach czy krzeseł przy stole jest prostym sposobem na nadanie wnętrzu tego modernistycznego stylu.
Styl Bauhaus obejmuje wiele nowoczesnych wzorów i rozwiązań. Mogą one dobrze współgrać zarówno z ciepłem vintage, jak i skandynawskim minimalizmem — jednymi z naszych ulubionych stylów dekoracyjnych. Przez swoje założenie oparte na funkcjonalności, wnętrza w tym stylu są równie piękne, co łatwe w utrzymaniu.
Brak komentarzy