Zdrowy sen zapewnia nam właściwą regenerację organizmu i dobre samopoczucie. Sen ma kluczowe znaczenia dla naszego zdrowia. Warto więc przeanalizować, czy aby na pewno zdrowo śpimy. Znaczenie ma nie tylko to, jak śpimy, ale też jak długo. Zatem ile powinno się spać, by czuć się dobrze? Zobacz ile godzin snu jest Ci potrzebne, aby zdrowo się wysypiać. Poznaj 5 podstawowych zasad zdrowego snu.
1. Odpowiednio zorganizuj swoją sypialnię.
Aranżacja sypialni ma kluczowe znaczenie dla jakości naszego snu. Nie myślę tu o estetyce, chociaż ona też nie jest bez znaczenia – w ładnych wnętrzach łatwiej nam się odprężyć i zrelaksować. Przede wszystkim jednak przemyśl funkcjonalność swojej sypialni – od doboru właściwego łóżka, materaca, poduszki, aż po wybór komfortowej, wysokogatunkowej, przyjemnej dla skóry pościeli. Istotna jest także temperatura w naszej sypialni. Przyjmuje się, że optymalna temperatura w pomieszczeniu, w którym śpimy, powinna mieścić się w przedziale 18 – 22⁰C.
2. Przygotuj się do snu.
Na to czy będziemy mieć trudności z zasypianiem i czy dobrze się wyśpimy ma wpływ wszystko, co dzieje się w ciągu dnia i wieczorem. Naturalnym jest, że jeśli w ciągu dnia towarzyszył nam silny stres, pewnie ciężko będzie nam zasnąć. Wówczas warto przed snem wykonać jakieś ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe. Warto być aktywnym fizycznie, jednak energiczne ćwiczenia powinniśmy wykonywać co najmniej 3 godziny przed położeniem się do łóżka. Ten sam odstęp czasowy dotyczy jedzenia. Wieczorem powinniśmy zrezygnować z ciężkostrawnego jedzenia, napoi energetycznych czy alkoholu.
3. Śpij odpowiednią ilość godzin.
Właśnie, ile godzin snu jest nam potrzebne, by zachować zdrowie i dobre samopoczucie? Na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Optymalna ilość godzin snu uzależniona jest bowiem od wielu czynników, wśród których dominującym jest kryterium wieku. Niemowlęta powinny spać nawet 17 godzin na dobę, podczas gdy nastolatki potrzebują już tylko od 8 do 10 godzin snu. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien spać nie mniej niż 7, nie więcej niż 9 godzin. Specjaliści w tej dziedzinie są zgodni co do tego, że ilość potrzebnego snu to jednak sprawa bardziej indywidualna i sami musimy ocenić, czy budzimy się wyspani i dobrze się czujemy.
4. Śpij nocą, nie w dzień.
Jeżeli jednak śpisz określoną liczbę godzin, a w ciągu dnia czujesz się zmęczona i po prostu musisz położyć się na drzemkę, spróbuj tak zorganizować sobie czas, by spać w nocy nieco dłużej. Być może to właśnie zbyt krótki sen w nocy jest powodem popołudniowego zmęczenia i osłabienia. Krótkie drzemki w ciągu dnia nie są szkodliwe, jednak nic nie zastąpi głębokiego, spokojnego, ciągłego snu nocą.
5. Zapewnij sobie spokojny sen.
Według mnie, to jedna z najważniejszych zasad zdrowego snu. Telefon komórkowy, tablet, telewizor – to najczęstsze przyczyny zakłócania naszego snu. Jeżeli nie możesz wyeliminować wszystkich urządzeń ze swojej sypialni, przynajmniej postaraj się je położyć jak najdalej od łóżka, wycisz telefon, wyłącz radio i telewizor. Zasadniczo w sypialni powinniśmy unikać źródeł światła, które mogą zakłócić nasz rytm dobowy.
Dodaj komentarz